• 19 Nisan 2021 Pazartesi 20:40
  • |
  • Son Güncelleme:

Ve UEFA kararını veriyor: O kulüplere men geliyor! Şimdi ne olacak?

Avrupa futbolunun 12 dev kulübünün kurduğu Avrupa Süper Ligi'nin yankıları sürüyor... UEFA'dan "bağımsızlığını" ilan eden 12 kulüpten, mevcut Şampiyonlar Ligi sezonunda yer alan Real Madrid, Chelsea ve Manchester City, turnuvadan men ediliyor.

Ve+UEFA+karar%C4%B1n%C4%B1+veriyor:+O+kul%C3%BCplere+men+geliyor%21;+%C5%9Eimdi+ne+olacak?

12 dev kulübün ilan ettiği Avrupa Süper Ligi, futbol dünyasına bomba gibi düştü. UEFA ile restleşen ve sonucunda ayrılan bu kulüplerden Real Madrid, Chelsea ve Manchester City, UEFA Şampiyonlar Ligi organizasyonunda yarı finale yükselmişti.

DR Sport'a konuşan Danimarka Futbol Federasyonu ve UEFA İcra Kurulu Üyesi Jesper Moller, Avrupa'da yeni kurulacak Süper Lig'e katılan kulüplerin UEFA Şampiyonlar Ligi'nden ihraç edileceğini açıkladı.

12 kulübün Süper Lig kararına tepki gösteren Moller, "Manchester City, Chelsea ve Real Madrid Şampiyonlar Ligi'nden men edilecek. Cuma gününe kadar 12 kulübün ihraç edileceğine dair bir beklentim var. Ve onlar men edildikten sonra Şampiyonlar Ligi'ni nasıl bitireceğimizi göreceğiz." açıklamasını yaptı.

Süper Lig projesini de değerlendiren Möller, oluşuma dahil olan kulüpleri eleştirerek, "Taraftarlarımıza ve futbolseverlere karşı bu tür bir hakları olduğunu düşünmüyorum." yorumunu yaptı.

Son dakika haberi... Futbolda tarihi gece: Avrupa Süper Ligi resmen kuruldu

27 NİSAN'DA YARI FİNAL MAÇLARI VAR

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 27 Nisan Salı günü Paris Saint-Germain-Manchester City ve Real Madrid-Chelsea yarı final ilk maçları oynanması planlanıyor.

Takımların men edilmesi halinde kupanın PSG'ye verilip verilmeyeceği, sosyal medyada konuşulan konular arasında.

İspanyol basınında, Avrupa Süper Ligi'ne tepki hakim

UEFA ÇOK NET

UEFA, Avrupa Süper Ligi konusunda oldukça net. Avrupa futbolunun patronu "Sözde Avrupa Süper Ligi'ne katılacak kulüplerin; ulusal, kıtasal veya uluslararası düzeydeki organizasyonlara katılması yasaklanacaktır." açıklamasını yapmıştı.

UEFA Yürütme Komitesinde yer alan bir üye, organizasyona dahil olan takımların kararlarının sonuçlarıyla bir an önce yüzleşmeye başlaması gerektiğini söylemişti.

İtalya Futbol Federasyonu Başkanı Gabriele Gravina: Avrupa Süper Ligi'ne 'hayır' dediğimizi yineliyorum

"AVRUPA SÜPER LİGİ"

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir girişim başlattıklarını duyurmuştu.

UEFA, FIFA, Avrupa Kulüpler Birliği, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, bildiri yayımlayarak önde gelen kulüplerin ayrı lig kurma fikrine karşı çıkmıştı.

Spor hukukçusu Osman Buldan: Bu karar alınırsa, UEFA ve FIFA'nın mafyalaştığını gösterir