• 11 Aralık 2021 Cumartesi 10:49
  • |
  • Son Güncelleme:

Beşiktaş Şenol Güneş hayali KURuyor

Yabancıların dövizle uzun vadeli anlaşma talebi Beşiktaş'ta ibreyi yerliye çevirdi. Yabancı adaylardan Farke, Bilic, Pirlo gibi isimler hem maliyet hem de süre olarak el yakıyor. Samet Aybaba, Rıza Çalımbay, Çağdaş Atan'a ise Sergen Yalçın'dan sonra sıcak bakılmıyor. Ön plana çıkan isim ise Şenol Güneş.

AKŞAM ÖZEL HABER
ŞAFAK GÖZMEN
Be%C5%9Fikta%C5%9F+%C5%9Eenol+G%C3%BCne%C5%9F+hayali+KURuyor

Beşiktaş'ta Sergen Yalçın'ın ayrılmasından sonra yeni teknik direktör arayışları devam ediyor. Başkan Çebi'nin bu konuda şimdilik geri çekilip, yönetici Ceyhun Kazancı'yı yetkili kıldığı biliniyor. Yönetimde Çebi ve 2 arkadaşı yerli hocadan yana, diğer isimler ise yabancı istiyor. Ancak mevcut ekonomik konjonktürde ve yükselen kur nedeniyle yabancı hocanın akılcı bir tercih olmayacağı fikri de ağır basıyor. Zira ismi geçen hocalardan Bilic, Andrea Pirlo, Daniel Farke hem yüksek ücret hem de uzun süreli sözleşme talep ediyor. Yönetim zaten zor olan ekonomik şartları daha da ağırlaştıracak yükümlülükler altına girmemek için ince eleyip, sık dokuyor.

OKLAR ŞENOL GÜNEŞ'İ GÖSTERİYOR

Beşiktaş için en kolay seçenek olarak Samet Aybaba, Rıza Çalımbay ve Çağdaş Atan isimleri ön planda. Her 3 teknik adamın da bu görev için herhangi bir şart öne sürmediği biliniyor. Ancak Yalçın'dan sonra tercih edilecek bu isimlerden birinin camiada ne kadar heyecan yaratacağı ve kabul göreceği de endişe konusu. Bu tabloda bütün oklar Beşiktaş'a tarihi başarılar yaşatan Şenol Güneş'e dönüyor. FB derbisine kadar yönetici arkadaşlarının bu sorunu çözmesini bekleyecek olan Başkan Ahmet Nur Çebi'nin daha sonra sazı eline alması ve kişisel dostluğunu da kullanarak Şenol Güneş'le bir orta yol bulması en güçlü ihtimal olarak ön plana çıkıyor.

YERLİLERİN KOLAYLIĞI TL

2018'DE yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi nedeniyle yerli teknik direktör ve futbolcular TL üzerinden anlaşma yapmak durumunda. Bu, kulüplerdeki döviz kuru riskini de ortadan kaldırıyor. Kapıyı 2 milyon eurolardan açan yabancı hocaların 30 milyonu geçen yıllık maliyetleri ve riskleri endişe veriyor.

DÖVİZLE İMZA YASAK

İşte 6 Ekim 2018'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 8'inci maddesinin 3'ünücü fıkrası:

"Türkiye'de yerleşik kişiler; yurt dışında ifa edilecekler dışında kalan, kendi aralarında akdedecekleri, iş sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramazlar."