• 09 Haziran 2020 Salı 19:12
  • |
  • Son Güncelleme:

Mehmet Ayan: 'Arda Turan, Galatasaray'a çok yakın'

Mehmet Ayan: 'Arda Turan, Galatasaray'a çok yakın'

Lig Radyo Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ayan, futbol gündemine dair özel açıklamalarda bulundu. Ayan, koronavirüs pandemisi sonrası futbolun son durumu, gelmesi gündemde olan Rezerv Lig uygulaması, Abdullah Avcı'nın olası Fenerbahçe'ye transferi ve daha bir çok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ayan, Arda Turan için de 'Galatasaray'a yakın' dedi.

Koronavirüs pandemisi sonrası oluşan yeni futbol ortamı başta olmak üzere bir çok konuya değinen Ayan'ın açıklamaları şu şekilde;

"Neler değişmeyecek diye sormak lazım aslında. Çünkü nelerin değişeceğini hiç kimse bilmiyor. Yani öyle bir durumdayız ki soru nelerin değişeceği değil acaba neler sabit kalacak? Çünkü onun cevabı çok daha az olacak. Çünkü burada bir tahminde bulunmak ya da analiz yapmak, öngörü yapmak mümkün değil.

Yani şu anda kulüpleri takip eden gazeteci, muhabir arkadaşlarımız bile yeteri kadar bilgi sahibi olamadıkları, onların bile oyuncu ve takım performanslarını yeterince göremedikleri bir ortamda olduğumuzu varsayıyorum.

Hiç kimsenin doğru düzgün bir bilgiye, dataya erişemediği ve kimsenin oynanacak oyun, takım performansı, manevi motivasyon, psikolojik hal gibi konuları doğru dürüst değerlendiremeyeceği bir yerdeyiz. Yani şarkıda olduğu gibi aslında herkes, 'olmaktan korktuğu yerde.’

"BUNDESLIGA İLE BİZ KENDİMİZİ KIYASLAYAMAYIZ"

Türkiye’de maçların 12 Haziranda başlamasının kriteri kıyaslaması Bundesliga oldu ama Bundesliga ile biz kendimizi kıyaslayamayız. Bu Bundesliga ve Türkiye’yi kıyaslamak, Türkiye ve Almanya insanlarının disiplinini kıyaslamak olur.

Bu da değil Türkiye, dünyanın herhangi bir yerinde Almanya insanı disiplini ya da Almanya’da oynayan, iş yapan futbol insanlarının disiplini başka birileri ile hiçbir şekilde kıyaslayamayız. Dolayısıyla Bundesliga’da başladı diye başladık başımızın üzerine ama Bundesliga’daki gibi umarım kurallara uygun bir şekilde devam edebilir.

'ŞİMDİ SÖZ FUTBOL BİLGİLERİNİ KONUŞTURAN ANTRENÖRLERDE'

Özet bir şey söylemek istiyorum. Türkiye’deki teknik direktör kalitelerini ortaya çıkartabilecek bir karar. Çünkü 5 oyucu değişikliği artık sizin herhangi bir şekilde kadro derinliği olan takımlar için söylüyorum, mazeretin arkasında sığınamayacağınız, oyunu ve oyuncu değiştirme konusunda herhangi bir mazeretinizin olamayacağı, teknik direktörlük yetilerinizin sahada ne kadar olacağına dair size kıyas ve kıstas imkanı sağlıyor. Son derece doğrudur. İyi ki de vardır. Gelecekte de olacaktır. Ama şimdi söz futbol umurlarını, futbol bilgilerini konuşturacak antrenörlerde."

Süper Lig'de 27. hafta maçlarını yönetecek hakemler açıklandı

"ALT LİGLER NEŞELENECEK"

Skorer'den Nergis Aşkın'a konuşan Ayan, gelmesi gündemde olan Rezerv Lig uygulamasına da değindi, "İlk planda ben de dahil herkesin Rezerv Lig ile ilgili ilk bakışı çok olumlu ve ne güzel bir oyuncu yetişecek, yetişen oyuncular pişecek, sakatlıktan dönen oyuncular U21 gibi sıkışmış bir alanın dışında çok daha rahat oynama imkanı bulacak. Alt ligler neşelenecek, alt liglere Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor rezerv takımlarını koyacak, dünyada güzel örnekleri var türünde pek çok olumlu düşünceye sahiptim ancak sektör profesyonelleri ile konuştuğumuz zaman, 2. 3. Ligler kurucu başkanı sevgili Cengiz Günaydın başta olmak üzere, bu insanların hiçbir tanesi Rezerv Lig’in yararlı olacağına inanmıyor.

Birkaç kulübün yöneticileri ile konuştuğumda, onlar da Rezerv Lig’in beklenen katkıyı sağlayamayacağını düşünüyor. Ayrıca Rezerv Lig bizim için bence de çok güzel, romantik, keyifli ancak Rezerv Lig takımının da maliyeti koronavirüs pandemisi sonrasında herkes için ciddi bir problem oluşturacaktır. Herkes Rezerv Lig’in maliyetine de bakmak zorunda kalacağı bir talep olarak görüyor bence Rezerv Lig’i.

'AVCI'YI KABUL ETTİRMEK ZOR OLABİLİR'

Abdullah hoca, o teknik direktörlük birikimi, yaşam deneyimi hepsi tabii ki yeterlidir. Ama öyle kötü bir Beşiktaş deneyimi oldu ki, Abdullah hocamızın tribünlere kabul ettirmek zor olabilir. Çünkü Fenerbahçe’nin ya da büyük takımların tribüne adam kabul ettirme merkezleri olduğu için kendi ekonomik ya da futbol doğrularından ziyade tribünlerin nasıl adam kabul edeceğine hatta sosyal medyanın buna ne reaksiyon vereceğine bakıyorlar.

Ancak Abdullah Avcı sonuna kadar Fenerbahçe’yi çalıştırmaya mezun, yetkili bir adamdır. Buna hiçbir kuşku yoktur. Fenerbahçe tribünü, Beşiktaş’ta hemen taze bir başarısızlık etiketi olan bir hocayı nasıl kabul edecektir bunun soru işareti bende var. Yoksa Abdullah hoca Fenerbahçe’yi çalıştırabilecek kapasitede, kalibrede ve de çokta futbolda aktif olup bu işe kafa yoran adamlardan bir tanesidir belki de birincisidir bence.

Tabii, Abdullah hoca sürekli şununla yaşayacak bunu da yapamazsam Türkiye’de büyük takım işi bitti bende. Bu yola Beşiktaş’la bir kredi ile başlamış olsa belki geçmişte, gelecekte Mustafa Denizli gibi 3 büyük takım çalıştırabilecek bir gücü cebine koyabilirdi bu krediyi. Ben Abdullah Avcı’nın Fenerbahçe’yi yönetebilecek bir hoca olduğunu ama Fenerbahçe kulübünün ne kadar onu kabul edip etmeyeceğini düşünüyorum açıkçası.

'FATİH TERİM OKULU...'

İsim hiç önemli değil. Tıpkı Hasan Şaş’ın yapamadığı gibi, tıpkı Ümit Davala’nın kısmen yapabildiği gibi, tıpkı Levent Şahin’in net bir şekilde yaptığı gibi. Bakın kimse kimseye hayatta bir şey öğretmez. Hiç kimse hele hele medyada, futbolda hiç kimse kimseye bir şey öğretmez. Yani Fatih Terim eğer Elmander’i , Riera’yi ya da Sneijder’i her kimi alacaksa Rieara demeli ki Fatih Terim benim hocam değil okulumdur.

Elmander demeli ki Fatih Terim benim hocam değil okulumdur. Karakterler aktörler böyle bakarsa mesela Piontek asla Fatih Terim’in hocası olmamıştır ama Piontek Fatih Terim’in okulu olmuştur. Hayata ve olaylara böyle bakarsak çok daha rahat ederiz.

O yüzden kim olacağından ziyade hangi tedrisata kedini hazırlayıp girmesi gerektiğini kafasında süzen ve o tedrisata kendini hazırlayan insanların Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ya da herhangi bir yerde, ya da okulda hoca insanlara çok doğru bir şey öğretmeyebilir. Hocanın da yanlışı olur. Fakat siz gidip okulda doğru eğitim alabilirsiniz.

'ARDA GALATASARAY'A...'

'Arda Turan Süper Lig'de bir takım bulacaksa Galatasaray en yakın.

'CAS KARARI, TRABZONSPOR'U REZİL DE EDEBİLİR VEZİR DE'

Trabzon’un şampiyon olma ihtimali zaten lider bir takımdan bahsediyoruz. İstanbul’da bir Galatasaray mücadelesi var. O maçta puan kaybetmediği takdirde Galatasaray’a en azından 6 yada 4 puan avantaj sağlamış olacak ama bu son olay Trabzonsporlu oyuncuların psikolojisini bozmuş olabilir. CAS kararı Trabzonspor’u şampiyon yapabilir ama olumsuz bir karar çıksa bile oyuncular yine kulübün geleceği için, kendi gelecekleri için gene apoletleri için yani şampiyonlar ligine gidemeseler de şampiyonluğu isteyeceklerdir.

Trabzonspor en güçlü adaylardan bir tanesi. Yani şampiyon olmanın önünde hiçbir engel yok. Bir Şampiyonlar Ligi'ne gidemezsin kararı… O yüzden Trabzonsporlu oyuncular şampiyon olmak isteyeceklerdir. Tabii ki moralleri bozulmuştur ama şampiyonluk başka bir şeydir. Türkiye’de şampiyonlukta da para kazanıyorsunuz aynı zamanda. Şampiyonlar ligine gidemesen de ligde şampiyonluk bit taçtır. Trabzonspor çok iddialı.

"BEŞİKTAŞ'IN TERİM'İ OLUR"

Kulübün içinde şu bilgileri biliyorum, duymuyorum yani biliyorum. 2020-21 sezonunda 40 milyon euro olan maaş paketini bütün oyuncular dahil 20 milyon euroya düşürmek istiyorlar. Yine biliyorum ki Sergen hocanın da haklı olarak talepleri var. Belki ortalık bu kadar toz pembeyken bunu söylemek biraz tepki çekebilir ama bu sene Sergen hocamızın yani 2020-21 senesinden bahsediyorum, teknik direktörlük maharetini kısıtlı imkanlarla nasıl yemek yapabileceğini göstermesi gereken bir geçiş süresi, senesi.

Futbol o kadar değişken ki, Türkiye’de biz ne insanlar gördük camiaların sembolleriydi ve ıslıklandılar, bazen yuhalandılar. Dolayısıyla bunların hepsini üst üste koyunca saha sonuçları gelmediği takdirde Sergen hoca değil Mourinho’yu getirseniz işi zor. Ama bu sene Sergen hocanın eşiği atlama senesi. Eğer Beşiktaş yönetimi istediği gibi bir takım kurar ve Sergen hoca da başarılı olursa zaten Galatasaray’ın Fatih Terim’de olduğu gibi, Sergen hoca Beşiktaş’ın Fatih Terim’i olur.”

Denizlispor'dan Wesley Sneijder bombası

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması
Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması

Ali Koç'tan teknik direktör açıklaması

Ali Koç: Yeni teknik direktörümüzü seçildiğimiz takdirde pazartesi günü duyuracağız.

Ve transfer bitti! Resmen açıkladı
Ve transfer bitti! Resmen açıkladı

Ve transfer bitti! Resmen açıkladı

Son dakika Beşiktaş haberleri... Beşiktaş'ta gündemi meşgul eden Sergen Yalçın mevzusu mutlu sonla sonuçlanırken, siyah-beyazlılar genç teknik direktörüyle yeniden anlaştı. Sözleşme toplantısında yer alan Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, serbest futbolcu statüsündeki Salih Uçan ile anlaştıklarını açıkladı.

Ve Sergen Yalçın'da mutlu son! İşte alacağı ücret...
Ve Sergen Yalçın'da mutlu son! İşte alacağı ücret...

Ve Sergen Yalçın'da mutlu son! İşte alacağı ücret...

Son dakika Beşiktaş haberleri... Beşiktaş'ta yönetici Emre Kocadağ ile teknik direktör Sergen Yalçın arasında son bir görüşme gerçekleştirileceği basına yansımıştı. Bu görüşmeye başkan Ahmet Nur Çebi'nin de iştirak edeceği belli oldu. Böylelikle ikili yüz yüze bir araya gelmiş olacak. Toplantıdan çıkan sonuç ise Beşiktaş'ın kaderini tayin edecek.

Ve anlaşma tamam! Bomba patlıyor...
Ve anlaşma tamam! Bomba patlıyor...

Ve anlaşma tamam! Bomba patlıyor...

Son dakika Galatasaray haberi... Fatih Terim'in uzun süredir istediği Kaan Ayhan'da Galatasaray mutlu sona çok yakın. Aslan, milli futbolcuyla ön anlaşma sağladı.

G.Saray'da Elmas dönemi
G.Saray'da Elmas dönemi

G.Saray'da Elmas dönemi

Galatasaray'da Olağan Seçim Genel Kurul Toplantısı neticesinde kulübün 38'inci başkanı seçilen Burak Elmas ve yönetim kurulunun görevi devralma töreni, bugün Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadyumu Yönetim Kurulu Toplantı Odası'nda gerçekleşti.

Ezeli rakibe imzayı attı!
Ezeli rakibe imzayı attı!

Ezeli rakibe imzayı attı!

İtalya Serie A takımlarından Inter, milli futbolcu Hakan Çalhanoğlu'nu 3 yıllık sözleşmeyle kadrosuna kattı.

Radamel Falcao geri döndü
Radamel Falcao geri döndü

Radamel Falcao geri döndü

Galatasaray, yeni sezon hazırlıklarına bugün yaptığı antrenmanla devam etti. Karantina süresi dolan ve testleri negatif sonuç veren Kolombiyalı oyuncu Radamel Falcao, takıma katıldı.

Sergen Yalçın ve transfer açıklaması
Sergen Yalçın ve transfer açıklaması

Sergen Yalçın ve transfer açıklaması

Beşiktaş Asbaşkanı Emre Kocadağ, Sergen Yalçın ile anlaşılmasının ardından kameraların karşısına geçti. Kocadağ, Sergen Yalçın ile yapılan anlaşmanın detaylarını ve Beşiktaş'ın transferdeki son durumunu hakkında açıklamalarda bulundu. transfer"1 sene olması hocamızın tercihi. Bizim için de uygun bir süreç. O anlamda, bizim seneye takılacak bir konumuz yok. Bizim Sergen Yalçın ile gönül birlikteliğimiz, sözleşmelere sığacak şekilde değil. Oradaki sözleşmede yazan süre, sadece bir madde" dedi.

Taylan Antalyalı ameliyat oldu
Taylan Antalyalı ameliyat oldu

Taylan Antalyalı ameliyat oldu

Galatasaray'da Taylan Antalyalı, milli takım kampının ardından sağlık ekibi tarafından planlanan programı dahilinde başarılı bir kasık fıtığı ameliyatı oldu.

Mustafa Cengiz istifa etti
Mustafa Cengiz istifa etti

Mustafa Cengiz istifa etti

Galatasaray Sportif AŞ'de istifa eden yönetim kurulu başkanı Mustafa Cengiz'in yerine Burak Elmas seçildi.

Fatih Terim raporunu verdi, işte takımdan ayrılacak isimler
Fatih Terim raporunu verdi, işte takımdan ayrılacak isimler

Fatih Terim raporunu verdi, işte takımdan ayrılacak isimler

Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim'in yeniden Florya'ya geri dönmesiyle transferde hareketli saatler yaşanmaya başladı. Şampiyonlar Ligi ön elemesinde oynanacak PSV maçı öncesi kamp kadrosunu şekillendirmek isteyen Terim, transfer raporunu yönetime iletti. Galatasaray'da takımdan ayrılacak isimler de netlik kazandı. İşte detaylar...

Koç'un o sözleri Yıldırım'ı çileden çıkardı! Meğer toplantı bu yüzdenmiş
Koç'un o sözleri Yıldırım'ı çileden çıkardı! Meğer toplantı bu yüzdenmiş

Koç'un o sözleri Yıldırım'ı çileden çıkardı! Meğer toplantı bu yüzdenmiş

Son dakika Fenerbahçe haberleri... Fenerbahçe'de başkanlık seçimine sayılı günler kala Aziz Yıldırım'ın basın toplantısı düzenleyeceği haberi gündeme bomba gibi düştü. Eski başkanın basın toplantısı düzenleyecek olmasına sebep olan ise Ali Koç'un açıklamaları...

Sergen Yalçın sorusuna ne cevap verdi?
Sergen Yalçın sorusuna ne cevap verdi?

Sergen Yalçın sorusuna ne cevap verdi?

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Kulüpler Birliği başkanlığından istifa etti.

Sadık Çiftpınar sürprizi! Yeni takımı belli oldu
Sadık Çiftpınar sürprizi! Yeni takımı belli oldu

Sadık Çiftpınar sürprizi! Yeni takımı belli oldu

Süper Lig'in yeni ekiplerinden Altay'ın geçen sezon 2'nci Lig'de Bodrumspor formasıyla müthiş bir performans sergileyen Ozan Sol'la prensip anlaşmasına vardığı öğrenildi. Siyah-beyazlılar, Fenerbahçe'den ayrılması gündemde olan stoper Sadık Çiftpınar'la da temaslarını sıklaştırdı.

G.Saray ve Beşiktaş Brezilyalı yıldızın peşinde
G.Saray ve Beşiktaş Brezilyalı yıldızın peşinde

G.Saray ve Beşiktaş Brezilyalı yıldızın peşinde

Beşiktaş'ın bir süredir görüşüp anlaşma sağlayamadığı Alex Teixeira için, Burak Elmas'ın seçimi kazanmasıyla birlikte Galatasaray da devreye girdi. Sarı-Kırmızılılar, şu sıralarda boşta olan 31 yaşındaki Sambacı'nın yıllık ücret ve imza parası talebini karşılamaya hazır. İki tarafın da temasları sürüyor.

Türk asıllı Rayyan Baniya, Fatih Karagümrük'te
Türk asıllı Rayyan Baniya, Fatih Karagümrük'te

Türk asıllı Rayyan Baniya, Fatih Karagümrük'te

Süper Lig ekiplerinden Fatih Karagümrük, Türk asıllı İtalyan defans oyuncusu Rayyan Baniya'yı kadrosuna kattı.

Sakatlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor
Sakatlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor

Sakatlıklar yakasını bir türlü bırakmıyor

EURO 2020'de Fransa'nın Macaristan'a karşı oynadığı maçta sakatlanan 24 yaşındaki Fransız forvet Ousmane Dembele'nin ameliyat edileceği bildirildi.

Dayana Yastremska affedildi
Dayana Yastremska affedildi

Dayana Yastremska affedildi

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle spordan geçici olarak men ettiği Dayana Yastremska'nın cezasını kaldırıldığını duyurdu.

Doping cezasına çarptırılan Yang, Tokyo 2020'de yok
Doping cezasına çarptırılan Yang, Tokyo 2020'de yok

Doping cezasına çarptırılan Yang, Tokyo 2020'de yok

Kariyerinde üç olimpiyat şampiyonluğu bulunan Çinli yüzücü Sun Yang, doping gerekçesiyle aldığı men ceza süresi kısaltılmasına rağmen 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılamayacak.

Besard Sabovic, Khimki'ye transfer oldu
Besard Sabovic, Khimki'ye transfer oldu

Besard Sabovic, Khimki'ye transfer oldu

Süper Lig takımlarından Hes Kablo Kayserispor'da forma giyen İsveçli futbolcu Besard Sabovic, Rusya Ligi takımlarından Khimki'ye transfer oldu.