Meslek eğitimine teşvik, engelli öğretmene müjde

'Artık tahammül kalmadı. Suriye'den tacizler bardağı taşırdı' Başkan Erdoğan, Suriye'deki saldırılarla ilgili olarak “Polislerimize yönelik saldırı bardağı taşırmıştır, tahammülümüz kalmadı, gereken yapılacak” dedi. Başkan Erdoğan, memura 3600 müjdesini yineledi, gençler ve öğretmenlerle ilgili müjdeleri açıkladı.

Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası açıklamalar yaptı:

SURİYE: Suriye'den ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı bardağı taşırmıştır. En kısa sürede gereken adımları atacağız. Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız.

KORONAVİRÜS: Salgın tedbirlerine riayet etmeyi bir müddet daha sürdürmemiz gerekiyor. Özellikle aşılamada hedeflediğimiz sayıya ulaşmalıyız. Biz kendi meselemizi çözsek bile dünya virüsten temizlenmeden iş bitti diyemeyiz.

MARKETLER: Fahiş artışları içeriye sınırlı bir şekilde yansıtarak vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Milletimizin mağduriyetine yol açan fırsatçıları da yakından takip ediyoruz.

İKLİM BAKANLIĞI: İklim değişikliği herkesi ilgilendiriyor. Önümüzdeki dönem için yeşil kalkınma devrimini, tüm çalışmaların merkezine yerleştirerek öncü ve etkin rol üstlenmekte kararlıyız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ismini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz ve bünyesinde İklim Değişikliği ve Koordinasyon birimi kuruyoruz.

GÖÇ BAŞKANLIĞI: Bir diğer kurumsal reformu da göç konusunda yapıyoruz. İçişleri Bakanlığımıza bağlı Göç idaresini, Göç İdaresi Başkanlığına yükseltiyoruz.

HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR GELECEK İÇİN

Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla paylaşımda bulundu. Başkan Erdoğan "Evlatlarımız bizim her şeyimiz. Her şey onlara daha güzel bir gelecek sunmak için" derken, Emine Erdoğan, Dünya Kız Çocukları Günü'nün, kız çocuklarının, sahip olduğu tüm haklara eksiksiz erişimi için yeni yaklaşımlar geliştirilmesine vesile olmasını diledi.

MESLEKİ EĞİTİME YARIM ASGARİ ÜCRET

Başkan Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ve 50 Ar-Ge Merkezi'nin Açılış Töreni'ne katıldı. "3600 ek gösterge meselesini önümüzdeki yılın sonuna kadar çözüme kavuşturmayı umuyoruz" diyen Erdoğan, mesleki eğitime ilişkin müjdeleri de tek tek sıraladı:

Mesleki eğitimde kapasitenin artırılması ve işsizlik oranının azalması için iki düzenleme yapılacak.

Öğrencilerin 4 yıl boyunca aldıkları ücretlerin işveren üzerindeki yükü kaldırılıp, bu yükü devlet üstlenecek.

Mesleki eğitimin son sınıfına kalfa olarak devam eden öğrenciler, asgari ücretin üçte biri kadar değil yarısı kadar ücret alacak.

Lise ve üniversite mezunu gençlere mesleki eğitim alma imkanı getirilecek.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın