• 26 Nisan 2021 Pazartesi 10:50
  • |
  • Son Güncelleme:

Metin Öztürk: 'Mustafa Cengiz'in Galatasaray'ı yönetmesi sakıncalı'

Metin Öztürk: 'Mustafa Cengiz'in Galatasaray'ı yönetmesi sakıncalı'
DHA

Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı için adaylığını koyan Metin Öztürk, "Görünen o ki, bizim 29 Mayıs'a kadar daha çok çalışıp burayı ekonomik olarak ayağa kaldırmamız gerek. İnşallah şampiyon oluruz, eğer olamazsak Şampiyonlar Ligi geliri de gidecek. O halde oradan doğan 300 milyon liralık boşluğu da kapatmak gerekecek. İlk 3 ayda asgari 200 milyon liraya, yakın planda ise 500 milyon liraya ihtiyaç var. Biz buna hazırız" dedi.

Galatasaray'da 29 Mayıs'ta yapılacak olan başkanlık seçimlerinde aday olan Metin Öztürk, Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel açıklamalarda bulundu. Seçim öncesi listeyi oluşturduklarını söyleyen Öztürk, "Seçim, 29 Mayıs'ta. 7 Mayıs'a kadar listelerin verilmesi gerekiyor. Biz 44 kişilik listemizi hazırladık. Gönlümüz, takımımız şampiyon olsun, keyifle kolları sıvayalım, Kemerburgaz'dan başlayarak bütün projelerimizi hayata geçirelim. Galatasaray'da ana renk kırmızıdır her zaman. Seçim kurasında Kırmızı'yı çekmek isterim. Sağlıklı koşullar altında bir seçim gerçekleştirmek önemli olan. Daha sonrasında kollarımızı sıvayalım, işe başlayalım" diye konuştu.

"ARA SEÇİMLERİN HEP BİR OLUMSUZLUK YAŞATTIĞINI DAHA ÖNCE DENEYİMLEDİK"

Pandemi döneminde başkanlık için daha iyi bir hazırlık süreci geçirdiklerini söyleyen Metin Öztürk, "Ara seçimlerin hep bir olumsuzluk yaşattığını daha önce deneyimledik. 2021 Mayıs demiştik. 2 yıl önce yola çıkmamış olmamızın sebebi, sorunları iyi analiz etmekti. Galatasaray'ın ve Türk futbolunun ekonomik sorunları var. 2018'deki sorunların üzerine şu anda bir de salgın hastalık var. Bu dünya futbolunu olumsuz yönde etkiledi. Bu süreçte onları da inceleme ve nasıl yeni gelirler yaratabiliriz, başarılarımızı nasıl kalıcı hale getirebiliriz diye düşünme fırsatımız da oldu. Bu bizim için iyi bir hazırlık süreci oldu" ifadelerini kullandı.

"İKİ ADAYLI SEÇİMLERE KARŞIYIM"

Başkanlık seçimlerinde aday sayısının fazla olmasının zenginlik olduğunu söyleyen Öztürk, "Ben iki adaylı seçimlere karşıyım. Alternatifsizlik, sizi bir taraf olmaya itiyor. Biz duygularla değil bu ortamda akılla hareket etmek zorundayız. Bundan evvel sayın Mustafa Cengiz seçildiğinde, Dursun Özbek'e tepki duyanlar, 'o olmasın da kim olursa olsun' diyerek oy kullandılar. Zaten yaptıkları seçimin ne kadar yanlış olduğu 4 aylık süreçte gözüktü. Sayın Mustafa Cengiz, ocak ayındaki ekibinin yarısını mayıs ayında listesine almadı. Almadığına göre kendince yanlış bir liste yapmıştı" şeklinde konuştu.

"ŞU ANDA HAVUZ BANA GÖRE BİR BATAKLIK"

Kulübün içinde bulunduğu durumu ekonomik bir bataklık olarak nitelendiren Metin Öztürk, "İki yıl sonra Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmanın ödemesi gelecek. Biz, bir anlaşma yaptık. Kredi borcumuzu ödemek yerine yine taze para aldık. Çocukken öğretilen bir havuz problemi vardır. 100 metreküp su girer, 200 metre küp su çıkarsa o zaman siz yüzmezsiniz yürümeye başlarsınız. Şu anda havuz ne yüzülecek ne yürünecek havuz değil, bana kalırsa bataklık" dedi.

"7 TANE YENİ SOSYAL TESİS YAPACAĞIZ"

Ekip olarak net projeler hayata geçireceklerini söyleyen Metin Öztürk, "Biz hem üyelerimizle hem de taraftarlarımızla ilgili net projelerimizle geliyoruz. Üyelerimizin kullanacağı tek sosyal tesis Kalamış'ta. Bizim dönemimizde Kalamış, Galatasaray Adası, Taçspor, Atlı Spor Tesisleri, şu an stadımızın olduğu yer, Kemerburgaz'daki arazi ve Florya'da toplam 7 tane sosyal tesis üyelerimize hizmet edecek. Galatasaray adamızı önümüzdeki yıl hizmete açacağız. Stadımızda 500 metre kare alanı üyelerimizin vakit geçirebileceği bir alana dönüştüreceğiz" ifadelerini kullandı.

"LÜKS ARAÇLARLA GEZİP TARAFTARIN 100 LİRASINA GÖZ DİKMEK BİZİM TARZIMIZ DEĞİL"

Kulübün maddi durumu kötü olduğunda taraftardan bir beklenti içerisine girmesinin doğru olmadığını vurgulayan Metin Öztürk, "Taraftardan hep tribüne gel, koltuk al diye bekledik. Mağazalara git, ürün al. Bizden öncekiler kulübü kötü yönetti, para bitti, benden önceki hırsızdı, biz burada canla başla çalışıyoruz, bağış yap, diye bekledik. Bu kurgu ile vicdanen rahat olamazsınız. Lüks araçlarla gezip taraftarın 100 lirasına göz dikip bağış istemek bizim tarzımız değil. Şu anda hazırlattığımız bir dijital uygulama ile Galatasaray passolig sahibi olan herkes alışverişlerinde hem indirim alacaklar hem de topladıkları puanlar ile belki de tribündeki koltuklarını bedavaya alacaklar. Galatasaray'ın anlık para ihtiyacı var. Çok gerekirse 20-30 iş adamı bir araya geliriz, o parayı bağış olarak aramızda toplar ve kulübe hibe ederiz" şeklinde konuştu.

"KEMERBURGAZ'A 8 AYDA 4 TANE ANTRENMAN SAHASI YAPACAĞIZ"

Kemerburgaz arazisi için de projelerinin hazır olduğunu söyleyen Öztürk, "Kemerburgaz'a 8 ayda 4 tane antrenman sahası ve dinlenme tesisi yapacağız. Biz bunu yaptığımızda Florya boşa çıkacak. Florya, şu anda takımımızın antrenman ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Genel kurulun onayından sonra ve Kemerburgaz'ın antrenman yapılabilir hale gelmesinden sonra Florya'yı devlete vereceğiz. Oradan gelen parayla faiz yaratan borçların yaklaşık yarısından kurtulmuş olacağız. İnşaata konu alan dışında Florya'da 20 dönüm alan hala 2049'a kadar Galatasaray'ın kullanımında. İnşaattan sonra da Florya'da bayrağımız dalgalanacak, varlığımız devam edecek. Stadın isim hakkı anlaşmasını 5 yıllık yapacağız. Şu anda üç tane uluslararası firma ile görüşüyoruz. Seçildikten sonra diğer adayların önerdiği firmaları da alıp kulüp televizyonunda naklen bir ihale ile Galatasaray için en avantajlıyı seçip açıklayacağız"

"AĞIR SAĞLIK SORUNLARI OLAN BİRİSİNİN GALATASARAY'I YÖNETMESİ SAKINCALI"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in sağlık sorunları dolayısıyla sarı-kırmızılı kulüpte başkanlığı fiilen yürütmesini doğru bulmadığını dile getiren Öztürk, "Başkanın büyük bir sağlık sorunu yaşadığı ve özveri içinde olduğu aşikar. Burada birinci yanlış, başkanın özveri diye sunduğu şey Galatasaray'ı sıkıntıya sokan bir yaklaşım. Çünkü bu kadar ağır sağlık sorunları olan birisinin Galatasaray'ı yönetmesi sakıncalı. Kendi şirketinizde bunu yapmaya çalışırsınız, bunun adı özveridir ama bu kadar büyük bir camiayı yönetirken yapacağınız hatalar bu yönetim gittikten sonra da Galatasaray'ı taahhüt altına sokar. Ben başkanımızı çok seviyorum. Hiçbir saygısızlık yapmadım ve haddimi de aşmak istemiyorum" diye konuştu.

"BİZ HAZIRIZ"

Başkan olması durumunda ilk etapta 200 milyon liralık bir kasa kolaylığı yaratacaklarını söyleyen Öztürk, "240 milyon lira acil ödenecek para var deniliyor. 240 milyon lira ise biz hazırız ama benim korkum ilk 3 ay içerisinde belki de 500 milyon lira bir kaynak bulmamız gerekecek. Bizim 200 milyon liramız hazır. Görünen o ki, bizim 29 Mayıs'a kadar daha çok çalışıp burayı yüzdürebilmemiz için yeni mali kaynaklar bulmamız gerek. İnşallah şampiyon oluruz eğer olamazsak Şampiyonlar Ligi geliri de gidecek. O halde oradan doğan 300 milyon liralık boşluğu da kapatmak gerekecek. İlk 3 ayda asgari 200 milyon liraya, yakın planda ise 500 milyon liraya ihtiyaç var. Biz buna hazırız" dedi.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması
Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması

Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması

Ali Koç: Yeni teknik direktörümüzü seçildiğimiz takdirde pazartesi günü duyuracağız.

Ve transfer bitti! Resmen açıkladı
Ve transfer bitti! Resmen açıkladı

Ve transfer bitti! Resmen açıkladı

Son dakika Beşiktaş haberleri... Beşiktaş'ta gündemi meşgul eden Sergen Yalçın mevzusu mutlu sonla sonuçlanırken, siyah-beyazlılar genç teknik direktörüyle yeniden anlaştı. Sözleşme toplantısında yer alan Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, serbest futbolcu statüsündeki Salih Uçan ile anlaştıklarını açıkladı.

Ve Sergen Yalçın'da mutlu son! İşte alacağı ücret...
Ve Sergen Yalçın'da mutlu son! İşte alacağı ücret...

Ve Sergen Yalçın'da mutlu son! İşte alacağı ücret...

Son dakika Beşiktaş haberleri... Beşiktaş'ta yönetici Emre Kocadağ ile teknik direktör Sergen Yalçın arasında son bir görüşme gerçekleştirileceği basına yansımıştı. Bu görüşmeye başkan Ahmet Nur Çebi'nin de iştirak edeceği belli oldu. Böylelikle ikili yüz yüze bir araya gelmiş olacak. Toplantıdan çıkan sonuç ise Beşiktaş'ın kaderini tayin edecek.

Ve anlaşma tamam! Bomba patlıyor...
Ve anlaşma tamam! Bomba patlıyor...

Ve anlaşma tamam! Bomba patlıyor...

Son dakika Galatasaray haberi... Fatih Terim'in uzun süredir istediği Kaan Ayhan'da Galatasaray mutlu sona çok yakın. Aslan, milli futbolcuyla ön anlaşma sağladı.

G.Saray'da Elmas dönemi
G.Saray'da Elmas dönemi

G.Saray'da Elmas dönemi

Galatasaray'da Olağan Seçim Genel Kurul Toplantısı neticesinde kulübün 38'inci başkanı seçilen Burak Elmas ve yönetim kurulunun görevi devralma töreni, bugün Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu Yönetim Kurulu Toplantı Odası'nda gerçekleşti.

Ezeli rakibe imzayı attı!
Ezeli rakibe imzayı attı!

Ezeli rakibe imzayı attı!

İtalya Serie A takımlarından Inter, milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu'nu 3 yıllık sözleşmeyle kadrosuna kattı.

Radamel Falcao geri döndü
Radamel Falcao geri döndü

Radamel Falcao geri döndü

Galatasaray, yeni sezon hazırlıklarına bugün yaptığı antrenmanla devam etti. Karantina süresi dolan ve testleri negatif sonuç veren Kolombiyalı oyuncu Radamel Falcao, takıma katıldı.

Sergen Yalçın ve transfer açıklaması
Sergen Yalçın ve transfer açıklaması

Sergen Yalçın ve transfer açıklaması

Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, Sergen Yalçın ile anlaşılmasının ardından kameraların karşısına geçti. Kocadağ, Sergen Yalçın ile yapılan anlaşmanın detaylarını ve Beşiktaş'ın transferdeki son durumunu hakkında açıklamalarda bulundu. transfer"1 sene olması hocamızın tercihi. Bizim için de uygun bir süreç. O anlamda, bizim seneye takılacak bir konumuz yok. Bizim Sergen Yalçın ile gönül birlikteliğimiz, sözleşmelere sığacak şekilde değil. Oradaki sözleşmede yazan süre, sadece bir madde" dedi.

Taylan Antalyalı ameliyat oldu
Taylan Antalyalı ameliyat oldu

Taylan Antalyalı ameliyat oldu

Galatasaray'da Taylan Antalyalı, milli takım kampının ardından sağlık ekibi tarafından planlanan programı dahilinde başarılı bir kasık fıtığı ameliyatı oldu.

Mustafa Cengiz istifa etti
Mustafa Cengiz istifa etti

Mustafa Cengiz istifa etti

Galatasaray Sportif AŞ'de istifa eden yönetim kurulu başkanı Mustafa Cengiz'in yerine Burak Elmas seçildi.

Fatih Terim raporunu verdi, işte takımdan ayrılacak isimler
Fatih Terim raporunu verdi, işte takımdan ayrılacak isimler

Fatih Terim raporunu verdi, işte takımdan ayrılacak isimler

Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim'in yeniden Florya'ya geri dönmesiyle transferde hareketli saatler yaşanmaya başladı. Şampiyonlar Ligi ön elemesinde oynanacak PSV maçı öncesi kamp kadrosunu şekillendirmek isteyen Terim, transfer raporunu yönetime iletti. Galatasaray'da takımdan ayrılacak isimler de netlik kazandı. İşte detaylar...

Koç'un o sözleri Yıldırım'ı çileden çıkardı! Meğer toplantı bu yüzdenmiş
Koç'un o sözleri Yıldırım'ı çileden çıkardı! Meğer toplantı bu yüzdenmiş

Koç'un o sözleri Yıldırım'ı çileden çıkardı! Meğer toplantı bu yüzdenmiş

Son dakika Fenerbahçe haberleri... Fenerbahçe'de başkanlık seçimine sayılı günler kala Aziz Yıldırım'ın basın toplantısı düzenleyeceği haberi gündeme bomba gibi düştü. Eski başkanın basın toplantısı düzenleyecek olmasına sebep olan ise Ali Koç'un açıklamaları...

Sergen Yalçın sorusuna ne cevap verdi?
Sergen Yalçın sorusuna ne cevap verdi?

Sergen Yalçın sorusuna ne cevap verdi?

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Kulüpler Birliği başkanlığından istifa etti.

Sadık Çiftpınar sürprizi! Yeni takımı belli oldu
Sadık Çiftpınar sürprizi! Yeni takımı belli oldu

Sadık Çiftpınar sürprizi! Yeni takımı belli oldu

Süper Lig'in yeni ekiplerinden Altay'ın geçen sezon 2'nci Lig'de Bodrumspor formasıyla müthiş bir performans sergileyen Ozan Sol'la prensip anlaşmasına vardığı öğrenildi. Siyah-beyazlılar, Fenerbahçe'den ayrılması gündemde olan stoper Sadık Çiftpınar'la da temaslarını sıklaştırdı.

G.Saray ve Beşiktaş Brezilyalı yıldızın peşinde
G.Saray ve Beşiktaş Brezilyalı yıldızın peşinde

G.Saray ve Beşiktaş Brezilyalı yıldızın peşinde

Beşiktaş'ın bir süredir görüşüp anlaşma sağlayamadığı Alex Teixeira için, Burak Elmas'ın seçimi kazanmasıyla birlikte Galatasaray da devreye girdi. Sarı-Kırmızılılar, şu sıralarda boşta olan 31 yaşındaki Sambacı'nın yıllık ücret ve imza parası talebini karşılamaya hazır. İki tarafın da temasları sürüyor.

Türk asıllı Rayyan Baniya, Fatih Karagümrük'te
Türk asıllı Rayyan Baniya, Fatih Karagümrük'te

Türk asıllı Rayyan Baniya, Fatih Karagümrük'te

Süper Lig ekiplerinden Fatih Karagümrük, Türk asıllı İtalyan defans oyuncusu Rayyan Baniya'yı kadrosuna kattı.

Sakatlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor
Sakatlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor

Sakatlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor

EURO 2020'de Fransa'nın Macaristan'a karşı oynadığı maçta sakatlanan 24 yaşındaki Fransız forvet Ousmane Dembele'nin ameliyat edileceği bildirildi.

Dayana Yastremska affedildi
Dayana Yastremska affedildi

Dayana Yastremska affedildi

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle spordan geçici olarak men ettiği Dayana Yastremska'nın cezasını kaldırıldığını duyurdu.

Doping cezasına çarptırılan Yang, Tokyo 2020'de yok
Doping cezasına çarptırılan Yang, Tokyo 2020'de yok

Doping cezasına çarptırılan Yang, Tokyo 2020'de yok

Kariyerinde üç olimpiyat şampiyonluğu bulunan Çinli yüzücü Sun Yang, doping gerekçesiyle aldığı men ceza süresi kısaltılmasına rağmen 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılamayacak.

Besard Sabovic, Khimki'ye transfer oldu
Besard Sabovic, Khimki'ye transfer oldu

Besard Sabovic, Khimki'ye transfer oldu

Süper Lig takımlarından Hes Kablo Kayserispor'da forma giyen İsveçli futbolcu Besard Sabovic, Rusya Ligi takımlarından Khimki'ye transfer oldu.