• 23 Ekim 2021 Cumartesi 08:00
  • |
  • Son Güncelleme:

Galatasaray lider olarak turlarsa önü açık

Galatasaray, Avrupa Ligi'nde grubunu lider bitirmesi durumunda doğrudan son 16 turuna adını yazdıracak.

AKŞAM
Galatasaray+lider+olarak+turlarsa+%C3%B6n%C3%BC+a%C3%A7%C4%B1k

AVRUPA Ligi'nde Lokomotiv Moskova'yı deplasmanda 1-0 mağlup eden G.Saray 7 puana ulaşarak bir üst tura göz kırptı. Sarı-Kırmızılı ekip gruptan çıkma yolunda kapıyı aralarken hedefini grubu lider bitirmeye çevirdi. Avrupa Ligi'nde bu sezon grubu lider bitirmekle ikinci bitirmek arasında ince bir çizgi var.

Grubu lider bitirirse ne olacak?

G.Saray'ın, grubunu lider bitirmesi durumunda doğrudan son 16 turuna adını yazdıracak. Son 16 turunda başarılı olan takımlar sırasıyla çeyrek final, yarı final ve final mücadelesi verecek.

Grubu ikinci bitirirse ne olacak?

Bu sezona kadar Avrupa Ligi'nde grubunu ilk ikide bitiren takımlar son 32 turunda mücadele etme hakkı kazanıyordu. Ancak bu sezon Konferans Ligi'nin başlamasıyla Avrupa Ligi gruplarındaki takım sayısı 48'den 32'ye indi. Avrupa Ligi gruplarındaki takım sayısının 32'ye düşmesiyle grubunu ikinci bitiren takımları yeni bir senaryo bekliyor. Avrupa Ligi gruplarında ikinci olan 8 takım, Şampiyonlar Ligi gruplarını üçüncü bitiren 8 takımla play-off mücadelesi verecek. Play-off mücadelesini kazanan 8 takım, Avrupa Ligi'nde son 16 turu mücadelesine katılmaya hak kazanacak. Avrupa Ligi'nde grubu lider tamamlayan 8 takım herhangi bir play-off maçı oynamadan son 16 turuna yükselecek.