CHP'li belediyeden zincirli rezalet!

Edremit'in düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlenen törende, Türk kadınının zincire vurulması tepki topladı. Valilik gösteriyle ilgili soruşturma başlattı, Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal merkeze çekildi.

CHP'li belediyeden zincirli rezalet!

Balıkesir'in Edremit İlçesi'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99'uncu yıldönümü etkinlikleri kapsamında, önceki gün Menderes Bulvarı'nda, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edremit Şubesince tören düzenlendi. Temsilde efelerin gösterisi sırasında bir kadın, üzerine siyah çarşaf örtülüp, zincire bağlandı. Efeler, kadını zincirden kurtarırken, siyah çarşafın altından ise beyaz elbiseleriyle çıkan kadın, Türk bayrağıyla protokole poz verdi.

'HESAP VERECEKLER'

Temsile tepki gösteren AK Partili Edremit Belediye Meclisi Üyesi Murat Tuna, "Türk kadınını zincire vuracak daha anasından doğmadı. Onu düzenleyenler kimse, hesabını verecek" diyerek tören alanından ayrıldı. Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, temsilin mizansen olduğunu, Tuna'nın tepkisinin nedenini anlamadığını belirtti. ÇYDD Edremit Şube Başkanı Nedret Aldemir ise amaçlarının bir kadını zincire vurmak olmadığını, Edremit'in esaretten kurtarılmasını yansıtmaya çalıştıklarını savundu. Tepkiler üzerine gösteriyi düzenleyen komite hakkında soruşturma başlatıldı. Kutlama Komitesi Başkanı Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal'ın, İçişleri Bakanlığı tarafından merkeze çekildiği açıklandı.

MÜFETTİŞ TALEP EDİLDİ

Valilik tarafından yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kutlama komitesi başkan ve üyeleriyle sorumlu belediye görevlileri hakkında soruşturma açılması için İçişleri Bakanlığı'ndan mülkiye müfettişi talep edildi. Dernek hakkında da İçişleri Bakanlığı mülkiye müfettişleri ve dernek denetçilerince gerekli soruşturma yapılacak."

BAŞKANLARI DA 'BEZ PARÇASI' DEMİŞTİ

CHP Edremit Belediyesi ve ÇYDD'nin çirkin temsiline sosyal medyadan ardı ardına tepkiler geldi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ: "İlerici olmak = Vals yapmak, çarşaflıları zincire vuran piyesler sergilemek vb. Hiçbir icraat yapmadan bu histerik zırvalarla Cumhuriyet'in 80 yılını çaldılar. Bu kafa artık ne bizlerin ne milletin, bu artık hastanelerdeki ruh ve sinir hastalıkları birimlerinin konusudur. Genel Başkanları başörtüsüne "bir metrekarelik bez parçası" diyenlerin, Edremit'in düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde böyle bir gösteriye imza atması bizi şaşırtmadı.

YILLAR GEÇSE DE KÖHNEMİŞ ZİHNİYETLERİ DEĞİŞMİYOR."

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Başkanı Dr. Leyla Şahin Usta: "İşte CHP iktidarında kapalı annelerimize, kardeşlerimize, ablalarımıza yaşatılacak durum tam da budur. Hadsizler bilmiyorlar ki Milli Mücadele o çarşaflı analarımızın cepheye taşıdıklarıyla kazanıldı."

HASTALIKLI ZİHNİYET!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir: "Çarşaflı bir kadının zincire vurulması kurgusu son derece hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. Bu milletin dinine, kültürüne, değerlerine, geleneklerine göreneklerine bitmeyen kinleri sürekli açığa çıkıyor. Allah milletimizi bir daha bu zihniyetle imtihan etmesin."

KODLARINDA SAYGI YOK

İBB AK Parti Grup Başkanvekili M. Tevfik Göksu: "Unutmayın ki; CHP'nin genetik kodlarında insan hakları, inanca saygı ve özgürlük yoktur."

  • çarşaf
  • başörtü
Tüm Siyaset haberleri için tıklayın