TSK'dan siyah - beyaz bilgi notu

Genelkurmay Başkanlığı'ndan mahkemeye siyah ve beyaz kuvvetler bilgi notu.

Malatya’daki Zirve Yayınevi davasında, taraf avukatlarının ‘Siyah ve Beyaz Kuvvetler' birimlerinin varlığına ilişkin talep üzerine, Genelkurmay Başkanlığı tarafından mahkemeye bilgi notu gönderildi. 

3 SAYFALIK BİLGİ NOTU

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin dava kapsamında görülen 62. duruşmada, Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Siyah ve Beyaz Kuvvetler biriminin varlığına ilişkin sorulara ilişkin 3 sayfalık bilgi notu okundu. Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa tarafından okunan bilgi notunda, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Siyah ve Beyaz Kuvvetler birimlerinin varlığıyla ilgili sefer görev emri verilen yedek personel yaş ve yeteneklerine göre, arazide görev yapacak siyah personel ve meskun mahalde görev yapacak beyaz personel olarak tasnif edilmekte, yedek vasfını kaybedenlerin ise turuncu personel olarak nitelendirildiği belirtildi.

BÖYLE BİR TEŞKİLATLANMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Barışta ve seferde siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet/birlik teşkilatlanması söz konusu olmadığı anlatılan notta, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın tarihçesi anlatılırken, komutanlığın, 27 Eylül 1952'de Milli Savunma Yüksek Kurulu'nun kararı doğrultusunda Hususi ve Yardımcı Muharip Birlikler adı altında kurulduğuna yer verildi. Bu yapının, 7 Kasım 1953 tarihinde Seferberlik Tetkik Kurulu, 14 Aralık 1970 tarihindeyse Özel Harp Dairesi Başkanlığı adını aldığını, 14 Nisan 1992'de de Özel Kuvvetler Komutanlığı olarak faaliyet yürütmeye başladığı ifade edildi. Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı kuruluşunda olan Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı bünyesinde 16 bölge başkanlığının bulunduğu aktarılan notta, bölge başkanlıklarının, barış zamanında ülkenin işgale uğramış muhtemel bölgelerinde görev alacak yedek personelin, milli seferberlik sistemi içinde tespit, teklif, alım ve eğitim görevlerini yürüttüğü kaydedildi. 

HALKIN SEVGİSİNİ KAZANMIŞ KİŞİLER

Kurumun, Milli Savunma Bakanlığı ile koordineli olarak çalıştığı savunulan yazıda, “Bölge başkanlıkları, seferde görev alacak yedek personeli; askerliğini bitirmiş, çevresinde dürüst ve saygın olarak tanınan, güvenilir, herhangi bir suça bulaşmamış, yaşantısını belirli bir düzene koymuş, halkın sevgisini kazanmış, işgal durumunda bölgesini terk etmeyecek ve ülke savunmasında faydalı olabileceği değerlendirilen sivil kişiler içinden, titizlikle yaptığı çalışma sonucunda tespit ve tahkik işlemlerini müteakip seçmektedir. Seçilen bütün yedek personel, arşiv araştırmaları yapılmak üzere MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilmektedir. MİT ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce arşiv araştırması olumlu gelen personelin alımı yapılmaktadır. Müteakiben seçilen yedek personel Milli Savunma Bakanlığı'na bildirilmekte, Milli Savunma Bakanlığı tarafından sefer görev emri verilmektedir.” denildi. 

YAŞ VE YETENEKLERE GÖRE TASNİF

Siyah ve Beyaz Kuvvetler birimlerinin varlığına ilişkin soruya ise “Sefer görev emri verilen yedek personel, yaş ve yeteneklerine göre, arazide görev yapacak siyah personel ve meskun mahalde görev yapacak beyaz personel olarak tasnif edilmekte, yedek vasfını kaybedenler ise turuncu personel olarak nitelendirilmektedir. Barışta ve seferde siyah kuvvetler, beyaz kuvvetler diye bir kuvvet/birlik teşkilatlanması söz konusu değildir.” şeklinde cevap verildi. Siyah ve beyaz şeklindeki tasnifin personele tebliğ edilmediği vurgulanan bilgi notunda, siyah, beyaz ve turuncu personel şöyle tanımlandı: 

“Siyah personel; seferde arazide görev almak üzere askerliğini komanda olarak yapmış, yedek personel niteliklerine uygun olanların içerisinden seçilerek, pusu, baskın, keşif, ikmal ve haberleşme konularında temel eğitime tabi tutulur. Personelin seferdeki görevi düzenli birliklerin olmadığı yerlerde düşmana pusu, baskın ve benzeri harekat icra etmektir. Nasıl ki Türk Silahlı Kuvvetleri diğer birimleri için sefer görev emri alan personel belli dönemlerde seferberlik tatbikatına çağrılıyorlarsa, bunlar da Bakanlar Kurulu kararıyla seferberlik tatbikatına çağrılmaktadır. Beyaz personel; seferde meskun mahalde görev almak üzere yukarıdaki niteliklere uygun personelden seçilerek, alımı müteakip keşif, gözetleme, ikmal, bilgi toplama haberleşme gibi konularda eğitimden geçirilir. Personelin seferdeki görevi; meskun mahalde keşif, gözetleme, mukavemet, haberleşme ve ikmal gibi hususları icra etmektir. Turuncu personel; yedek personel vasfını kaybetmesi, herhangi bir suça karışması veya yurt dışına yerleşmesi dolayısıyla yedek personel statüsünden çıkarılmış şahıslardır. Bu personele seferde herhangi bir görev verilmemektedir.” ifadeleri kullanıldı. CİHAN

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın