• 23 Nisan 2021 Cuma 12:41
  • |
  • Son Güncelleme:

Servet Yardımcı'dan Avrupa Süper Ligi tepkisi

Servet Yardımcı'dan Avrupa Süper Ligi tepkisi

UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı, "Avrupa Süper Ligi'nin gerçekleşmesinin imkan ve ihtimali yoktu." dedi.

Servet Yardımcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, UEFA Kongresi için geçtiğimiz pazar günü İsviçre'ye gittiğini belirterek, "Avrupa Kulüpler Birliği cuma günü son toplantısını yapacak ve UEFA'nın yeni formatıyla ilgili nihai teyidini verecekti. Fakat cuma günü herhangi bir bilgi alamadık. Pazar günü Montrö'ye vardığımızda kulüplerin deklarasyonlarıyla karşılaştık. Bizim için tabii büyük bir sürpriz oldu. Bu denemeler yıllardır yapılmakta. UEFA hiçbir zaman buna müsaade etmedi. Bu kulüplerin bu kadar güçlenerek bugünkü konumlarına ulaşması UEFA sayesinde olmuştur." ifadelerini kullandı.

UEFA'nın Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi başarılı organizasyonlarının yanına şimdi de Konferans Ligi'ni eklediğini hatırlatan Yardımcı, şunları kaydetti:

"Bunlar dünyanın en iyi futbol organizasyonları. Buradaki gelirin büyük bölümü zaten büyük kulüplere gidiyor. Finansal açıdan her türlü kazançlarını elde edebiliyor. UEFA bu turnuvalardaki gelirin yüzde 80'ini tüm federasyonlara dağıtıyor. Bu turnuvalarda yer almayan kulüplerin federasyonlarına da dayanışma ruhu adı altında para ödüyor. UEFA Avrupa futbolunun menfaatlerini koruyor, geleceğini inşa ediyor. Bu kulüpler bu tavırlarıyla, tipik bir darbe girişiminde bulundular. Kabul edilemezdi. Darbe teşebbüsünü UEFA Başkanı Alexander Ceferin'in güçlü ve katı duruşu liderliğinde, yönetim kurulu ve tüm UEFA heyeti engelledi. UEFA ve FIFA çok katı bir dayanışma örneği gösterdi, birlik, beraberlik mesajları verildi. Hiçbir şekilde buna müsaade edilmeyeceği söylendi. Özellikle kongredeki bu duruş çok önemliydi. 55 federasyon deklarasyon açıkladı. Özellikle FIFA Başkanı Infantino'nun konuşması da çok değerli oldu. Burada futbolun esas sahipleri olan taraftarlar, futbolcular ve teknik direktörler de tepki gösterdiler. İngiliz kulüpleri bunu anladılar. Avrupa futbolunun sahibi bu 12 kulübün başkanı olamaz. 12 kulüp başkanı o kulüplerin geçici olarak başındadır, kalıcı olan ise taraftar, şehir ve semttir. Avrupa futbolunun patronu UEFA'dır. UEFA kontrol eder, UEFA adaleti dağıtır. Kulüpler hatalarından çok çabuk döndüler, kulüplerin gerçek sahiplerinin taraftarlar olduğunu anladılar."

"Çok çabuk çözüldüler. Çözülmeyi bekliyorduk ama daha da çabuk çözüldüler. Eğer ısrar etmiş olsalardı, büyük zorluklar ve yaptırımlar olacaktı." sözlerini kullanan Servet Yardımcı, "Düşünebiliyor musunuz? Bütün federasyonlar, UEFA, siyasi otoriteler bu konsepte karşıyken kapalı devre kendi liglerini oluşturma planını yapıyorsun. Hakemi nereden bulacaksın? Hiçbir federasyon sana hakem göndermeyecek, bir hakemin yetişmesi 10 yılı buluyor. Siyasi otoriteler statların sahibi, statları sana vermeyebilirler. Belki birkaç kulübün kendi stadı olabilir o kadar. Muazzam zorluklar olacaktı. Avrupa Süper Ligi'nin gerçekleşmesinin imkan ve ihtimali yoktu. Dolayısıyla hatalarından çabuk döndüler. Kulüpler kısa vadede kendi finansal durumunu düşünerek, parayı seçti. 'Futbolu parayla alamazsınız' tepkileri çoğalınca, özellikle taraftarlardan... Kısa vadede para ama uzun vadede futbolun ekosistemine büyük bir hasar verecekti. Böyle sonuçlandığı için çok mutluyum. Bu krizden UEFA ve Avrupa futbolu hiç olmadığı kadar güçlenerek, dayanışma içerisinde çıkmıştır." şeklinde konuştu.

- "BÖYLE BİR GİRİŞİMİN YAKIN ZAMANDA BİR DAHA OLACAĞINI ZANNETMİYORUM"

Yardımcı, Avrupa Süper Ligi'ni kurmaya çalışan kulüplerin bir daha böyle bir girişimde bulunmayacağına inandığını aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Büyük bir hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Yalnızca iki gün sürdü. Onlar da kendi aralarında uzun zamandır görüşüyorlardı, anlaşma olsa bile 48 saat sonra önce İngiliz kulüpleri, ardından İtalyan kulüpleri ligden çıktı. Böyle bir girişimin yakın zamanda bir daha olacağını zannetmiyorum. 2024 sonrası formatı UEFA Kongresi'nde onaylandı. Yeni format 2024 sonrası sistemde olacak. Kulüpler sanırım şöyle karar verdi, iki alternatifleri vardı ya kısa vadede kendi menfaatleri için para önemli olacaktı veya bu işten vazgeçip dayanışma içinde, sistemin içerisinde kalarak bütün Avrupa'yı kucaklayan sistemde devam edeceklerdi. Onlar ikinci alternatifi seçtiler, sağduyulu davrandılar. Sistem içerisinde kalarak bundan sonraki turnuvalarda yer alacaklar. UEFA dünyanın en değerli konfederasyonu. Avrupa futbolu zaten başarılı, bu başarıyı, bu sistemi bozmanın hiçbir anlamı yoktu. Sağduyu hakim oldu ve hatalarından çok çabuk geri döndüler."

UEFA Yönetim Kurulu Üyesi Yardımcı, "Bu kulüplere herhangi bir yaptırım olacak mı?" sorusuna ise "Bugün video konferans yöntemiyle ilk yönetim kurulu toplantımız olacak. Bu konuları gündeme getireceğiz diye düşünüyorum. EURO 2020 ve yeni uygulamaya konulacak 2024 formatıyla ilgili iki gündemimiz olacak. Yaptırım var mı yok mu? Onu şu an bilemiyorum." yanıtını verdi.

- "KENDİMİ BİR FUTBOL HİZMETKARI OLARAK GÖRÜYORUM"

UEFA yönetim kurulu üyeliğine ikinci kez seçilen Servet Yardımcı, ilk 4 yıllık görev süresinde yaptığı çalışmaların yeniden seçilmesinde önemli payı bulunduğunu belirtti.

UEFA'daki ilk 4 yılının yoğun geçtiğini vurgulayan Yardımcı, "İlk iki yıl medya komitesi başkanlığını yürüttüm. Avrupa'daki bütün spor medyasını İstanbul'a defalarca çağırdım. O dönem Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olduğu bir dönemdi, o nedenle Beşiktaş'ın maçlarına onları götürdüm. Beşiktaş stadındaki muhteşem coşkuyu biliyorlardı, futbol coşkusunu, stattaki o tutkuyu onlar da yaşadılar. Türkiye'nin futboldaki altyapı, üst yapı yatırımlarını, kaç stat yaptığımızı anlattım. İkinci sene Ulusal Federasyonlar Komitesi Başkanlığı'na getirildim. Çok faal olmam o komitede oldu. O komite, 55 ülkenin federasyonlarının tüm sorunlarının, varsa siyasi baskıların, varsa futboldaki yatırımlarının, futbolun gelişimi, federasyonların her türlü talep ve ihtiyaçlarının görüşüldüğü bir yer. O komitede başkanlık yaptım, hala devam ettiriyorum. Herhalde oradaki performansım etkili oldu. O komitede orta ve zayıf ölçekli federasyonların ihtiyaçlarına çok samimi ve duyarlı davrandım. Futbolun gelişimi, o ülkelerin sıkıntılarının daha anlaşılır hale getirilmesi konusunda çalıştım. Komite üyelerinin çoğu da federasyon başkanlarıydı. Dolayısıyla orada iyi bir diyalog içerisinde görevimi sürdürdüm ve sürdürüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Servet Yardımcı, 55 federasyondan 47'sinin oyunu almanın önemine değinerek, şöyle konuştu:

"47 federasyonun teveccühü çok önemli. Sadece 8 federasyon bana oy vermedi. Almanya ve Polonya ile aynı oyu aldım. İngiltere 48, Türkiye 47 oy aldı. Bu sadece benim çalışmamla değil, burada Türk futbolunun ve Türkiye'nin gücü gerçekten çok önemli. Türkiye, UEFA'nın en emin limanlarından bir tanesi, Türkiye'nin gücünü iletişim yöntemleriyle insanlara aktarmada herhalde başarılı oldum. Türkiye bu lokasyonun çok önemli bir gücü, komşu ve diğer ülkeler bizden her zaman beklenti içerisindeler. Onların gerekirse sesi olabiliyoruz. Dolayısıyla ülkenin gücü, benim yoğun çalışmam, iletişimim iyi olması, TFF'nin UEFA'da çok önemli bir federasyon olması karşılığında böyle bir oy aldım. Çok şükür, çok mutluyum, çalışmalara devam edeceğiz. Ülkemi en iyi şekilde tanıtmaya ve ülkeme her türlü katkı sağlamaya devam edeceğim. Kendimi de zaten bir futbol hizmetkarı olarak görüyorum. Yurt dışında bizi temsil eden kulüplerimizin ve hakemlerimiz kim olursa her zaman onların yanındayım ve olmaya da devam edeceğim. Herhangi bir sıkıntı ya da ihtiyacı olduğunda her zaman için hazırım. Türkiye çok büyük ve önemli bir futbol ülkesi. Türkiye gibi güçlü bir ülkenin UEFA yönetiminde koltuğu her zaman, her dönem olmalı. Türkiye'nin orada olması gayet normal karşılanmalı. "

- "TÜRKİYE'NİN BU TURNUVADA ÇOK SES GETİRECEĞİNE İNANIYORUM"

TFF 1. Başkan Vekili Yardımcı, A Milli Futbol Takımı'nın 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2020) başarılı olacağına inandığını vurgulayarak, "Benim için çok değişik olacak, çünkü ilk defa 12 şehirde oynanacak. Lojistik anlamda da baya zorlu bir turnuva olacak. Türkiye için bakarsak çok iyi bir takımımız var. 'Bizim Çocuklar' diyoruz, şahane bir jenerasyonumuz var. Özellikle açılış maçı, İtalya-Türkiye arasında oynanması da bizim açımızdan gerçekten prestij. Dünya o maçı izleyecek. Türkiye'nin bu turnuvada çok ses getireceğine inanıyorum. Karakter göstereceğine inanıyorum. Dört gözle bekliyoruz. İki maçımız Azerbaycan'da şu an yüzde 50 seyirci kapasitesini teyit ettiler, yüzde 75'e kadar çıkma durumları var. Biz evimizde oynayacağız. Yüzde 75'e çıkarsa daha iyi olur. Çünkü bütün stat bizim yanımızda olacak, seyirci coşkusunu 'Bizim Çocuklar' hissedecek. Orada çok başarılı olacağımıza inanıyoruz. Sonuçta ev sahibi gibi davranacağız." ifadelerini kullandı.

Servet Yardımcı, Avrupa Şampiyonası'nın ev sahibi şehirlerinden Dublin, Bilbao ve Münih'in henüz seyirci kapasitelerini resmi olarak duyurmadığını hatırlatarak, "Bugün duyurmaları gerek, yerel otoritelerden resmi teyitler alınmadı. Diğer 9 şehirde sorun yok, yüzde 25 minimum kapasite, yüzde 50'ye kadar çıkıyor, bazı durumlarda yüzde 75'e kadar çıkacak. Stat kapasitesinin seyircilere açılması. Bu üç şehrin son durumunu bugünkü toplantıda tartışarak karara bağlayacağız." şeklinde konuştu.

- "FİNAL OLUR MU? TABİİ CÜNEYT HOCAMIZIN GÖSTERECEĞİ PERFORMANSA BAĞLI"

Yardımcı, EURO 2020'de görev alacak hakem Cüneyt Çakır'a da güvendiklerini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Cüneyt hocamızı da buradan tebrik ediyorum. Final olur mu? Tabii Cüneyt hocamızın göstereceği performansa bağlı. Ama bunun yanında şunu da söyleyeyim, EURO 2020'de görev alacak tüm hakemler İstanbul'da kalacak. Maçlara buradan gidip gelecekler. Talimatları burada bekleyecekler, bütün idmanlarını ve hazırlıklarını burada yapacaklar. Bu da UEFA için bizim ne kadar emin bir liman olduğumuzu gösteriyor. VAR Merkezimizde çalışmalar yapacaklar. Yeni havalimanımız, Türk Hava Yolları'nın her yere direk uçuşunun oluşu da büyük avantaj. Hakemler burada kalacak ve maçlara buradan gidecekler. Maçlar bittiği zaman tekrar İstanbul'a dönecekler ve yeni maç talimatını bekleyecekler. Bu da bizim için gurur verici. Hem Cüneyt Çakır hem de tüm hakemlere başarılar diliyorum."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'ne puansız veda etti: 5-0
Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'ne puansız veda etti: 5-0

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi'ne puansız veda etti: 5-0

Temsilcimiz Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi gruplarının son hafta maçında Alman devi Borussia Dortmund'a konuk oldu. Mücadele ev sahibi ekibin 5-0 üstünlüğüyle sona erdi. Bu sonuçla Beşiktaş grubunu puansız ve -16 averajla tamamladı. Siyah-Beyazlılarda Welinton 43. dakikada direkt kırmızı kart görerek oyundan atıldı.

Szalai'nin paylaşımı kafaları karıştırdı: Menajerim bana söyledi
Szalai'nin paylaşımı kafaları karıştırdı: Menajerim bana söyledi

Szalai'nin paylaşımı kafaları karıştırdı: Menajerim bana söyledi

Attila Szalai'nin Chelsea'ye transfer olduğu iddiaları gündemdeki yerini korurken Fenerbahçe ikinci kez söz konusu haberleri yalanlamıştı. Attila Szalai sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla kafaları iyice karıştırdı. Szalai, “Menajerim bazı büyük kulüplerin ilgisini bana bildirdi” ifadelerini kullandı.

Erol Bilecik'in sözlerine G.Saraylılardan tepki yağıyor! İşte o anlar...
Erol Bilecik'in sözlerine G.Saraylılardan tepki yağıyor! İşte o anlar...

Erol Bilecik'in sözlerine G.Saraylılardan tepki yağıyor! İşte o anlar...

Galatasaray ile Fenerbahçe kadın futbol takımları arasında oynanan ve Sarı-Lacivertlilerin 7-0 üstünlüğüyle sona eren maç sonrası kulüp başkan vekili Erol Bilecik'in soyunma odasında yaptığı konuşma gündeme oturdu. Erol Bilecik'in Galatasaray'a ‘Cincon' demesi büyük tepki çekti. Bilecik, “Biz Galatasaray'a, cincona 6 Kasım'da 6 tane atmıştık. Siz 7 Aralık'ta 7 attınız” ifadelerini kullandı.

Farkındalık maçında Fenerbahçe'den Galatasaray'a tam 7 gol
Farkındalık maçında Fenerbahçe'den Galatasaray'a tam 7 gol

Farkındalık maçında Fenerbahçe'den Galatasaray'a tam 7 gol

Galatasaray ve Fenerbahçe'nin kadın futbol takımları, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla NEF Stadı'nda karşı karşıya geldi. Mücadeleyi Fenerbahçe 7-0 gibi farklı bir skorla kazandı.

Fatih Terim hastaneye kaldırıldı
Fatih Terim hastaneye kaldırıldı

Fatih Terim hastaneye kaldırıldı

Galatasaray, teknik direktör Fatih Terim'in mide, bağırsak sistemiyle ilgili sorun yaşadığını açıkladı. Tedavi altına alınan Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim taburcu edildi.

Sergen Yalçın yenen gollerin sebebini buldu: Basit hatalar yaptık
Sergen Yalçın yenen gollerin sebebini buldu: Basit hatalar yaptık

Sergen Yalçın yenen gollerin sebebini buldu: Basit hatalar yaptık

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın yaşanan kötü gidişin sorumlusunun kendisi olduğunu ve bahane edecekleri bir durum olmadığını söyledi.

Yeni transfer gece yarısı geldi
Yeni transfer gece yarısı geldi

Yeni transfer gece yarısı geldi

Spor Toto Süper Lig'in lideri Trabzonspor'un ara transfer döneminde prensip anlaşmasına vardığı hücum oyuncusu Jean Evrard Kouassi, kente geldi.

4 gol, 3 kırmızı kartlık çılgın maç sonrası Atletico Madrid turladı
4 gol, 3 kırmızı kartlık çılgın maç sonrası Atletico Madrid turladı

4 gol, 3 kırmızı kartlık çılgın maç sonrası Atletico Madrid turladı

UEFA Şampiyonlar Ligi 2021-22 sezonunda grup maçlarının 6. ve son haftasına devam edildi. Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonunun 6. haftasında B, C ve D gruplarında TSİ 23.00'te başlayan 6 maç oynandı.

1,5 yıl önce yalanladığı G.Saray'a geri döndü
1,5 yıl önce yalanladığı G.Saray'a geri döndü

1,5 yıl önce yalanladığı G.Saray'a geri döndü

1,5 yıl önce Galatasaray iddialarını yalanlayan Fatih İbradı, kulüpte futbol idari ve sportif koordinatörlük görevine getirildi. Galatasaray'da daha önce 20 sezon çalışmış olan Fatih İbradı'nın yeni görevi resmen açıklandı.

Messi ve Mbappe rekor kırdı, PSG farka koştu
Messi ve Mbappe rekor kırdı, PSG farka koştu

Messi ve Mbappe rekor kırdı, PSG farka koştu

PSG, Şampiyonlar Ligi A Grubu son maçında konuk ettiği Club Brugge'ü 4-1 mağlup etti. Bu sonuçla PSG grubunu 12 puanla, Manchester City'nin ardından ikinci sırada tamamladı.

Leipzig, Manchester City'yi devirdi Kupa 2 biletini kaptı
Leipzig, Manchester City'yi devirdi Kupa 2 biletini kaptı

Leipzig, Manchester City'yi devirdi Kupa 2 biletini kaptı

UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu son hafta mücadelesinde RB Leipzig sahasında Manchester City ile karşı karşıya geldi. Ev sahibi ekip maçı 2-1 kazanıp UEFA Avrupa Ligi biletini kaptı.

'Fatih hocayı daha net anlıyorum, biz bunu yapmazdık'
'Fatih hocayı daha net anlıyorum, biz bunu yapmazdık'

'Fatih hocayı daha net anlıyorum, biz bunu yapmazdık'

Galatasaray ile Fenerbahçe'nin kadın futbol takımları, kadına şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak için dostluk maçında karşılaştı. Nef Stadyumu'ndaki karşılaşma Fenerbahçe'nin 7-0'lık üstünlüğü ile son buldu. Karşılaşmanın ardından Galatasaray Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nurcan Çelik ile futbolculardan İsmigül Yalçıner açıklamalarda bulundu.

Nihan Su: Galatasaray camiasını seviyoruz
Nihan Su: Galatasaray camiasını seviyoruz

Nihan Su: Galatasaray camiasını seviyoruz

Galatasaray ile Fenerbahçe'nin kadın futbol takımları, kadına şiddete karşı toplumsal farkındalık yaratmak için dostluk maçında karşılaştı. Nef Stadyumu'ndaki karşılaşma Fenerbahçe'nin 7-0'lık üstünlüğü ile son buldu. Karşılaşmanın ardından Fenerbahçe Kadın Futbol Takımı Teknik Direktörü Nihan Su ile futbolculardan İlayda Cansu Kara ve Zeynep Ülkü Kahya açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin tarihi ve saati belli oldu
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin tarihi ve saati belli oldu

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin tarihi ve saati belli oldu

Süper Lig'de 7 haftalık program açıklandı. Buna göre Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi 19 Aralık Pazar günü saat 19:00'da oynanacak. Galatasaray-Trabzonspor maçı ise 23 Ocak Pazar günü yine saat 19:00'da.

F.Bahçe'den ikinci kez Szalai açıklaması geldi
F.Bahçe'den ikinci kez Szalai açıklaması geldi

F.Bahçe'den ikinci kez Szalai açıklaması geldi

Fenerbahçe, başarılı stoperi Attila Szalai hakkında son günlerde çıkan transfer iddialarını bir kez daha yalanladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Kulübümüz, başarılı futbolcumuz Attila Szalai ile ilgili herhangi bir transfer görüşmesi yapmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Nihat Özdemir'den Burak Elmas'a rest
Nihat Özdemir'den Burak Elmas'a rest

Nihat Özdemir'den Burak Elmas'a rest

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas'ın iddialarına cevap verdi. Nihat Özdemir, “Sayın Elmas iddialarını, dayanakları ile birlikte isim isim kamuoyuna açıklamalıdır” ifadelerini kullandı.

Maça usulsüz seyirci alınca PFDK'ya sevk edildiler
Maça usulsüz seyirci alınca PFDK'ya sevk edildiler

Maça usulsüz seyirci alınca PFDK'ya sevk edildiler

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuk Müşavirliği, Galatasaray'ı saha olayları ve talimatlara aykırı hareketi nedeniyle, Trabzonspor'u ise müsabakaya usulsüz seyirci alınması gerekçesiyle Profesyonel Futbol Disiplin Kuruluna (PFDK) sevk etti.

'Bu akşamki Borussia Dortmund-Beşiktaş maçını seyredeceğim'
'Bu akşamki Borussia Dortmund-Beşiktaş maçını seyredeceğim'

'Bu akşamki Borussia Dortmund-Beşiktaş maçını seyredeceğim'

Spor Toto Süper Lig'in 16. haftasında deplasmanda Beşiktaş ile karşılaşacak Yukatel Kayserispor'un teknik direktörü Hikmet Karaman, kendilerini zor bir maçın beklediğini bildirdi.

Galatasaray'ın yeni CEO'su resmen duyuruldu
Galatasaray'ın yeni CEO'su resmen duyuruldu

Galatasaray'ın yeni CEO'su resmen duyuruldu

Galatasaray Kulübü, spor kulübü derneği ve bağlı ortaklarına icra kurulu başkanı (CEO) olarak Hande Ocak Başev'in atandığını açıkladı.

Günün ilk maçında Beşiktaş Borussia Dortmund'a farklı yenildi
Günün ilk maçında Beşiktaş Borussia Dortmund'a farklı yenildi

Günün ilk maçında Beşiktaş Borussia Dortmund'a farklı yenildi

UEFA Şampiyonlar Ligi Gençlik Grubu'nda Beşiktaş, deplasmanda Borussia Dortmund'a 6-2'lik skorla mağlup oldu.