• 21 Nisan 2021 Çarşamba 10:22
  • |
  • Son Güncelleme:

Marius Sumudica, Süper Lig'e mi dönüyor? Açıkladı

Marius Sumudica, Süper Lig'e mi dönüyor? Açıkladı

Gaziantep FK'de önemli başarılar elde ettikten sonra Çaykur Rizespor'un başına geçen ancak Karadeniz ekibindeki macerası kısa süren teknik direktör Marius Sumudica, birbirinden özel açıklamalarda bulundu.

Sumudica'nın Sporx'e verdiği röportaj şöyle:

Gaziantep FK'da çok başarılı bir dönem geçirdiniz ve tartışmalı bir sonla veda ettiniz. Gaziantep FK dediğimizde neler hissediyorsunuz?

Gaziantep FK'yı, orada yaşadıklarımı gerçekten özlüyorum. Yurt dışında beni en çok geliştiren ve eğlendiren tecrübem oldu, harika hissettim. Şehri, taraftarları çok sevdim, beni sokakta durdurup sürekli fotoğraf çektirmek isteyen, beni kutlayan insanları özlüyorum. Kulüpte çalışan insanları, birlikte çalıştıklarımı, sıfırdan kurduğum takımda birlikte çalıştığım oyuncuları özlüyorum. Maç kazandıktan sonra yaşadıklarımı özlüyorum. Zamanla çok önemli bir güç haline gelmiştik, bunu çok özlüyorum. Kulübü ilk sıraya taşımak, Ocak ayında kovulduğumda 3. sırada bırakmak benim için çok anlamlıydı. Eğer devam etseydim ilk 4 için mücadele edecektik, buna eminim. Medyada ve televizyonda da herkes bizi konuşuyordu.

Ayrılık sonrasında Gaziantep FK'nın maçlarını izlemeye devam ettiniz mi? Takımın mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ayrıldıktan sonra Türkiye'deki tüm maçları takip ettim. Süper Lig benim bağlı olduğum bir lig, Türkiye sevdiğim bir ülke, benim ikinci evim. Maçları izlemeyi sürdürüyorum. Gaziantep'te şu anda neyin eksik olduğunu söylemek mevcut teknik direktör için adaletsizlik olur. Günün sonunda dikkate alınan sonuçlardır ve sezon bittiğinde, her şey belli olduğunda teknik direktörlerin katkısı karşılaştırılacaktır. Şu anda başka bir teknik direktör için konuşmak profesyonel olmaz, saygısızlık olur. Oyuncuları özledim, atmosferi özledim ancak hayat böyle, başka bir teknik adamları var ve onlar da profesyonel olarak devam etmek zorunda.

Rizespor'da neden olmadı?

Rizespor'a gitmek, 13 yıllık teknik direktörlük kariyerimdeki talihsiz hatalarından biri. Ara vermem gerekirken vermedim, sezon ortasında takım almayı kabul ettim. Birkaç sorunu olan, Boldrin ve Remy gibi bazı önemli oyuncuları sakat olan ve neredeyse 20 oyuncusu Kovid olan bir takımı almayı kabul ettim. Bir ilk 11 bile çıkaramadım ve yediğimiz gollerin yüzde 80'i duran toplardan oldu, böyle bir şanssızlık yaşadık, maçların sonlarına doğru da konsantrasyon eksikliği görüldü. Devam etmek istemedim. Beni yönetim göndermedi, onlar yaptığım işten memnunlardı ve devam etmek istediler ancak ben yorgun hissettim, daha fazla konsantrasyonumu sağlayamayacağımı fark ettim ve bıraktım.

Türkiye'den yeni bir teklif aldınız mı?

Rizespor'dan ayrıldıktan sonra Türkiye'den ciddi bir teklif almadım ancak Suudi Arabistan'dan iki teklif oldu. Onları da reddettim çünkü para benim için öncelik değil. Avrupa'da kalmak istiyorum. Birkaç menajerlik şirketiyle iletişimdeyim, Türkiye'den temaslarım olanlar da var ve onlar beni arayıp tekrar Türkiye'ye dönmek isteyip istemediğimi soruyorlar. Elbette Türkiye benim için çekici ve yaz aylarında benimle çalışmak isteyen menajerler oluyor ancak şu anda ciddi bir teklif yok. Sezon sonunda göreceğiz. Türkiye'ye dönmek isterim ve daha fazlasını başarabileceğimi hissedeceğim bir noktada döneceğime de eminim.

Kariyerinizdeki yeni hedef nedir? Türkiye'ye dönmek ister misiniz?

Planım Türkiye'de Avrupa için mücadele edecek bir takıma gitmek. Eğer Gaziantep'te devam etseydim, Avrupa Ligi bileti alırdık ancak şaka amaçlı sözlerim nedeniyle yaptığım hata maalesef harika bir takımdan, şehirden gönderilmeme neden oldu. Birlikte çalıştığım insanlar hala beni arıyor çünkü arkadaş canlısı, sevilen, savunduğu değerler için savaşan, birlikte çalışılması istenen bir insanım.

Gaziantep FK'da çalıştığınız dönemde oyunculara prim verdiğiniz ortaya çıktı, maçlardan sonra onlara hediyeler aldığınızı da gördük. Sumudica çok mu zengin yoksa gerçekten iyi bir insan mı?

Oyunculara hediye vermek benim için büyük bir zevk. Bu takımda iyi bir atmosfer oluşturuyor ve aynı zamanda birlikte çalıştığım, kulübün iyiliğini düşünen kişilere, sahadaki performansları ve kapalı kapılar ardından kulübün yararı için yaptıkları nedeniyle hak ettiklerini vermemi, onlara olan minnettarlığımı göstermemi sağlıyor. Bu konuda konuşmayı çok sevmiyorum çünkü bu aslında kulübün iç meselesi ve kulübün içinde kalmalı. Hediye vermek kulüpte iyi bir çalışma ortamı oluşturuyor, çalıştığım her takımda uyguladığım bir metot bu.

Türkiye'ye dönerse, nasıl bir takımda çalışmak ister?

Şu anda benim en büyük önceliğim, Türkiye'ye geri dönmek. Daha önce de söylediğim gibi para benim asıl amacım değil, performans, sonuçlar ve yönettiğim kulüpte rahatlıkla çalışmak önceliğim. Gaziantep ve Kayseri'de iyi sonuçlar aldım. İki takımı da yaz aylarında aldım ve felsefeme uygun oyuncuları transfer ettim. Rize'de bu olmadı ancak Rize'de de yaz aylarında göreve gelseydim rahatlıkla ilk 10 içinde sezonu bitirirdik.

Gaziantep FK'da yaptıkları sonrasında "Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe veya Trabzonspor gibi bir şampiyonluk hedefiyle yola çıkan bir takımı yönetsem şampiyon olurduk" diyor musunuz?

Büyük bir takımı yönetseydim ne yapardım konusunu konuşmak istemiyorum. Büyük bir takımı, futbol tarihi olan bir takımı yönetmek isterdim. Bu bana Avrupa'da savaşma ve Süper Lig'in zirvesi için mücadele etme şansını verirdi ancak kimse unutmamalı ki ben bunu Gaziantep'te de yaptım. Onları ligin zirvesine taşıdım, Türkiye'nin en iyi 3 takımı arasına soktum. Bu çok değerli bir şey ve büyük İstanbul takımlarının şampiyonluğuyla eş değer. Gaziantep'te güçlü bir takım kurdum, 28 maç üst üste gol atan, evinde 1 yıl boyunca yenilmeyen bir takım olduk. Yeni yükselen bir takım için bu mucize demek.

Sumudica'nın en büyük hayali nedir?

En büyük hedefim Romanya'da yaptığım gibi, başında olduğum takımlarla kupalar kazanmak ve Avrupa için savaşmak. Romanya'da milli takım teknik direktörlüğü için yapılan anketlerde ilk sırada çıkıyorum, bunun benim için büyük anlamı var, bir teknik adam için büyük bir gurur. Türkiye'ye geri dönerek bir kupa kazanmak istiyorum ve bunun gerçekçi bir hedef olduğuna da gerçekten inanıyorum.

Türkiye'de unutamadığınız bir maç var mı?

Türkiye'de unutamadığım bir maçı söylemenin ötesinde, unutamadığım maçları söyleyebilirim. 1 ay boyunca harika maçlar oynamıştık. Deplasmanda Başakşehir, içeride 3-1 Fenerbahçe, Kasımpaşa deplasmanında 4-0, Alanya karşısında 3-1... Ligin tepesindeki takımlarla oynanan maçlarda 12 muhtemel puanın 12'sini almıştım ve bu bizi ligin zirvesine taşımıştı. Türkiye'de en iyi dönemim ve en iyi geçirdiğim ay buydu.

Türkiye'de çalıştığı dönemde sıkça tribüne gönderildiniz. Türk hakemleri hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Türk hakemleri iyi. Hep söylemişimdir, Romanya'daki hakemlerin üzerindeler. Ancak Suudi Ligi'nden iyi diyemem çünkü oraya dünyanın dört bir yanından en iyi hakemler getiriliyor. Türkiye'de iyi hakemler var, bazıları bana saygı duyuyordu ancak bazı zamanlar bana çok kolay sarı kart gösterdikleri, oyundan hızlı ihraç ettikleri zamanlar oldu. Geniş açıdan bakarsam, lige renk katan karizmatik bir teknik adamdım ve herkesle iyi ilişkilerim vardı.

Türkiye'de para cezaları da aldığınız dönemler oldu. Haksızlığa uğradığınızı düşünüyor musunuz?

Ben hislerini açıkça belli eden bir teknik adamım ve zaman zaman hatalar yaptığım oldu. Ancak sadece hiçbir şey yapmayanlar hata yapmaz. Ben ne yaptıysam takımım, oyuncularım ve şehir için yaptım. Çalıştığım her yerde en iyisi olmak için mücadele veriyorum ve bu anlamda işime kalbimi ve duygularımı da katıyorum.

Hakemlerle çok ateşli diyalogları olduğunu gördük. Unutamadığınız bir diyalog oldu mu hiç?

Hakemlerle saygısız bir diyaloğum hiç olmadı, o noktaya gelmedim. Hakemlerle olan ilişkimden de pişman değilim. Bazen aşırıya kaçtığım anlar oldu ancak hareketlerimi her zaman kontrol ediyordum. Ben ateşli bir adamım ve takımım için gerekli olanı yaparım.

Türk futboluyla Avrupa'nın büyük liglerindeki futbol arasında gördüğünüz farklar neler? Sizce Türkiye Ligi şu anda nerede?

Türkiye dünyanın en iyi 3 liginden biri değil ancak çok iyi bir gelişim gösterdi. Bence şu anda Avrupa'da 5. ya da 6. sıradaki lig Türkiye Süper Ligi. Avrupa ile arasında büyük bir fark olduğunu düşünmüyorum. Kaliteli yabancı oyuncular geliyor ve yerli oyuncularla birlikte iyi bir karışım oluşturulabiliyor. Onları nasıl yöneteceğini bildiğinde başarılı takımlar ortaya çıkıyor.

Türk takımlarının son dönemde Avrupa'daki başarısızlığının nedeni ne olabilir?

Avrupa'da mücadele eden takımları düşündüğümüzde 3 günde bir maç yapmak, rotasyonda daha çok oyuncu olmasını gerektiriyor. Başakşehir'in kadrosu genişti ancak onlar da zarar gördü. Sürekli aynı oyuncuları oynatan takımlar yerel liglerde zarar görmüşlerdir. Sezonun ilk yarısında Sivasspor'a, geçen sezon Malatyaspor'a, Başakşehir'e bakın... Dengeli ve her yerde mücadele verebilecek bir takıma ihtiyacınız var.

Çok tartışılan bir konu, yabancı sınırı. Türk oyuncuların gelişimi için sizce Türkiye'de yabancı sınırına sizce ihtiyaç var mı?

Yabancı sınırı bence önemli değil. Türkiye'ye gelen yabancı oyuncular Süper Lig'in kalitesini yükseltiyor ve Türk oyuncuların kendini geliştirmesini, daha iyi oyuncular olmasını sağlıyor. Kayseri ve Gaziantep'te Türk oyuncuları oynattım çünkü onları beğeniyordum. Türk oyuncuların kalitesini, kattıkları değeri önemsiyorum ve yabancılarla birlikte gelişiyorlar.

Türkiye'de ya da Avrupa'da bir takımı seçebilecek olsanız, hangi takımda çalışmak isterdiniz?

Bana felsefemi, Gaziantep'te yaptığım gibi sıfırdan bir takım kurmamı sağlayacak bir takımda çalışmak isterim. Hangi takımda çalışmak isterim diye sorarsanız, tereddüt etmeden duygularımı da işin içine katarak Gaziantep FK derim. Ancak yinelemek istiyorum ki Türkiye'de çalışmak isterim. Türkiye olmazsa da Avrupa'da kalmak ve kupalar için, Avrupa bileti için mücadele etmek isterim. Rusya ve Polonya'dan tekliflere de bakıyorum.

Türkiye'deki en güzel anınız?

Türkiye'de geçirdiğim günleri hiçbir zaman unutmayacağım. Türkiye'de gittiğim şehirlerde taraftarların benden imza istemesi, fotoğraf istemesi... Bunları unutamam. Başarı nedeniyle insanlar beni tanıdı. Türkiye'yi seviyorum, insanlarını seviyorum, Türkiye benim ikinci evim. Bir noktada Türk pasaportu almaya da çok yakındım. Yine bunun için çalışacağım, benim hala hedeflerimden biri bu.

Son olarak Türk taraftarlara göndermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Türk taraftarları seviyorum. Gerçekten tutkulular, sıcak kanlılar. Türk futbolunu seviyorum, Türkiye'ye çok saygı duyuyorum. Umarım yaz aylarında bu virüs problemleri biter ve taraftarlar tekrar tribünlere dönerek, oyuncular ve teknik direktörleriyle birlikte takımlarını destekleme şansını elde eder.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

EURO2020 aday kadrosu açıklandı
EURO2020 aday kadrosu açıklandı

EURO2020 aday kadrosu açıklandı

Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020 aday kadrosunu açıkladı. Beşiktaş'tan Rıdvan Yılmaz, Galatasaray'dan Halil Dervişoğlu ve Kerem Aktürkoğlu ilk kez kadroya çağrıldı.

Şenol Güneş kadroya almadığı isimlere açıklık getirdi
Şenol Güneş kadroya almadığı isimlere açıklık getirdi

Şenol Güneş kadroya almadığı isimlere açıklık getirdi

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Euro 202 öncesi kadroyu açıklarken, bazı isimlere yer vermedi. Güneş, oyuncuların neden alınıp alınmadığı sorusunu yanıtladı.

Netflix'ten Fatih Terim sürprizi
Netflix'ten Fatih Terim sürprizi

Netflix'ten Fatih Terim sürprizi

Dünyaca ünlü stream platformu Netflix, Galatasaray ve Türk futbolunun efsane teknik direktörü Fatih Terim'in belgeselinin yayınlanayacağını açıkladı.

Yeni Malatyaspor'dan Şenol Güneş'e büyük tepki
Yeni Malatyaspor'dan Şenol Güneş'e büyük tepki

Yeni Malatyaspor'dan Şenol Güneş'e büyük tepki

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş, ilk etap kamp kadrosunu açıkladı. Yeni Malatyaspor'dan ise Adem Büyük paylaşımı geldi.

Süper Lig'de perde kapanıyor
Süper Lig'de perde kapanıyor

Süper Lig'de perde kapanıyor

Süper Lig'de 2020-2021 sezonunun perdesi, şampiyonun ve küme düşen son takımın belirleneceği 42. ve son hafta maçlarıyla kapanacak.

Turkcell GranFondo İstanbul için geri sayım başladı
Turkcell GranFondo İstanbul için geri sayım başladı

Turkcell GranFondo İstanbul için geri sayım başladı

TURKSPORU'nun en büyük destekçisi Turkcell, Türk bisikletine yeni bir soluk getirecek Turkcell GranFondo Serisi'ni İstanbul'da başlatıyor. Turkcell GranFondo İstanbul yol bisiklet yarışı, 30 Mayıs Pazar günü, Beykoz Belediyesi'nin katkısıyla düzenlenecek. Sosyal mesafe kurallarına uygun, sağlık önlemleri artırılmış olarak gerçekleşecek yarışta 15 ülkeden yaklaşık 1000 bisikletsever pedal basacak.

Kehanet gerçekleşecek mi?
Kehanet gerçekleşecek mi?

Kehanet gerçekleşecek mi?

CIES, 17 Şubat'ta Beşiktaş ve Galatasaray'ın 84 puan toplayacağını, Siyah Beyazlılar'ın şampiyon olacağını öngörmüştü. Son maçlarda bu öngörünün gerçekleşip gerçekleşmeyeceği merak konusu oldu.

Efsane isimler şampiyonluk maçlarını değerlendirdi
Efsane isimler şampiyonluk maçlarını değerlendirdi

Efsane isimler şampiyonluk maçlarını değerlendirdi

1992-93 sezonunda Beşiktaş ve Galatasaray'ın formasını giyen efsane oyuncular ligin son maçlarını AKŞAM'a yorumladı.

Ahmet Nur Çebi'den yaylım ateşi
Ahmet Nur Çebi'den yaylım ateşi

Ahmet Nur Çebi'den yaylım ateşi

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Çebi Karagümrük maçı sonrası yaşananlar ve Galatasaray'ın son hafta oynayacağı Malatyaspor maçı hakkında konuştu.

A Milli Takım'ın kamp kadrosu açıklanıyor
A Milli Takım'ın kamp kadrosu açıklanıyor

A Milli Takım'ın kamp kadrosu açıklanıyor

A Milli Futbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası geniş kadrosu yarın açıklanacak.

Fenerbahçe'de Altay Bayındır sevinci yaşanıyor
Fenerbahçe'de Altay Bayındır sevinci yaşanıyor

Fenerbahçe'de Altay Bayındır sevinci yaşanıyor

Fenerbahçe, Hes Kablo Kayserispor maçı hazırlıklarına başladı.

UEFA'dan Devler Ligi finali hakkında açıklama
UEFA'dan Devler Ligi finali hakkında açıklama

UEFA'dan Devler Ligi finali hakkında açıklama

UEFA, 2020-2021 Şampiyonlar Ligi finalinin Porto'da oynanacağını açıkladı.

Süper Lig'de son hafta maçlarında saat değişikliği
Süper Lig'de son hafta maçlarında saat değişikliği

Süper Lig'de son hafta maçlarında saat değişikliği

TFF, Süper Lig'in 42. haftasında oynanacak maçlarda saat değişikliğine gitti. Zirveyi ve küme düşmeyi ilgilendiren maçlar 20.30'da, diğer maçlar 18.00'de oynanacak.

Beşiktaş'ta Aboubakar krizinin detayları ortaya çıktı
Beşiktaş'ta Aboubakar krizinin detayları ortaya çıktı

Beşiktaş'ta Aboubakar krizinin detayları ortaya çıktı

Aboubakar ve menajeri 1.5 milyon euroluk maaşın 1 milyon 750 bin euroya çıkartılmasını istiyor. Ancak Başkan Çebi, buna karşı çıkıyor. Bu yüzden Kamerunlu'nun bedelsiz ayrılması ve istediği yere gitme durumu doğdu.

Florya'da şampiyonluk kutlamaları erken başladı
Florya'da şampiyonluk kutlamaları erken başladı

Florya'da şampiyonluk kutlamaları erken başladı

Denizlispor zaferi sonrası İstanbul'a dönen Galatasaray, Fatih Terim'in "Herkes evine gidebilir" sözlerine rağmen tesislere gitti. Aşçılar takıma çorba yaptı.

Emre Akbaba şampiyonluk için iddialı konuştu
Emre Akbaba şampiyonluk için iddialı konuştu

Emre Akbaba şampiyonluk için iddialı konuştu

Galatasaray, Süper Lig'in son haftasında sahasında Helenex Yeni Malatyaspor ile karşılaşacak.

Fenerbahçe'de seçim tarihi belli oldu
Fenerbahçe'de seçim tarihi belli oldu

Fenerbahçe'de seçim tarihi belli oldu

Fenerbahçe Kulübünde olağan seçimli genel kurulun 29-30 Mayıs'ta, çoğunluk sağlanamaması halinde ise 5-6 Haziran'da yapılacağı bildirildi.

Gedson Fernandes transferinde son dakika
Gedson Fernandes transferinde son dakika

Gedson Fernandes transferinde son dakika

Galatasaray'ın devre arasında Benfica'dan kiralık olarak kadrosuna kattığı Gedson Fernandes transferinde son dakika gelişmesi yaşandı. İşte detaylar...

Uğurcan Çakır Süper Lig'in en iyisi
Uğurcan Çakır Süper Lig'in en iyisi

Uğurcan Çakır Süper Lig'in en iyisi

Trabzonspor'un Konyaspor ile deplasmanda 1-1 berabere kaldığı mücadelede kalesine isabet eden 6 şutun 5'ini kurtaran Uğurcan Çakır, sezon genelinde yüzde 77'lik kurtarış oranı yakaladı, 13 maçta kalesini gole kapattı. Bu sezon en az 10 maça çıkan kaleciler arasında kurtarış yüzdesi en yüksek isim oldu.

Fatih Karagümrük'ten Beşiktaş'a göndermeli paylaşım
Fatih Karagümrük'ten Beşiktaş'a göndermeli paylaşım

Fatih Karagümrük'ten Beşiktaş'a göndermeli paylaşım

Süper Lig'in 41. haftasında Fatih Karagümrük, deplasmanda Beşiktaş'ı 2-1 yendi.