• 30 Aralık 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • Son Güncelleme:

ÖZEL HABER | Süper 11'de 4 Trabzonsporlu! İşte yılın en iyileri

İlk yarının matematiği, Trabzonspor'un zirvedeki farkını da ortaya koyuyor. Spor Toto Süper Lig'in 19 haftalık bölümünde elde edilen istatistiksel veriler, 4 mevkide Trabzonsporlu oyuncuların liderliğini gösteriyor. İlk yarının en başarılı 11'inde İttifak Holding Konyaspor'dan 2, Medipol Başakşehir, Fenerbahçe, Beşiktaş, VavaCars Fatih Karagümrük ve GZT Giresunspor'dan 1'er oyuncu var. Galatasaray'dan ise listeye girebilen kimse yok.

AKŞAM Özel Haber
Orçun ÖZATEŞ
%C3%96ZEL+HABER+|+S%C3%BCper+11%E2%80%99de+4+Trabzonsporlu%21;+%C4%B0%C5%9Fte+y%C4%B1l%C4%B1n+en+iyileri

Comparisonator futbol data karşılaştırma platformunun makine öğrenim indeksine göre belirlenen, Süper Lig'in ilk yarısının en iyi 11 oyuncusu ve bu oyuncuların Comparisonator Parametreler Ligi verileri üzerinden performans analizleri:

Kaleci: Uğurcan Çakır | Trabzonspor

Uğurcan Çakır, Trabzonspor kalesinde gösterdiği genel performans ile ilk devrenin en başarılı kalecisi oldu. 318 uzun pasın 228'inde başarılı olarak bu parametrenin lideri. Kalesinde 248 şut karşılayan Uğurcan, 71 kurtarış yaptı ve 7 maçta gol yemedi. Maç başına 11.5 başarılı uzun pasla kaleciler arasında 1. sırada. Uğurcan'ın bir diğer dikkat çekici istatistiği ise her 5 pasından 4'ünde isabet sağlamış olmasıydı.

Sol bek: Guilherme | İttifak Holding Konyaspor

2 gol , 3 asist, 28 şut pası, 1.49 xG beklenen gol ile skora yönelik ofansif parametrelerde birinci sırada olan Guilherme, 20'si rakip yarı sahada olmak üzere 112 top kazanma ile de yine lider durumda. Comparisonator'ın 11 paslaşma parametresinin 10'unda ilk sırada olan Guilherme, Konya'nın en etkili oyuncularından biriydi. 5'i başarılı olmak üzere 20 anahtar pas yapan Guilherme'nin her 3 ortasından 1'i isabetli oldu.

Stoper: Abdülkerim Bardakcı | İttifak Holding Konyaspor

Ligin 3 gol ve 3 asist ile en fazla skora katkı yapan stoperi olan Abdülkerim, Konya'ya verdiği defansif katkının yanında ofansif etkisiyle de dikkat çekiyor. Ligin en çok başarılı atak aksiyonuna girip (31), en çok başarılı dribbling (24) yapan stoperi olan Abdülkerim, 42 ofansif birebir mücadele kazandı. Girdiği 361 defansif aksiyonla stoperler arasında 2. sırada yer alırken 144 ile stoperler arasında en çok top kazanan 3. oyuncu.

Stoper: Kim-Min-jae | Fenerbahçe

Kim Min-Jae, Fenerbahçe defans hattında çizgiden çıkardığı toplar ve kritik müdahaleler ile ilk yarının en dikkat çeken performanslarından birine imza attı. İlk yarıda en çok top kazanan stoper olan Kim Min-Jae, 171 top kazanımın 20'sini rakip sahada gerçekleştirdi. 15 driplingin toplamda 12'sinde topu başarıyla taşımayı başardı. Ayrıca maç başına yaptığı 8 top kesmeyle de ligdeki stoperler arasında en üst sıralarda.

Sağ bek: Zeki Yavru | GZT Giresunspor

Zeki Yavru, verdiği 22 şut pası, girdiği 49 başarılı atak aksiyonu ve 59 kez rakip ceza sahasında topla buluşma istatistiği ile ligdeki sağ bekler arasında 1. sırada. Zeki, şut parametrelerinde gösterdiği etkili performansı ile dikkat çekti. Başarılı pas (893) ve rakip 3. bölgeye yapılan başarılı pas (334) parametrelerinde de lider durumda. 131 top kazanıp, 134 de top kesen Zeki'nin en dikkat çeken özelliği ise hem ofansif hem de defansif birebir mücadelede en başarılı isim olmasıydı. Bu sezon ürettiği 4.5 asist beklentisine (xA) rağmen 2 asistte kalması ise Giresun adına düşündürücü.

Merkez orta saha: Marek Hamsik | Trabzonspor

Marek Hamsik, Trabzonspor'un merkezinde paslaşma parametrelerindeki üstün performansıyla ligin ilk devresine damga vurdu. Ligde ilk devrenin en çok şut pası (31) veren oyuncusu oldu. 1307 pasın 1131'inde başarılı olarak kendi pozisyonunda 1. olan Hamsik, 15 başarılı anahtar pas ile yine lider durumda. Rakip 3. bölgesine 446 pas veren ve bunların 328'inde başarılı sağlayan Hamsik, ilk devrenin en güçlü performanslarından birine imza attı. Rakip ceza sahasında toplamda 55 kez topla buluşarak bu alanda da öne çıkan Hamsik, etkili uzun paslarıyla da takımının en önemli parçalarından.

Merkez orta saha: Miralem Pjanic | Beşiktaş

İlk yarıda 13 maçta forma giyebilen Pjanic, sahada kaldığı 963 dakikada yaptıklarıyla en iyi 11'de yer aldı. Pjanic, 90 dakika başına istatistiklerle orta saha oyuncuları arasında üst sıralarda bulunuyor. Pjanic, özellikle paslaşma parametrelerindeki başarılı performansıyla öne çıktı: Maç başına 77.1 pasın 66.07'sinde başarı sağlayan ve yine maç başına 62.52 pas alan Pjanic, 1.78 anahtar pas verdi. 1.4 şut pası kaydeden ve en fazla başarılı orta yapan ikinci orta saha oyuncusu olan Pjanic, maç başına 25.98 pas verip bunların 18.13'ünde başarı sağlayarak, her iki parametrede de 3. sırada yer aldı.

Sol kanat: Anthony Nwakaeme | Trabzonspor

6 gol, 6 asistlik performansla Trabzonspor hücumunun kilit isimlerinden. 26 şutun 12'sinde başarı sağlayarak neredeyse %50'lik bir isabet oranı yakalayan Nwakaeme, 4.28 xG gol beklentisi ile kendi pozisyonundaki en iyi ikinci istatistiği elde etti. Maç başına 44 kez topla buluşan Nwakaeme bu alanda sol kanatlar arasında lider durumda. Ayrıca maç başına verdiği 2 anahtar pas da hücumdaki önemini kanıtlıyor.

Ofansif orta saha: Anastasios Bakasetas | Trabzonspor

Bakasetas, 7 gol ve 4 asist ile Süper Lig'in ilk yarısında en çok gol katkısı veren oyuncularından biri oldu. Yarattığı şut tehdidi ve istatistikleriyle tüm orta saha oyuncuları arasında lider durumda; 90 dakika başına 3.1 şut çekti ve bunların 1.36'sında isabet sağladı. Anastasios Bakasetas, hücum orta saha olarak görev yaptığı sürede, 90 dakika başına verdiği 2.3 şut pası ve 2.1 anahtar pasla da bu mevkideki liderliğini koruyor. Gösterdiği etkileyici performansın istatistik kağıdına yansımasının yanında Trabzonspor'da saha içindeki liderlik kabiliyetiyle de oldukça önemli bir katkı veriyor.

Sağ kanat: Edin Visca | Medipol Başakşehir

Edin Visca, bu sezon da ilk devrede 4 gol, 9 asistlik bir performans gösterdi. Emre Belözoğlu'nun da en kilit oyuncusuydu. Toplamda çektiği 42 şutun 18'inde başarı sağlayarak %42 isabet oranı yakalayan Visca, yine 40 şut pası verdi ve tüm bu parametrelerde sağ kanatlar arasında lider konumda. Maç başına 2.2 başarılı uzun pas ile de kendi mevkisinde liderliğini koruyor. Ayrıca ilk yarının en çok anahtar pas (30) veren sağ kanat oyuncusu ve rakip 3. bölgeye en fazla başarılı pas yapan üçüncü sağ kanat.

Santrafor: Aleksandar Pesic | VavaCars Fatih Karagümrük

Fatih Karagümrük'ün hücum hattında dikkat çeken performansını izlediğimiz Pesic, attığı 11 golle ligin ilk devresini gol krallığı tablosunda 1. sırada tamamladı. Pesic'in önemli istatistikleri arasında, ligin toplamda hem en çok topla buluşan (541) santrforu olması bulunuyor. Ayrıca rakip ceza sahasında en çok topla buluşan (107) santrafor olan Pesic'in takım arkadaşları tarafından çok iyi desteklendiğini söylemek mümkün. Çektiği toplam 25 isabetli şut ile santraforlar arasında Mario Balotelli'nin (30) ardından 2. sırada yer alan Pesic, Francesco Farioli yönetimindeki etkili performansını ligin ikinci yarısında Volkan Demirel yönetiminde de sürdürebilirse ligin gol kralları arasına yeni bir isim olarak eklenmesi oldukça muhtemel.