• 6 Nisan 2022 Çarşamba 00:47
  • |
  • Son Güncelleme:

Beşiktaş'tan derbi tekrar edilsin başvurusu! Tekrar olursa ne olacak?

Beşiktaş, Trabzonspor'la oynanan ve 1-1 biten maçın tekrarı için TFF'ye başvuru yaptı. Mücadelenin 47. dakikasında kaleci Uğurcan, Hüseyin'in geri pasında topu elle kontrol etti. Hakem Zorbay Küçük, endirekt serbest vuruş kararı vermesine karşın, atışı yanlış yerden yaptırdı. Beşiktaşlıların vuruşunda top baraja takıldı. Beşiktaşlı oyuncuların vuruşu, Zorbay Küçük'ün koyduğu noktadan değil kale alanı çizgisinin uzun kenarından, ihlale en yakın noktadan atılmalıydı.

AKŞAM
Be%C5%9Fikta%C5%9F%E2%80%99tan+derbi+tekrar+edilsin+ba%C5%9Fvurusu%21;+Tekrar+olursa+ne+olacak?

Mücadelenin 47. dakikasında hakem Zorbay Küçük aut çizgisi yanında geri pas kararı vermiş, ancak atışı kural gereği ön çizgiden değil olayın olduğu yerden yaptırmıştı.

DİLEKÇEYİ AVUKATLAR HAZIRLADI

Kurala göre barajın da kale çizgisinin üzerinde kurulması gerekiyordu. Çünkü paralel kale alanı çizgisinin kaleye mesafesi 5.5 metre. Beşiktaş Kulübü, Trabzonspor maçındaki bu pozisyon için yenileme talebini değerlendirdi.

Siyah-Beyazlı yönetim, kulüp avukatlarının konu ile ilgili hazırladığı raporun ardından federasyona resmi başvuru yaptı. Futbol oyun kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) bu konuda oldukça net. Vuruş alanı da açıkça belirtilmiş.

TEKRAR HALİNDE AYNI 11'LER

Kurala göre; hücum eden takım lehine rakip kale alanı içinde verilen endirekt serbest vuruş, kale çizgisine paralel olan kale alanı çizgisi üzerindeki ihlalin yapıldığı yere en yakın noktadan yapılıyor. Eğer konuyla ilgili "Hakem hatası" kararı verilirse maç 1-1 tescil edilecek.

Kural hatası olduğuna karar verilirse derbinin yeniden oynanma ihtimali bulunuyor. Tekrar halinde iki takım da aynı 11'ler ve aynı maç kadrosuyla sahada bulunmak zorunda.