Körfez ülkelerinden tepki yok! Normalleşenler zulme karşı sessiz

Mescid-i Aksa'daki zulme en net tepkiyi Türkiye'ye verirken kısa bir süre önce İsrail'le normalleşme anlaşması imzalayan Körfez'deki Arap ülkeleri sessiz kalmayı tercih etti.

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarına en net tepki Türkiye'den gelirken, kısa süre önce İsrail ile normalleşme anlaşması imzalayan körfez ülkeleri bu saldırılara karşı sessiz. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ABD'nin isteği ile İsrail ile yaptığı anlaşmalar sonrası sessizliğe büründü.

TÜRKİYE ÖNCÜ OLDU

Türkiye, Filistin mücadelesinde her zaman dünyaya öncülük yapan ülke oldu. Türkiye, 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki olarak BM Genel Kurulu'na karar tasarısı sundu. Tasarı, Türkiye ve Yemen'in talebiyle gerçekleştirilen acil özel oturumdaki oylamaya katılan ülkelerin 128'inin lehteki oyuyla kabul edildi.

BAE'YE SİLAH RÜŞVETİ

İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında varılan "ilişkilerin normalleştirilmesine" yönelik anlaşmaları, ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahipliğinde Beyaz Saray'da düzenlenen törenle imzalandı. Bu ülkeleri Fas ve Sudan izledi. Anlaşma sonrasında ABD, BAE'ye F-35 savaş uçağı sattı. Körfez ülkeleriyle ticari projeler hayata geçirildi. ◗ OSMAN NURİ CERİT

MESCİD-İ AKSA İÇİN TÜRKİYE TEK YÜREK

İsrail'in Mescid-i Aksa'daki saldırıları önceki geceden bu yana Türkiye'nin pek çok kentinde protesto ediliyor. İstanbul Platformunca Ayasofya-i Kebir Camisi önünde sabah namazının ardından düzenlenen programda, İsrail'in Filistin topraklarındaki işgali protes- to edildi ve Filistinli Müslümanlara destek çağrısında bulunuldu.

BÜTÜN DÜNYA SUSSA TÜRKİYE SUSMAYACAK

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Akşam TV'de, Aksam.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Serkan Fıçıcı'nın sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, işgalci İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırına tepki göstererek, "Bütün dünya sussa Türkiye susmayacaktır" dedi. Kurtulmuş, şunları kaydetti: "ABD medyasında bu saldırılar bir saldırı olarak değil, bir çatışma olarak görüldü. Bu Ramazan günü iftar sofralarımızda o görüntüleri gördükten sonra lokmalarımızın boğazımızda düğümlendiği bir atmosferde Ramazanı geçiriyoruz. Rachel Corrie, İsrail buldozerlerinin karşısına çıkıp direnen ve burada yıkım yapamazsınız diyen bir aktivistti. İsrail'in adını duyunca eli ayağı titreyen liderlerin yanında olmaktansa Rachel Corrie gibi kişilerin tarafında olmayı yeğliyorum."

ÇAVUŞOĞLU ÜRDÜN VE MISIR'LA TEMASTA

Suudi Arabistan'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün ve Mısırlı mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaptı. Görüşmelerde, Filistin'deki son gelişmelerin ve İsrail'in saldırganlığı karşısında atılacak adımların ele alındığı bildirildi. Çavuşoğlu önceki gün de Fas Dışişleri Bakanı Nasser Bourita, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Yusuf el Useymin, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi görüşmüştü.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın