• 10 Mart 2021 Çarşamba 20:48
  • |
  • Son Güncelleme:

Belhanda, Galatasaray'a dava açarsa ne olur? Spor Hukukçusu Av. Aysu Melis Bağlan, yanıtladı

Galatasaray'ın Younes Belhanda'nın sözleşmesini feshetmesi büyük tartışmaları beraberinde getirirken Faslı futbolcunun Galatasaray'ı dava etmesi sonucunda FIFA'nın kimi haklı bulacağı sorusu merak konusu oldu. Konuya ilişkin 24 TV'ye konuşan Spor Hukukçusu Av. Aysu Melis Bağlan, "Sözleşmenin devamı için en fazla ne yaptınız'a bakılıyor. Galatasaray Kulübü, bunları kayıt altına aldı mı ve hukuka uygun mu? Bu durumlar Galatasaray'ın elini güçlendirebilecek şeyler fakat ispatlayamazsa, Belhanda'nın lehine dönecek tüm hukuki süreç ve bunun da tabii Galatasaray'a yaptırımları olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Akşam.com.tr
Oğuz OK
Belhanda,+Galatasaray%E2%80%99a+dava+a%C3%A7arsa+ne+olur?+Spor+Hukuk%C3%A7usu+Av.+Aysu+Melis+Ba%C4%9Flan,+yan%C4%B1tlad%C4%B1

Galatasaray, Younes Belhanda'nın sözleşmesini "tek taraflı ve haklı sebeple" feshetti. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Belhanda'nın Sivasspor maçından sonra beIN Sports'a verdiği röportajda, kulübün imajına ve kulüp yönetim kurulu üyelerinin saygınlıklarına zarar verdiği, hakarete varan beyanlarda bulunduğu, daha öncesinde de sözleşme ve kulüp iç disiplin yönetmeliklerine ısrarlı şekilde aykırılık teşkil eden eylemlerde bulunmasının taraflar arasındaki ilişkiyi çekilmez hale getirdiği bildirildi.

24 TV'de Kaan Yakuphan'ın sorularını yanıtlayan Av. Aysu Melis Bağlan, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Moderatör Yakuphan'ın "Belhanda'nın bu açıklamaları suç mudur? Fesih için haklı sebepler midir?" sorularına Avukat Bağlan, "Çok net bir şekilde suç değildir. Galatasaray Spor Kulübünün, yaptığı açıklamada 'hakarete varan ifadeler' diye bir ibare kullandığını görüyoruz. Aslında burada bir yorumdan bahsedilmiş. Biz hakareti Türk Ceza Kanunu hükümlerinden biliyoruz ve TCK bunu, bir kişiye somut bir olgu isnat ederek, sövme eylemeni gerçekleştirerek yapılmasını öngörüyor. Belhanda'nın yaptığı eleştiri ağır olabilir belki kulüp kültürünü zedeleyebilir fakat bunun suç olarak nitelendirilmesi ve tek taraflı feshi gerektiren haklı sebep olmadığı kanaatindeyim çünkü sporcular bazen farklı davranışlar sergileyebilir ki bu yayıncı kuruluşa milyonların önünde yapılan bir açıklamada değil herhangi bir reklam çekimine geç kalmada bile söz konusu olabilir. Enteresan eylemler kulüpler tarafından bazen cezalandırılır. Bunun için de kulüp tüzüğünü kullanırlar. Ben yine, kulüp tüzüğüne ve kulüp iç disiplin hükümlerine dayanarak böyle bir cezalandırma yani para cezası uygulaması verilmesini beklerdim. Yaygın uygulama bize hep bunu söyler, o yüzden bunun suç olmadığını ve haklı nedenle sebep olabilecek haksız eylem olmadığını açıkça söylemek gerekir. Hakaret değildir bu." şeklinde yanıt verdi.

"FIFA, 'SÖZLEŞMENİN DEVAMI İÇİN NE YAPTINIZ'A BAKIYOR"

Yakuphan'ın "Belhanda'nın FIFA'ya başvurması halinde ne tür bir karar çıkabilir?" şeklindeki sorusuna Bağlan, "Öncelikle bu fesih haklı mı haksız mı önce buna karar verilecek. Yine Galatasaray Spor Kulübünün yaptığı açıklamalarda 'arka arkaya bir çok ihlal olduğu, artık bu sözleşmenin, bu hukuki ilişkinin 'çekilmez' hale geldiği ifadesi var. Galatasaray Spor Kulübünün bu konuyla ilgili yeterli delili var mı? En büyük soru işaretimiz bu. Kulüp yetkilileri, bütün bu ihlalleri hem tutanak altına alarak, belki noter vasıtasıyla ihtarname göndererek kayda aldı mı? Çünkü Belhanda'nın avukatı da bunlar üzerine duracaktır. Kendisinin son yaptığı açıklamadan sonra bir savunma istenmiş midir bunlar merak uyandırıcı. Burada önemli olan kısım, 'sözleşmenin devamı için en fazla ne yaptınız'a bakılıyor. Galatasaray Spor Kulübü, bunları kayıt altına aldı mı ve hukuka uygun mu? Bu durumlar Galatasaray'ın elini güçlendirebilecek şeyler fakat hepsini ispatlayamazsa, Belhanda'nın lehine dönecek tüm hukuki süreç ve bunun da tabii Galatasaray Kulübüne yaptırımları olacak." yanıtını verdi.

Younes Belhanda ve menajeri William D'Avila hakkında şok sözler: Soyguncu, sahtekar, küstah!..

"SUNULACAK BELGELER ÇOK ÖNEMLİ"

Yakuphan'ın "Gerekçeler FIFA tarafından uygun ve yeterli bulunmazsa işin tazminat boyutu olacak değil mi?" sorusuna ise Bağlan, "Doğru hem futbolcu hak etmiş olduğu alacaklarını alma durumu olacak hem de haksız fesihten kaynaklanan bir tazminat süreci işleyecek. Onun için FIFA'ya sunulacak belgeler çok önemli olacak." cevabını verdi.

Menajer William D'Avila: Belhanda, sözleşmesini inceliyor

  • galatasaray
  • younes belhanda
  • belhanda sözleşmesi feshedildi