Başkan Erdoğan: Fahiş fiyatın üzerine bizzat ben gideceğim

Başkan Erdoğan'dan fahiş fiyat tepkisi! 'Suistimal varsa önüne geçeceğiz' Başkan Erdoğan ABD'ye hareketi öncesi gıdada ve kiralarda fahiş fiyat artışıyla ilgili, “Yakın takibe aldık. Suistimal varsa önüne geçeceğiz” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye gitti. Erdoğan, hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, fahiş fiyat konusunda "Ortada suistimal varsa bu zulmün önüne geçeceğiz" dedi. Başkan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

BİZZAT TAKİP EDECEĞİM

"Zincir marketler başta olmak üzere tüm marketlerdeki bu denetimleri ciddi bir şekilde sürdürmek suretiyle, bu zincir marketlerdeki fiyat farklılıklarını, üzerine üzerine gitmek suretiyle buralardaki bu ciddi fiyat farklılıklarını da süratle kaldıracağız. Bunu inşallah Amerika dönüşü de bizzat işin üzenine kendim de ilgilenmek suretiyle gideceğiz."

YURTLARLA İFTİHAR EDİYORUM

"Bizim işimiz zaten böyle bir adaletsizlik, böyle bir zulüm, böyle bir suistimal varsa bunun sorumlusu olan bakan arkadaşlarım, bunları yakın takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz. Yalnız şunu çok açık ve net söyleyeyim özellikle yurt konusunda bir defa Türkiye'de biz bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Bu konuda da yurtlarımızla iftihar ediyorum."

BUNLARIN İŞİ YALANCILIK

"Bay Kemal'e kalırsa, Bay Kemal'e ne yaparsanız yapın, yediremezsiniz. Çünkü onun dünyası farklı, dikili bir taşı yok, dikili bir ağacı yok. Ama yalan mı? Aman Yarabbi, bunda bol. Onunla beraber hareket eden bazı medya grupları da var. Onlar devamlı karalama kampanyasını da sürdürüyorlar. Ne yaparlarsa yapsın, kervan yürüyor ve yürüyeceğiz. Bu yalancılarla değil, benim vatandaşım ne diyor? Benim vatandaşım ise gayet memnun."

LİDERLERE ESERİMİZİ TAKDİM EDECEĞİM

"BM Genel Kurulu'na 110 civarında ülkenin devlet ve hükümet başkanı düzeyinde fiziki katılım sağlanması bekleniyor. BM Gıda Sistemleri Zirvesi'yle BM Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu Toplantısı'na birer video mesajla iştirak edeceğim. Ziyaretim vesilesiyle BM Genel Sekreteri'nin yanı sıra çok sayıda devlet ve hükümet başkanıyla ikili görüşmelerim olacak. 'Daha Adil Bir Dünya Mümkün' eserimizi de gerek İngilizce gerek Arapça gerek Türkçe gerek Fransızca, bu tür yabancı dillerde hazırladık. Onları da muhataplarına aynı şekilde inşallah takdim edeceğiz. 4 dilde hazırlıklar yapıldı ve BM'de, açılış törenimizde de bunları muhataplara takdim edeceğiz."

TÜRKEVİ NEW YORK'UN SİLUETİNE DAHİL OLUYOR

Başkan Erdoğan, New York'un Manhattan bölgesinde inşa edilen 171 metre yüksekliğindeki Türkevi'nin açılışını yapacak. Bina Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden etkilenerek yapıldı. 36 katlı gökdelen, 20 bin metrekare alanda inşa edildi. Binanın mimari tasarımını üstlenen Perkins Eastman şirketinden yapılan açıklamada, "New York'un siluetine çarpıcı bir ekleme denildi.

SEÇİM BARAJI

SEÇİM YASASI MECLİS AÇILINCA

Temennimiz odur ki inşallah 2023 seçimlerine girerken çok daha faklı bir şekilde girelim. Türkiye'nin de arzuladığı, beklediği bir sistemi inşallah yakalamış olalım. Bu konuda da biliyorsunuz Meclis şu anda kapalı. Meclis açıldığı anda da göndereceğiz ve müzakerelere de başlamış olacağız.

KARABAĞ

SAMİMİ OLURLARSA DİPLOMASİ BAŞLAR

Ermenistan samimiyse ben de samimiyetimizi gösterir ve diplomasiyi orada başlatırız. Diplomasi başladığı zaman tabii burada bir şeylerin alınıp verilmesi lazım. Temenni ederim ki burada olumsuzluklar değil, olumlu yaklaşımlar hakim olur.

YUNANİSTAN

TÜRKİYE KAPI KULU DEĞİLDİR

"Göç yükünü kaldırmaya çalışan Türkiye, gereken adımların atılmasını bekliyor. Miçotakis ile görüşmemiz var. Türkiye kimsenin kapı kulu değildir. Atılması gereken adımları dürüst şekilde görmemiz gerekir."

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın