Başkan Erdoğan 'Atatürk istismarcıları'na net mesajlar verdi: Gazi'nin mirasının sahibi biziz

'Emanetinizi dünya yıldızı yapmak için çalışıyoruz' Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vefatının 83. yılında saygı, minnet ve özlemle anıldı. Başkan Erdoğan, Ata'nın emaneti olan Cumhuriyet için çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 83. yılında Anıtkabir'deki devlet töreniyle anıldı. Başkan Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı: "... Bizlere emanet ettiğiniz Cumhuriyetimizi, müstevlilerin emellerine dahil olan bedhahlara rağmen büyütmeye, kalkındırmaya, bölgesinin ve dünyanın parlayan yıldızı yapmaya devam ediyoruz. Her alanda elde ettiğimiz tarihi başarılarla 2023 hedeflerimize kararlılıkla ilerliyoruz. Ülkemizin bütünlüğüne, devletimizin bekasına, necip milletimizin birliğine, dirliğine ve kadim değerlerine kastedilmesine asla izin vermeyeceğiz."

BAŞKAN'DAN 09.05 PAYLAŞIMI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk'ü sosyal medya hesabından saat 09.05'te paylaştığı mesajla andı: "İstiklal mücadelemizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 83'üncü yılında tazimle, rahmetle yad ediyorum."

GAZİ BUNLARI SOPAYLA KOVALARDI

Başkan Erdoğan, Tarihi CSO Konser Salonu'nda düzenlenen anma törenine katıldı. "Atatürk'ü anmak elbette önemlidir ama asıl olan Atatürk'ü verdiği mücadelenin izini sürerek gerisindeki sebepleri doğru şekilde tespit ederek anlamaktır" diyen Erdoğan şöyle devam etti: "Her fırsatta önünde poz verdikleri ama içinde ne olduğunu bilmedikleri Nutuk'ta, Cumhuriyet'in kuruluşu ile birlikte ortaya konan 3 hedef belirtiliyor. Mustafa Kemal Libya'da, Suriye'de, Çanakkale'de, Kafkasya sınırlarımızda, Anadolu'nun her karış toprağında. Hani bize diyorlar ya 'Azerbaycan'da, Suriye'de, Libya'da ne işin var?' Bu ülkede Gazi'nin siyasi, diplomatik, ekonomik, askeri mirasına sahip çıkan biri varsa o da biziz."

ATATÜRK İSTİSMARCISI

"Maalesef kendi ülkeleri ve milletleri aleyhine hangi faaliyet varsa onun değirmenine su taşıyan, garip olmanın ötesinde çarpık bir Atatürk istismarcısı kesimle karşı karşıyayız. Gazi'nin kurduğu partinin başındaki zatın bunların hiçbiri için yabancı büyükelçilere Türkiye'nin çıkarını korumak adına mektup yazdığını, hatta ima yollu bir cümle kurduğunu görmedik. Şayet Gazi hayatta olsaydı bunları o partiden sopayla kovalardı."

CSO ve Devlet Çok Sesli Korusu'nun konserinde, Yüksekova'dan Ankara'ya davet edilen 50 lise öğrencisi de yer aldı.

BEŞTEPE'DE İKİ KRİTİK MİSAFİR

Başkan Erdoğan dün Beştepe'de önce Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu kabul etti. Kabul, 2.5 saat sürdü. Erdoğan sonrasında Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Halid El-Meşri ile görüştü.

SP LİDERİ İLE DOSTANE GÖRÜŞME

Başkan Erdoğan'ın SP Lideri Temel Karamollaoğlu'nu kabulü olumlu bir havada geçti. Erdoğan ve Karamollaoğlu, iç siyasetten ekonomiye, dış politikadan terörle mücadeleye kadar birçok başlıktaki gelişmeler hakkında karşılıklı fikir teatisinde bulundu. Karamollaoğlu görüşme sonrası "Bir görüşme talebimiz olmuştu. Randevu verdiler. Ülkemizin hem dünyanın neredeyse temas etmediğimiz meselesi kalmadı. Bazı noktalarda aynı fikirleri bazı noktalarda da farklı fikirleri taşıyoruz ama çok dostane güzel bir görüşme oldu" dedi.

ERDOĞAN'DAN YAVAŞ'A TAZİYE TELEFONU

Başkan Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile telefonda görüşerek kardeşi Sabri Yavaş'ın vefatı dolayısıyla taziyelerini iletti. Erdoğan, Sabri Yavaş'a Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı temennisinde bulundu.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın