• 30 Ağustos 2021 Pazartesi 15:10
  • |
  • Son Güncelleme:

Çaykur Rizespor ile Galatasaray arasında Oğulcan Çağlayan savaşı boyut atladı! Açıklamalar peş peşe; Galatasaray, AİHM'ye gidiyor...

Çaykur Rizespor ile Galatasaray arasındaki Oğulcan Çağlayan krizi büyüyor... Çaykur Rizespor Başkanı Tahir Kıran'ın "Biz herkese dost elini uzattık. Kimseyle savaşmak istemediğimizi söyledik. Fakat hakkımız yenmek istendiğinde de savaştan kaçmayız. Buna cesaretimiz de yüreğimiz de var. Rizespor'un hakkını kimseye yedirmem! Bu kadar basit. Yalan yere gündem oluşturuyorlar. O defter kapandı. Biz artık sadece alacağımız olan 1.2 milyon euro ve 560 bin TL'yi istiyoruz." açıklamasına Galatasaray, aynı sertlikle yanıt verdi. Sarı-kırmızılı kulübün hukuktan sorumlu yöneticisi Rezan Epözdemir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gideceklerini açıklarken, Başkan Kıran'ın açıklamalarına karşılık "Sözleri manipülatif, gerçek dışı. Hukukçuları yanlış yönlendiriyor. Kendisi zor durumda kalacak. Yalandan demeci kimin verdiğini tüm Türkiye gördü. Kimin yalan attığının takdiri yüce kamuoyunundur." şeklinde yanıt verdi.

%C3%87aykur+Rizespor+ile+Galatasaray+aras%C4%B1nda+O%C4%9Fulcan+%C3%87a%C4%9Flayan+sava%C5%9F%C4%B1+boyut+atlad%C4%B1%21;+A%C3%A7%C4%B1klamalar+pe%C5%9F+pe%C5%9Fe;+Galatasaray,+A%C4%B0HM%E2%80%99ye+gidiyor...

Kıran'ın açıklamaları şöyle:

- "Biz herkese dost elini uzattık. Biz kimseyle savaşmak istemediğimizi söyledik. Fakat hakkımız yenmek istendiğinde de savaştan kaçmayız. Buna cesaretimiz de yüreğimiz de var. Rizespor'un hakkını kimseye yedirmem! Bu kadar basit."

- "Oğulcan Çağlayan, Rizespor'u yüz üstü bırakarak çekip gitti. Biz bahane üretmeden çözümün anahtarı olacağımızı söyledik. Hep çözümden yana olduk. Galatasaray Kulübünün şu ana kadar Tahkim Kurulu için yaptığı hiçbir şikayet yok. Paramızı ödememek için yalandan demeçler veriliyor. Bu, Galatasaray'ı yönetenlere yakışmıyor. Galatasaray'ın hukuktan sorumlu yöneticisi Rezan Epözdemir tamamen şov yapıyor."

"SANKİ SEVR ANLAŞMASI"

- "Galatasaray ile 3 futbolcu + 450 bin euro karşılığında anlaşmaya varmıştık. Yunus Akgün 2.5 milyon, Atalay Babacan ile 1.5 milyon TL yıllık ücret alacaktı. Sonrasında önümüze öyle bir sözleşme geldi ki sözleşme değil Sevr Anlaşması sanırsınız."

- "Konuştuğumuzun dışında şeyler konuldu önümüze. Ayrıca her davamızdan feragat etmemize rağmen Galatasaray Kulübü, TFF ve Tahkim Kuruluna açtığı davalardan ise feragat etmeyeceğini açıkladı."

- "Ben Sayın Burak Elmas'ı dört kez aradım ama kendisiyle görüşemedim. Ertesi gün lütfedip beni aradı ama konuşacak bir şey olmadığı için bu kez de ben telefonunu açmadım. Ardından bana mesajlar attı, hepsi duruyor."

"BURAK ELMAS ÖZÜR DİLEDİ"

- "Galatasaray Kulübü tarafından Tahkim Kurulu üyeleriyle ilgili yapılmış şikayet de yok şu anda. Yalan yere gündem oluşturuyorlar. Bizim paramızı ödememek için bir bardak suda yangın çıkarıyorlar. Bu Galatasaray yöneticilerine yakışmıyor."

- "Alacağımız oyuncuları oynayacağımız maça yetiştirmek için ısrar ettik. Gün içerisinde Burak Elmas'ı 4-5 kez aradım açmadı. Yardımcısını aradım, 'Hemen aratıyorum' dedi ama aramadı. Akşam aradığımda asistanı, 'Başkanımız bir otelde toplantıda, çıkınca arayacak.' dedi.

- "O defter kapandı. Biz artık sadece alacağımız olan 1.2 milyon euro ve 560 bin TL'yi istiyoruz. O gün saat 17.30'da Burak Elmas beni aradı, bu kez de ben açmadım. Özrünü belirten birçok mesaj attı, bunları da açıklayamıyorum maalesef."

"FATİH HOCA İLE ARAMIZ İYİ"

"Fatih Terim hocamızla dostluğumuz var. Düşünce yapısını ve azmini iyi bilirim. Hocamızın da dediği gibi 15 dakikalık görüşmeyle biz anlaşmayı sağlamıştık. Ama nasıl bozuldu? Buna bir baksınlar."

- "Galatasaray'a fazla ceza verilmiş diyorlar. O zaman ben de 'Jailson'a 8 maç ceza verdiniz, Marcao 30 metreden koşarak geldi, kafa ve yumruklar attı. 8 maç az verdiniz.' mi diyeyim. Bana göre de 10 maç olmalıydı."

- "Böyle bir kulüp yönetme şekli yok. 1 milyon 200 bin avromuzu ve 506 bin 275 TL'mizi son kuruşuna kadar ödesinler, hiç yalan yere kıvırmasınlar. Siz kimsiniz Rizespor'a ipotek koyacaksınız. Bizim paramızı ödeyin, hiç kıvırmayın."

GALATASARAY'DAN RİZE'YE CEVAP

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Av. Dr. Rezan Epözdemir, Çaykur Rizespor Başkanı Tahir Kıran'ın açıklamalarına cevap verdi.

Epözdemir'in açıklamaları şöyle:

- "Galatasaray'ın 30 milyon taraftarıyla bu tür manipülasyonlara karşı refleks göstermesi gerekir. Sayın Tahir Kıran'ın sözleri manipülatif, gerçek dışı. Hukukçuları yanlış yönlendiriyor. Kendisi zor durumda kalacak."

- "Oğulcan ile ilgili görevi kötüye kullanmaktan ötürü bir şikayette bulunacağımızı açıkladık. 4 Ağustos'ta bir basın toplantısı yapıp belgelerle süreci anlattım. Sayın Tahir Kıran, bugün Tahkim Kurulunu şikayet edeceğimi ama etmediğimi, şov yaptığımı söylüyor. Biz 11 Ağustos'ta şikayet ettik Tahkim Kurulunu. İyi takip etsinler."

- "Bir yandan şikayet yok deyip, bir yandan Tahkim şikayetini geri çekin diye protokole madde koydurmak istiyorlar. Tahkim Kurulundan ve üyelerinden ziyade, Sayın Tahir Kıran ve arkadaşları takip ediyor. Kimler bu dosyayla ilgili çaba gösteriyor, baskı gösteriyor. Baskıyla bu itiraza takipsizlik kararı verecekler. Bunu tarihe not düşelim."

- "Siz bu dosyaya niye bu kadar kıymet verip takip ediyorsunuz? İlgilileri bu kadar takip etmiyor bu dosyayı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurduk, yetkisizlik nedeniyle İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na devredildi. Şu an dosyamız derdest. Dolayısıyla sözleri gerçek dışı.

"KİMSE GALATASARAY BAŞKAN YARDIMCISI'NA ŞOV YAPIYOR DİYEMEZ"

- "Yalandan demeci kimin verdiğini tüm Türkiye gördü şimdi. Kimin yalan attığının takdiri yüce kamuoyunundur. Sansasyonel kaygılarla biz açıklama yapmıyor. Galatasaray Başkan Yardımcısı'na kimse şov yapıyor diyemez. Herkes haddini bilecek. Sayın Tahir Kıran'a kişisel olarak bu ifadeyi iade ediyorum. Kimse Galatasaray Başkan Yardımcısı'na şov yapıyor diyemez. Bu belgeyle kimin şov yaptığı ortaya çıktı."

- "Bu dosya için kimlerin baskı yaptığını biliyoruz. Gerekirse açıklarız."

- "Bir şikayet dosyasını çılgınlar gibi adliyelerde takip edip, baskı uygulamak, bulmaya çalışmak. Taraf olmayan Tahir Kıran'ın kıymet kutsiyet atfedip konuşması çok ilginç. Dosya numarasını verdik başkaca failler nedeniyle takipsizlikle sonuçlanacaktır. Vicdani kanaatim budur."

- "Sayın Tahir Kıran, 'Kıvırmasınlar' demiş. Kimin yalan attığı kıvırdığı bu belgeyle ortaya çıktı mı, çıktı. Galatasaray'a etmiş olduğu telkinin gereğini yerine getirip hassasiyet gösterecek mi, bakacağız. Biz kurumsal refleksleri olan bir spor kulübüyüz. Türkiye'nin en büyük STK'larından biridir. Hiçbir baskıya tehdide boyun eğmeden hak arama özgürlüğünü kullanır. Kimseden korkmaz. Bizi başkalarıyla karıştırmasın Sayın Tahir Kıran. 'Kıvırmasınlar, yalan söylemesinler' sözleri yakışık almaz. Kimin kıvırttığı, kimin yalan söylediği bu belgelerle ortaya çıktı."

"GERİ ADIM ATMAK ONURSUZLUKTUR"

- "PFDK'yi da ayın 27'sinde şikayet ettik."

- "Başkanımızın özür dilediğini söylüyor Sayın Tahir Kıran. Sayın Başkanımız, kendisine dönemediği için özür dilemiş. Konunun aslına ilişkin bir özür yok."

- "Bizim başkanımız nezaketten taviz vermeyen ama Galatasaray'ın menfaatlerini önceleyen seçilmiş başkandır. Başkanımız maille anlaşmanın olmayacağını söyledi. Ben de Sayın Tahir Kıran'ın mesajları var. Şöyle yazıyor; 'Kardeşim sen bu işi halledersin.' diyor. Ben de diyorum ki, 'Bu olmaz.' diyorum. Sayın Tahir Kıran, 'Tahkim Kurulundan şikayetini geri çekersin.' diyor. Bende Whatsapp mesajları var. 'Sen başkanla konuş, seni dinler.' diyor bana. Ben de 'Bu onursuzluktur, Galatasaray geri adım atmaz.' diyorum. Kalkıp bunları mı açıklayalım biz de. Bel altı vurulursa gerekeni söylemek zorunda kalırız."

- "Fatih Hocamızla ilgili müspet değerlendirmeler yapıyor. Başkanımız ve benle ilgili menfi sözleri var. Düne kadar Fatih Terim ile ilgili neler söylediğini Türkiye biliyor."

"TEK PATRON BURAK ELMAS'TIR"

- "Fatih Hoca bizim için değerli ve kıymetlidir. Teknik konuların tamamında tek yetkili kişidir. Galatasaray'ın idari ve yönetsel anlamda tek patronu Burak Elmas'tır. Seçilmiş, Galatasaraylıların teveccühüne mazhar olmuştur. Buradan Florya ile bizim aramızda ikilik çıkarmaya yönelik bir iş bizde prim yapmaz. Galatasaray'ın tek patronu Burak Elmas'tır. Dolayısıyla bir iradeyi esas almak istiyorsa, Burak Elmas'ı alabilir. Bu konu hukuki bir konudur. Bu konuda karar almaya yetkili Burak Elmas'tır. Burada bir ikilik, kutuplaşma prim yapmaz. Galatasaray'a bu sökmez. Boşu boşuna uğraşmasın."

- "Seninle benim aramdaki sulh ve ibra protokolü. Senle ilgili davalarımdan vazgeçiyorum. Peki niye Tahkim şikayetinden vazgeçmemi istiyorsun? Seni neden ilgilendiriyor? Niye böyle bir protokol gönderiyorsun."

- "Niye bana Whatsapp mesajlarında, 'Başkanı sen ikna edersin, şu Tahkim'i hallet.' diyorsun. Niye yapayım ben bunu?"

AİHM VE YARGITAY...

- "Ne olacak bundan sonra? 'Bu parayı ödeyecekler, kıvırmasınlar.' dedi. Tahkim'in kararına karşı AİHM'ye başvuru yapıyoruz. Bölge Mahkemesi'nin kararını da Yargıtay'a götürdük. Tahkim'in kararı nedeniyle oyuncumuzun özlük hakları ihlal edildi. Vize ve lisans konusunun çözülmesi zarureti var. Biz bu parayı ödemiyoruz. Bizim UEFA'dan gelecek paralarımız var. Yayın haklarından gelen paramız var. Federasyon bunları kesiyor. Biz dilekçe verdik, 'Kesmeyin bu paraları, bize ödeyin.' dedik. Dilekçemiz olmasına rağmen, buradaki paralarımız kesilecek, bu zikredilen rakamlar ödenecek. Bundan sonra oyuncumuzun vizesi verilecek. Ancak, Tahkim'in kararı bozulursa TFF'nin bizden keseceği parayı faiziyle birlikte alacağız."

- "Biz de 30 milyonluk bir camiayı temsil ediyoruz. Sonuna kadar camiamızın menfaatlerini öncelik alırız. Bizim başkanımıza haraç kesiliyor, 'örgüt' dediği için 45 gün hak mahrumiyeti verildi. Sayın Tahir Kıran, 'gasp' dedi. Hukuka aykırılık var. Bakalım Federasyon, PFDK'ye sevk edecek mi? 'Haraç' sözüne 45 gün veren TFF, 'gasp' sözünü sevk edecek mi göreceğiz."

- "Yalan demeç veren, şov yapan, kıvıran kim, belgelerle ortaya koyduk. Gerisi, kamuoyunun takdiridir."

"RİZESPOR VE RİZE HALKIYLA HİÇBİR PROBLEMİMİZ YOK"

- "Galatasaray'ın sponsorlarından bahsetmiş. Rizespor'un sponsorları, iştirak şirketleri, bir kamu bankasından kim kredi aldı biliyoruz. Tüm kamuoyunun bildiği maruf bir davayı bir daha konuşmayalım. Böyle bir açıklama gelmeseydi, konuşmayacaktık."

- "Tehdit edeceklerine, baskı kuracaklarına, bizi sindireceklerini zannediyorlarsa yanılıyorlar. Bizim tek derdimiz, başka kimlik ve gözlük bunun arkasında yok, asla olamaz. TFF Hukuk Kurulları, tarafsız ve bağımsız olması. Bizim mücadelemiz bu. Hukuk bumerang gibidir, atarsın gelip seni bulur. Biz adaleti başkaları için de istiyoruz."

- "Rizespor ve Rize halkıyla hiçbir problemiz yok. Bizim için çok kıymetliler. Rize özelinde önyargımız söz konusu olamaz. Rizespor ve Rize halkı çok kıymetlidir. Bu açıklama talihsiz. Herkes kendine yakışanı yapar."

- "Hak arama özgürlüğümüzü kullandık. Bize gelen paraları TFF, 'vermeyin' dememize rağmen onlara ödeyecek. Oyuncuya vize verilecek. Yaptığımız şikayet müspet sonuçlanırsa, bu paramız faiziyle geri verilecek. Olmazsa hukuka saygı duyacağız. Bize göre bu mesele kapanmıştır."

NE OLMUŞTU?

Oğulcan Çağlayan, 2019/20 sezonunun bitimine 6 hafta kala kendisine bilgi verilmeden sözleşmesini uzatan Çaykur Rizespor ile sözleşmesini feshetmiş ve yaz transfer döneminde de Galatasaray'a imza atmıştı. Rizespor'un şikayeti üzerine Türkiye Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu (UÇK) Oğulcan Çağlayan aleyhinde karar almıştı. UÇK, genç futbolcuya 6 maçtan men cezasının yanı sıra, eski kulübü Çaykur Rizespor'a 1 milyon 200 bin euro artı 500 bin TL para ödemesine hükmetmişti.

TAHKİM KURULU CEZAYI 3 MAÇA İNDİRDİ, PARA CEZASI İSE DEĞİŞMEDİ

Galatasaray ve Oğulcan'ın itirazları sonucunda TFF Tahkim Kurulu, Oğulcan'a verilen 6 maçlık cezası 3 maça indirmiş ancak para cezasına yapılan itirazı reddetmişti.

OĞULCAN'A BU SEZON LİSANS ÇIKARILAMADI

Galatasaray, yeni sezon için oyuncularına lisans müracaatı yaptı ancak Oğulcan Çağlayan'a para cezası ödenmediği ve anlaşmazlığın çözülmediği gerekçesiyle TFF'den lisans izni çıkmadı. Genç futbolcu bu sebeple takımın Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi ön elemelerindeki maçlar ile Süper Lig'de forma giyemedi.

Alpaslan Öztürk Milli Takım'da