Diplomaside yoğun gündem

Diplomasi trafiği tüm hızıyla sürüyor. Başkan Erdoğan, dün de 4 ülke cumhurbaşkanı ve bir başbakanla kritik telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. İkili ilişkilerin yanı sıra Ukrayna krizindeki son gelişmeler değerlendirildi.

Diplomaside yoğun gündem

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile görüştü. Vucic ve Radev'i seçim sonuçları nedeniyle tebrik eden Başkan Erdoğan, her iki lider ve diğer liderlerle ikili ilişkilerin yanı sıra Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeleri de değerlendirdi. Başkan Erdoğan, liderlerle görüşmesinde Ukrayna'daki savaşın sona ermesine yönelik çabalarını kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti.

ERDOĞAN'DAN TUNUS TEPKİSİ: DEMOKRASİ LEKELENDİ

Başkan Erdoğan, Tunus'ta Halkın Temsilcileri Meclisi'nin feshedilmesi ve oturuma katılan milletvekilleri hakkında soruşturma başlatılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdoğan, "Tunus'taki gelişmeleri, demokrasinin lekelenmesi olarak görüyoruz. Seçilmişlerin bulunduğu Meclis'in feshi, Tunus'un geleceği açısından düşündürücüdür ve Tunus halkının iradesine bir darbedir. Türkiye olarak, bu kritik süreçte dost ve kardeş Tunus'un ve Tunus halkının yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

3'ÜNCÜ İFTAR VATANDAŞLA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, iftarda Ersin Kılıçaslan ve ailesinin konuğu oldu. Erdoğan çifti, Ümraniye'deki evlerinde ziyaret ettikleri 3 çocuklu aileyle iftar yaptı. İki aile, yemek öncesi bir süre sohbet etti.

KILIÇDAROĞLU'NA 1 MİLYON LİRALIK DAVA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Mart'ta grup toplantısında yaptığı konuşma ve 31 Mart'taki sosyal medya paylaşımları nedeniyle kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı. Başkan Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın, Kılıçdaroğlu hakkında "ihtiyati tedbir"e de başvurduklarını ve davalının söz konusu ifadeleri kullanmasının tedbiren durdurulmasını istediklerini bildirdi.

TÜRKEŞ'İ UNUTMADI

Başkan Erdoğan, Alparslan Türkeş'i 25. ölüm yılında andı. Erdoğan paylaşımında şunları kaydetti: Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'i ahirete irtihalinin 25'inci yıldönümünde rahmetle, hayır dua ile yâd ediyorum. Mekânı cennet olsun..."

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın