• 12 Eylül 2021 Pazar 20:36
  • |
  • Son Güncelleme:

Rıdvan Dilmen'den Fenerbahçe sözleri: 3-4-3 ile şampiyonluk gelmez

Ünlü yorumcu Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'nin Demir Grup Sivasspor ile 1-1 berabere kaldığı karşılaşmayı yorumladı.

R%C4%B1dvan+Dilmen%E2%80%99den+Fenerbah%C3%A7e+s%C3%B6zleri:+3-4-3+ile+%C5%9Fampiyonluk+gelmez

Spor yorumcusı Rıdvan Dilmen, TRT Spor ekranlarındaki "%100 Futbol" programında Fenerbahçe ile Demir Grup Sivasspor arasında 1-1 sonuçlanan karşılaşmayı değerlendirdi.

Fenerbahçe'nin 3-4-3 taktiğiyle şampiyon olamayacağını iddia eden Dilmen, "Berisha, Vedat Muriqi'nin bir tık düşüğü. Fenerbahçe, kendi temposuna tempoyla yanıt vermek isteyen takımlara karşı zorlanır ama Fenerbahçe, şampiyonluk yarışında olur. Kesinlikle ve kesinlikle oyuncu kadrosuna bağlı kalıp sistem koyarsa olur. Fenerbahçe, 3-4-3 ile şampiyon olamaz, 4-2-3-1 ile olur. İki orta saha olur. Bu oyuncu grubunun sistemi bu değil." dedi.

Fenerbahçe'ye Sivas çelmesi! 1-1

"BERISHA, VEDAT'IN BİR TIK ALTI"

Fenerbahçe'nin yeni golcüsü Berisha'ya da değinen Dilmen, "Berisha, Vedat Muriqi'nin bir tık düşüğü. Fenerbahçe, kendi temposuna tempoyla yanıt vermek isteyen takımlara karşı zorlanır ama Fenerbahçe, şampiyonluk yarışında olur. Kesinlikle ve kesinlikle oyuncu kadrosuna bağlı kalıp sistem koyarsa olur." ifadelerini kullandı.

Dilmen'in açıklamalarından öne çıkan satır başları...

- "19 tane takımın teknik direktörü olsam ve 4 büyük takımın teknik direktörü olsam, bir tek Rıza Çalımbay takımlarına karşı ev sahibi olmak istemem, zorlanmayan takım yoktur. Her maçta zorlanırsın çünkü Rıza Çalımbay'ın kafasında 1 puan alalım iyidir var, şu dakikalarda mutlu."

- "Pereira topu bir an önce rakipten almak istiyor. Antalya bekleyen bir takımdır 87'de çözdü, Altay'ı 2. yarıda çözdü, Adana Demirspor üstüne geldi, 5-6 pozisyona girdi. Fenerbahçe'nin üzerine gidebilecek potansiyelde Sivasspor vardı."

- "İlk kez hasret kalınan bir tribün vardı Fenerbahçeliler için, normal sayının da üzerinde gibi geldi, inşallah kurallara uyulmuştur."

- "Skordan bağımsız, gerçekten bir hediye verdi Pereira. İçeride oynuyorsun, ilk yarıyı izliyorum, Mesut da geldiğinden beri en iyi maçlarından birini oynuyor, kuvvetli, oyun içinde güzel paslar da atıyor. Mesut 1,5 yıl oynamamış, oynamaya çalıştı, geçen yıl bir beklentim de yoktu, kuvvetlenir dedik, işaretleri gördük. Fenerbahçe'nin bu sezon oynadığı resmi müsabakalarda, 4 lig ve 2 kupa maçı, 7 hazırlık maçı, 1 tanesinde 90 dakika oynamadı. 11 oyuncu uçmuş yani, bu yürümüş. Bugün de Pereira'ya takıldı."

- "Bazı oyuncuları nasıl görmek istiyorsan öyle görürsün. 8 olumlu olsa, 2 olumsuza bakabilirsin. Görüyorum ki ilk hafta 11'de başlayan ve kaptan çıkan oyuncuyu, Perşembe günü Helsinki maçında kaptanlığını aldı, hafta sonu oynatmadı, Antalya maçında oyuna girdi, sonra 3. hafta yine oynatmadı. Yıldız yönetmek... Sergen Yalçın krallarını yönetiyor, Fatih Terim krallarını yönetiyor. Bazı çaylak oyuncular, Muhammed ve Arda gibi oyuncularla istişare edersin, kaybetmemek, incitmemek istersin. İlk yarıda beğendim, 2. yarıda koruyacaksın. Mesut gibi oyuncular olsa, kaprisi olmasa da bakar, performansa bakar, yerine kimin oynadığına bakar."

Vitor Pereira: Yabancı kuralına karşı değilim

- "Bir oyuncu darbeden değil sürekli adaleden sakatlanıyorsa, orada antrenman problemi vardır. İlk yarıda Premier Lig temposunda maç, 2. yarıda kıran kırana oldu. Duruyor, tekrar duruyor, birinin adalesi gidiyor, yerli yabancıya takılıyorlar, eyvah 3 olacak mı diyor, aynı anda İrfan sakatlanıyor. Bu maç niye 7 dakika uzadı anlamadım, normalde 10 dakikadan az uzamaz. Buralarda yaratıcı oyuncuya ihtiyaç var, o da Mesut."

- "Her teknik direktörün bir felsefesi vardır, hoca bunu oynayacağım diyor. Pereira geçen sene gelmiş olsaydı, Mesut'u da İrfan'ı da almazdı. Hoca sisteme göre oyuncu seçiyor, oyuncuya göre sistem seçmiyor."

- "Fazla güven iyi değildir, bazı oyuncularda vardır. Altay'a eski abisi olarak bire bir görüşmemde de söyledim."

- "Rossi Fenerbahçe'ye neden geldi? Yabancı kontenjanını kullanıyorsun, olağanüstü bir futbolcu da değil. Mesut, İrfan, Muhammed, Pelkas, Osayi, Rossi, Ferdi... Bu oyuncuların tamamı aynı yerde oynayabilir. Niye alıyorsunuz, almayın abi, ABD'de devam etsin. Kötü oyuncu değil ama ihtiyacım yok. Onun yerine sol taraf oyuncusu bulsaydınız."

- "Kim Min Jae, ortada oynayabilecek iyi bir transfer ama ihtiyaç olmayan oyuncu alırsanız başka. Fenerbahçe'nin elinde bu oyuncular olduğunda 3-4-3 oynamaz, 10 numaralı oynamalı. Mesut diye söylemiyorum, Fenerbahçe orada Ozan ile de oynadı. Daha olgun bir takım olursun, senin oyuncuların bu."

- "Halis Özkahya'nın skoru etkileyen hataları yok."

Rıza Çalımbay: Böylesini ilk kez görüyorum