• 15 Temmuz 2021 Perşembe 19:00
  • |
  • Son Güncelleme:

Aykut Kocaman: 'Savunma futbolu oynatıyor' söylemleri son derece komik

Aykut Kocaman: 'Savunma futbolu oynatıyor' söylemleri son derece komik

Medipol Başakşehir Teknik Direktörü Aykut Kocaman, yeni sezonda hedeflerinin maç başına en az 1.8 puan ortalaması yakalamak olduğunu söyledi.

Deneyimli teknik adam, yeni sezon hazırlıkları kapsamında Bolu'da gerçekleştirdikleri kampta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz sezon sıkıntılı günler yaşadıklarını ve toparlanmalarının uzun sürdüğünü vurgulayan Kocaman, "Sahada ne yaptığını bilen, rakibe saygı duyan ve gücünün farkında olan bir takım istiyorum. Eğer bir maçı kendi limitlerinizde oynamazsanız, bir adım geride kalmaya başlarsanız. Hangi klasmanda olursa olsun oyununuzu biraz yumuşatmaya başlarsanız, ritmi kaybedersiniz. Hiç sevmediğim bir şey. Genel olarak oyuncularla olan ilişkimde rahat bir insanım ama saha bu konu katı olduğum yerlerden bir tanesi." dedi.

Sahada ne yaptığını bilen bir takım olmanın önemine değinen tecrübeli çalıştırıcı, şöyle devam etti:

Puan ortalaması olarak hedefim 1,8'in üstüne çıkmak. Yeniden dönüşüm için '2' demek çok iddialı olur. Buna hazır bir hafızası var Başakşehir'in ama son 1 yıl uçurumun kenarında yaşanmış ve oyuncu profilleri değişmiş. Tekrar genetik yapısına götürürken ufak dalgalanmalar olabilir. Puan ortalamasında 1,8'in üstüne çıkıp, 2'leri yakalayabilirsek, çok doğru bir iş yapmış oluruz. Oyunu tek yönlü düşünmeyeceğiz. Esas amaç topun bizde olmasını sağlamak. Gücümüz yettiği kadar bunu yapmak isteyeceğiz. Kalecileri de işin içine dahil ederek bütün oyuncularla atak yapan bir takım haline gelmeye çalışacağız. Bunlar söylemesi kolay ama yapması o kadar kolay olmayan şeyler. Ana hikayemizi bunun üstüne inşa edeceğiz.

Takımın son durumunu hazırlık maçlarının ardından gözlemleyeceklerini vurgulayan Kocaman, "Çok safhaları var geçen sezonun. Hangi tarafından, neresini toparlayarak götüreyim bilemiyorum. Başakşehir olduktan sonra 2014 yılından beri öyle bir sezon yaşanmadı. Hep ilk 4 içinde kaldı. Bu taraftan bakılınca, ufak bir teknik ayar ve ortalamaların kendi haline gelme durumu gerekiyordu. Geçen sene buna uygun bir sezon olarak gözüktü ama bu kadar mıydı? Değildi. Çok sert oldu. Bu kadar yüksekte uçtuktan sonra ufak bir dinlenme ihtiyacı herkeste olur. Başakşehir için de bu söz konusuydu ama beklenenden çok sert oldu." diye konuştu.

Fikstür yoğunluğu ve doymuşluğun geçen sezonu etkilediğini dile getiren Kocaman, şunları aktardı:

Şampiyonluk çok zor. Özellikle Türkiye gibi bir ülkede 4 tane büyük takım arasından sıyrılmak, diğer ülkelere göre çok daha zor. Bunu başarmışsınız. Diğer taraftan Şampiyonlar Ligi başlıyor, çok az bir süre var ve ona göre hazırlanma ve hayal etme durumuna giriyorsunuz. Şampiyonlar Ligi'ne doğru zihinsel olarak yönelme iyi ama öbür taraftan yoğunluk var. Oyuncuların ve kulübün Avrupa'da kendini temsil etme hissiyatı fazlalaşıyor. Bunun yarattığı en önemli etki, zihinsel fiziksel ve duygusal olarak aşınma. Buna uygun bir şekilde gerçekleşti sezon. Ciddi bir tahribat oluşturduğunu dışarıdan gördüm. Bununla beraber, 'Nasıl olsa biz şampiyon olduk. Şampiyonlar Ligi'nde Manchester United ve Paris Saint Germain'le kafa kafaya oynuyoruz, lig nasıl olsa halledilir.' duygusu oluyor. Bu aslında duygusal ve zihinsel anlamda bizim içimizdeki en ölümcül yer. Sanki Başakşehir sırayla bu tuzaklara düştü. Artık yavaş yavaş, 'Şampiyonuz, iyiyiz ama öteki taraftan acaba....' dönemine geldik. Gözlemlediğim şeylerden biri de birbirinden ayrışmış gruptu. Öz güvenin tavan yapmasından sonra dağılma yaşayan bir takımla karşılaştık.

"YÖNETİMİMİZ ARKAMIZDA DURUYOR"

Aykut Kocaman, yönetimin her zaman kendilerine destek verdiğini aktardı.

Geride kalan sezon üst üste kötü sonuçlar aldıklarını ve buna rağmen yönetimden destek gördüklerini anlatan Kocaman, "Başakşehir'in özelliğini söylemem lazım. 2014'ten sonraki süreçte sadece 2 teknik adamla çalıştı. Okan Buruk ve Abdullah Avcı. Ben üçüncü oldum. Normal şartlarda işe başladıktan sonra beklenen, en azından bir derlenip toparlanma görüntüsüyle beraber puanların toplanması. Geldikten sonra ilk 4 hafta mağlup oldu takım. En azından bir takım gerekçeler ile nispeten dirençli oyun vardı. Bunları bir tarafa koyarak söylüyorum. 4 maç arka arkaya kaybedildi, arkasından 2 beraberlik geldi. 7 maç kazanamadık. Burada benim kişisel olarak Türk futbolunda bir pozisyonum, kazandığım kredi mutlaka var ama yüzde 5-10 ne kadar olur bilemiyorum. Bence Başakşehir'in kendine ait oluşturduğu bir kültür ortaya çıktı. Başka bir kulüp olsa dayanmak mümkün değildi. Kulüp tarafından da çalıştırıcı tarafından da kolay hazmedilecek bir durum değil. Benim tereddütlü günlerimde dahi kulüp tarafından bunun bir proje olduğu, uzun soluklu olduğu, yaşananların nedenlerinin bilindiği söylendi. Yönetimimiz arkamızda duruyor." değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe maçıyla dönüşümü yakaladıklarını anlatan tecrübeli teknik adam, şunları kaydetti:

Özellikle Antalyaspor maçıyla toparlanma başladı. Kolay pozisyon vermeme, rakip kırılganlığı biraz daha azalmaya başladı. Oyunumuzda, istediğimiz yere doğru ilerlediğimiz sinyalleri vardı. Esas dönüş Fenerbahçe maçıyla oldu. Fenerbahçe maçıyla beraber yeni bir kadro yapılanmasına gitmeye karar verdik. Geride kalan maçlarda edindiğimiz bilgilerle beraber dönüşüm başladı. Fenerbahçe maçına temel durumları bilemediğimiz için şanssızlık demek lazım. Fenerbahçe maçının hemen arkasından arka arkaya 7 karşılaşmanın 5'inde gol yemedik ve 15 puan aldık. Doğal Başakşehir ortalamalarına doğru yol aldık. Abdullah Avcı'nın ilk çıkarttığı oyuna doğru ilerlemeye çalışıyoruz. Şu an için olumlu tarafların çok yüksek olduğunu söyleyebilirim.

"SAVUNMA FUTBOLU OYNATIYOR SÖYLEMLERİ SON DERECE KOMİK"

Aykut Kocaman, kendisinin savunma futbolu oynattığına dair görüşleri eleştirdi.

Söylemin, 2010 yılına dayandığını düşündüğünü dile getiren Kocaman, "Benimle ilgili 'Savunma futbolu oynatıyor.' söylemleri son derece komik, sıradan ve saçma sapan bir durum. Bunun tabii ki kök nedenini tahmin edebiliyorum ama biliyorum demek iddialı olur. 2010 yılına kadar olan bir geçmiş. Bu bir tahmin tabii. Hakikatten bu saçmalıklar sadece benim değil, ülke futbolunun da sıkıntısı. Ben alıştım, umurumda değil. Her şey ortadayken bu saçmalıkların konuşulması garip bir durum." şeklinde konuştu.

Transfer çalışmalarına değinen Kocaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

Önce kadroda bir düzeltme yapmamız gerekiyordu. Yaş ortalamasını düşürmek gerekiyordu. Faydalanma ihtimalimizin düşük olduğu oyuncularla ayrılma seansıydı. Nispeten bu konuda yol aldık. Tedaviye ihtiyaç duyulan 3 pozisyon vardı. Oralara hamleleri yaptık gibi gözüküyor. Hem Şener'le (Özbayraklı) hem de Lima ve Zulj'le önemli bir hamle yaptık. Muhammet'in de takıma dönmüş olması bize güç verecek gibi gözüküyor. Dolayısıyla şimdi hazırlık maçlarını oynayıp, birinci kampı bitirip, arkadaşlarımızla tekrar değerlendirme yapıp, belki ona göre yönetime 1 veya 2 oyuncu talebimiz olabilir. Şu ana kadarki görüntüler eğer ölçü olacaksa, doyurucu gibi gözüküyor.

"ÜRETMEYİ TEŞVİK ETMELİYİZ"

Aykut Kocaman, futbolcu üretmenin yabancı sınırından daha önemli olduğunu vurguladı.

Futbolun geldiği evrede kısıtlamaları konuşmamak gerektiğine değinen Kocaman, "Yabancı konusunun, geçen dönemlerde var olan durumla beraber doğruya yakın olduğunu düşünüyorum. Eklemem gereken şu. Biraz daha oyuncu üretmeyi teşvik eder hale getirebilirse federasyon, bence ehvenişer denen, kötünün hiçbir zaman bu konuda uzlaşısı olmayacaktır. Her seferinde bir taraf yanlış olduğunu haklı gerekçelerle dile getirecek. Ehvenişer tam da böyle bir şey. Sadece 14 kişide kalabilir ama üretmeye başlayınca kendiliğinden ister istemez azalacaktır bu rakam. Üretmeyi teşvik etmeliyiz. Öbür türlü aynı anlamsız tartışmaların içinde yorulacağız." şeklinde görüş belirtti.

Kocaman, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne ilişkin "Türk halkının ferasetini gösteren en güzel günlerden bir tanesiydi. Allah bir kere daha göstermesin." diyerek sözlerini tamamladı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Francesco Farioli Fenerbahçe'ye hayırlı olsun: Anlaşma sağlandı
Francesco Farioli Fenerbahçe'ye hayırlı olsun: Anlaşma sağlandı

Francesco Farioli Fenerbahçe'ye hayırlı olsun: Anlaşma sağlandı

Fenerbahçe teknik direktör Francesco Farioli ile anlaşma sağladı. Vitor Pereira ile yollarını ayırma kararı alan Fenerbahçe, takımın başına Francesco Farioli'yi getiriyor. 32 yaşındaki teknik adam ile görüşmek için Fatih Karagümrük'ten izin alan Sarı-Lacivertliler, Farioli ile el sıkıştı. Başkan Süleyman Hurma konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamada “Teklif gelirse engel olmam” ifadelerini kullanmıştı.

Herkes Mame Diouf'u konuşuyor: 2 kez kaleye geçip turu getirdi! İşte o anlar...
Herkes Mame Diouf'u konuşuyor: 2 kez kaleye geçip turu getirdi! İşte o anlar...

Herkes Mame Diouf'u konuşuyor: 2 kez kaleye geçip turu getirdi! İşte o anlar...

Mame Diouf, Ziraat Türkiye Kupası'ndaki Hatayspor-Eyüpspor maçında 2 kez kaleye geçti. Hatayspor penaltı atışları sonucu Eyüpspor'u eleyip adını bir üst tura yazdırırken Mame Diouf 3 penaltı atışında köşeyi doğru tahmin etti.

Tanıştıralım: Vitor Pereira! Fenerbahçe'den olay paylaşım! Anında binlerce yorum yağdı
Tanıştıralım: Vitor Pereira! Fenerbahçe'den olay paylaşım! Anında binlerce yorum yağdı

Tanıştıralım: Vitor Pereira! Fenerbahçe'den olay paylaşım! Anında binlerce yorum yağdı

Fenerbahçe sosyal medya hesabının idman paylaşımında Vitor Pereira'nın fotoğraflarına yer vermemesi dikkat çekti. Sarı-Lacivertlilerden Vitor Pereira ile yolların ayrılacağı iddiaları gündemdeyken böyle bir hamle gelmesi kafaları karıştırdı. Öte yandan Fenerbahçe'nin resmi internet sitesindeki antrenman haberinin detayında ise Portekizli teknik adamın fotoğraflarının yer aldığı görüldü.

'Fenerbahçe'de seçim şart'
'Fenerbahçe'de seçim şart'

'Fenerbahçe'de seçim şart'

Yazarımız Engin Verel, iç huzursuzlukları ve çözüm önerilerini anlattı: Yönetim ve teknik ekip arasında bir bölünmüşlük var. Bu futbolcular arasındaki ilişkilere de yansıyor. Kimse huzurlu değil. Bu ortamda başarı gelmez. Devre arası güven tazelemek için iyi bir fırsat.

Ne Pelkas ne Altay Bayındır ne Szalai… Herkesten önce o gidiyor: Sürpriz transfer
Ne Pelkas ne Altay Bayındır ne Szalai… Herkesten önce o gidiyor: Sürpriz transfer

Ne Pelkas ne Altay Bayındır ne Szalai… Herkesten önce o gidiyor: Sürpriz transfer

Dimitris Pelkas, Altay Bayındır, Attila Szalai gibi futbolcularına teklif bekleyen Fenerbahçe'ye ummadığı yerden haber geldi. İngiliz basını, Wolverhampton'ın Enner Valencia'ya talip olduğunu yazdı. Fenerbahçe'de daha önce Dimitris Pelkas'ın adı Lyon ve Dinamo Moskova ile anılırken Attila Szalai'nin Chelsea'ye satıldığı iddia ediliyordu.

'Pjanic günah keçisi değil'
'Pjanic günah keçisi değil'

'Pjanic günah keçisi değil'

Zlatan Bajramovic, “Pjanic her yerde günah keçisi yapılıyor. Ondan her yere koşmasını ve rakibini kovalamasını bekleyemezsiniz. O tarz bir oyuncu değil” dedi.

Cenk Tosun Liverpool karşısında sahneye çıktı
Cenk Tosun Liverpool karşısında sahneye çıktı

Cenk Tosun Liverpool karşısında sahneye çıktı

Milli futbolcumuz Cenk Tosun, 7 aylık tedavi süreci sonrası ilk kez Liverpool ile oynanan derbide süre aldı.

Galatasaray'ın rakibi Marsilya ligde tek golle 3 puanı aldı
Galatasaray'ın rakibi Marsilya ligde tek golle 3 puanı aldı

Galatasaray'ın rakibi Marsilya ligde tek golle 3 puanı aldı

UEFA Avrupa Ligi'nde Galatasaray'ın grubunda yer alan Marsilya, deplasmanda Nantes'ı 1-0 mağlup etti. Milli futbolcumuz Cengiz Ünder ise mücadelede süre almadı.

Burak Elmas'tan 3 transfer müjdesi birden
Burak Elmas'tan 3 transfer müjdesi birden

Burak Elmas'tan 3 transfer müjdesi birden

Son dakika Galatasaray haberi... Galatasaray Başkanı Burak Elmas transferle ilgili konuştu. Kerem Aktürkoğlu ile prensipte anlaştık diyen Elmas, Mostafa Mohamed ile ilgili iddiaları ise yalanladı. Galatasaray Başkanı, Gedson için "Yeniden kadromuza katmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Maç sırasında kalp krizi vakası! Futbolcular soyunma odasına gitti
Maç sırasında kalp krizi vakası! Futbolcular soyunma odasına gitti

Maç sırasında kalp krizi vakası! Futbolcular soyunma odasına gitti

İngiltere Premier Lig'de oynanan Watford-Chelsea maçında sıra dışı bir olay yaşandı. Karşılaşmanın oynandığı dakikada bir taraftar rahatsızlandı ve maç durduruldu. Bu karar sonrası futbolcular soyunma odasına giderken, kalp krizi geçiren taraftarın durumunun stabil olduğu bilgisinin gelmesinin ardından oyuncular sahaya döndü ve mücadele kaldığı yerden devam etti.

Bizim Çocuklar 6 maç sonra galibiyetle tanıştı
Bizim Çocuklar 6 maç sonra galibiyetle tanıştı

Bizim Çocuklar 6 maç sonra galibiyetle tanıştı

Ligue 1'in 16. haftasında Lille, deplasmanda Rennes'i 2-1 mağlup etti.

Inter seriyi geliştiriyor! Hakan Çalhanoğlu...
Inter seriyi geliştiriyor! Hakan Çalhanoğlu...

Inter seriyi geliştiriyor! Hakan Çalhanoğlu...

Serie A'nın 15. hafta mücadelesinde Inter konuk ettiği Spezia'yı 2-0'la geçti ve ligdeki oynadığı son 6 maçta 5. galibiyetini aldı. Alt sıralardan kurtulma mücadelesi veren Spezia ise son 3 maçından puan çıkaramadı. Hakan Çalhanoğlu ilk 11 başladığı maçta 69 dakika sahada kaldı.

Fener'den açıklama geldi: Bu vahim hatayı...
Fener'den açıklama geldi: Bu vahim hatayı...

Fener'den açıklama geldi: Bu vahim hatayı...

Fenerbahçe, İrfan Can Kahveci'nin 44.maddeden PFDK'ya sevk edilmesiyle ilgili açıklama yayımladı. Fenerbahçe söz konusu atışmayı ‘Hemen her hafta karşılaştığımız diyaloglardan farklı değildir' sözleriyle betimlerken “Bu vahim hatayı düzeltileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erwin Koeman'dan haber geldi
Erwin Koeman'dan haber geldi

Erwin Koeman'dan haber geldi

Fenerbahçe'nin eski teknik direktörlerinden Erwin Koeman, kariyerini sonlandırdığını açıkladı. Erwin Koeman 28 Ekim-14 Aralık 2018 tarihleri arasında geçici olarak Fenerbahçe'yi çalıştırmış, Sarı-Lacivertlilerin başında çıktığı 9 maçta 1,33 puan ortalaması yakalamıştı.

Takım bozguna uğrayınca apar topar gönderildi
Takım bozguna uğrayınca apar topar gönderildi

Takım bozguna uğrayınca apar topar gönderildi

Son olarak bu akşam Semt77 Yalovaspor'a 12 sayı farkla 80-68 mağlup olan Türk Telekom'da başantrenör Burak Gören ile yollar ayrıldı. Türk Telekom ayrılığı resmen duyururken Burak Gören, takımı başında bu sezon ligde çıktığı 10 maçta 7 mağlubiyet almıştı.

'O akşam yayıncı kuruluşta yaşananlar beni üzdü'
'O akşam yayıncı kuruluşta yaşananlar beni üzdü'

'O akşam yayıncı kuruluşta yaşananlar beni üzdü'

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Merkez Hakem Kurulu (MHK) ve Kulüpler Birliği Vakfının oluşturduğu ortak çalışma grubunun faaliyetleri doğrultusunda çalışmaların verimli bir şekilde ilerlediğini söyledi.

İsmail Köybaşı endişesi! Bir anda yere yığıldı
İsmail Köybaşı endişesi! Bir anda yere yığıldı

İsmail Köybaşı endişesi! Bir anda yere yığıldı

Adana Demirspor maçının hazırlıklarını sürdüren Trabzonspor'da İsmail Köybaşı idmanda yaşadığı sakatlıkla korkuttu. Kısa sürede toparlanan İsmail Köybaşı antrenmana kaldığı yerden devam etti.

Sahasında farka koşan Kayserispor kupada turladı
Sahasında farka koşan Kayserispor kupada turladı

Sahasında farka koşan Kayserispor kupada turladı

Ziraat Türkiye Kupası 4'üncü tur maçında Alagöz Holding Iğdır FK'yı konuk eden Yukatel Kayserispor, sahadan 4-0 galibiyetle ayrılarak tur atladı.

Mostafa Mohamed'de son karar verildi
Mostafa Mohamed'de son karar verildi

Mostafa Mohamed'de son karar verildi

Mostafa Mohamed'e yakın bir kaynak Mısır basınına konuştu ve Galatasaray'ın Mostafa Mohamed'in bonservis opsiyonun kullanacağını belirtti.

Ziyech Chelsea'ye galibiyeti getirdi! Ozan Tufan...
Ziyech Chelsea'ye galibiyeti getirdi! Ozan Tufan...

Ziyech Chelsea'ye galibiyeti getirdi! Ozan Tufan...

İngiltere Premier Lig'in 14. haftasında Chelsea, Watford'ı 2-1 mağlup etti.