Azteklere ilişkin araştırmada korkunç veriler: Kurban edip yemişler

İspanyollar tarafından keşfedilen, bugünkü orta Meksika bölgesinde 14. ve 16. yüzyıllar arasında yaşamış bir Orta Amerika halkı olan Azteklere ilişkin yapılan bir araştırmada korkunç veriler elde edildi. Araştırmada, Azteklerin İspanyolları esir alıp yediği ortaya çıktı.

Azteklere ilişkin araştırmada korkunç veriler: Kurban edip yemişler

Orta Meksika bölgesinde 14. ve 16 yüzyıllarda yaşamız Aztek uygarlığına ilişkin yapılan bir araştırmada, 16. yüzyılda İspanyol sömürgecilerin Aztek müttefiki bir kabilede en az bir düzine kadın ve çocuğu katlettiğini ve burada yaşayanların aylar önce ele geçirdiği bir İspanyol müfrezesini tanrılara sunak yaptığını ve yediğini gösterdi.

Euronews'te yer verilen haberde, Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü, Azteklerin Nahuatl dilinde "onları yedikleri yer" anlamına gelen Tecoaque kasabasında yıllarca süren kazı çalışmalarının bulgularını yayınladı.

Tecoaque İspanya'nın Meksika'ya düzenlediği fetih seferlerinin en kanlılarından biri olarak kabul ediliyor. Zultepec olarak da bilinen Tecoaque sakinleri, 1520'de yaklaşık 15 erkek, 50 kadın ve 10 çocuk İspanyol ile 45 Afrika ve Küba kökenli yerlinin de bulunduğu toplam 350 kişilik bir konvoyu esir almış, aylarca tanrılara sunak olarak verip yemişti.

Bu haberin duyulmasının ardından Aztekleri yok etmesi ile tanınan Komutan Hernan Cortez, 1521'in başlarında kasabanın yok edilmesini emretmişti.

Enstitü, düzenlenen sefer sırasında kasabadaki bazı savaşçıların kaçmayı başardığını fakat kadın ve çocukların "asıl kurbanlar" olduğunu ifade etti. Araştırmacılar, yaşları 5 ila 6 olan 10 çocuğun kemiklerini "koruyor" gibi görünen bir düzine kadın iskeletine rastlandığını da belirtti.

İspanya 1519-1521 yılları arasındaki Latin Amerika seferlerinde en ağır yenilgilerinden birini Tecoaque'de alırken iki tarafın da zalimlikte birbiri ile yarıştığı sanılıyor.

Örneğin araştırmalar, konvoyda esir alınanların önce 6 ay boyunca hapsedildiğini, erkek ve kadınların önce tanrılara sunak yapılıp ardından da yenildiğini işaret ediyor. Bununla birlikte İspanyol sömürgecilerin yanlarında getirdiği domuzlara şüphe ile yaklaşıldığı ve sadece öldürülüp bırakıldığı da araştırmada çıkan diğer bir sonuç.

Tüm Tarih haberleri için tıklayın