İnsan hakları için iki koldan çalışma

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı'nın detaylarına AKŞAM ulaştı. Planda; adil yargılanma, ifade özgürlüğü, kadın ve engelli haklarının geliştirilmesi yer alıyor.

OSMAN NURİ CERİT

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nın hazırlıkları Adalet Bakanlığı ve AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından sürdürülüyor. Bu kapsamda özgürlük ve güvenlik hakkı, adil yargılanma hakkı, ifade özgürlüğü, kadın ve engelli haklarının geliştirilmesi ve bürokraside yaşanan sıkıntıların giderilmesi planlanıyor.

İHLAL ALANLARINA MERCEK

Planın hazırlık aşamasında, AYM ve AİHM kararlarındaki ihlal alanlarına ilişkin etkili çözümler geliştirilecek. İnsan hakları alanında faaliyet gösteren uluslararası koruma mekanizmalarının gözlem ve raporları dikkate alınacak. Ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleriyle işbirliği yolları geliştirilecek. Planı değerlendiren İnsan Hakları Başkanı Leyla Şahin Usta, “Irkçılığın arttığı dünyada insan haklarına bakışımızı ortaya koyacak bir çalışma hazırlıyoruz. Akademisyenler, STK’lar ve gazetecilerden görüşlerini alıyoruz.” 


Haberin Özeti

Başkan Erdoğan'ın açıkladığı "İnsan Hakları Eylem Planı"nın detaylarına AKŞAM ulaştı.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI
• Hazırlıklar Adalet Bakanlığı ve AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı tarafından sürdürülüyor.
• Adil yargılanma, ifade özgürlüğü, kadın ve engelli haklarının geliştirilmesinin yanı sıra bürokraside yaşanan sıkıntıların giderilmesi planlanıyor.
Tüm Siyaset haberleri için tıklayın