Başkan Erdoğan: 2023, Türkiye'nin şahlanışının sembolüdür

'2023 Türk milletinin yeniden şahlanışının sembolüdür' Başkan Erdoğan, “Ülkemizi, küresel sistemin yeniden yapılanmasının dışına itmek için kıvrananların son umudu 2023'te eski Türkiye'yi yeniden hortlatmaktır, başaramayacaklar” dedi.

Başkan Erdoğan, Külliye'de düzenlenen '6. Anadolu Medya Ödülleri' programında konuştu:

ANADOLU BASINI: "Anadolu basını demokrasinin beslenmesi ve sağlıklı işlemesi bakımından hayati öneme sahiptir. Hem halkımızın vaktinde ve doğru bilgilenmesi hem de idarecilerin halkın gündemini sağlıklı takip edebilmesi bakımından medyamız yeri doldurulamayacak bir görev ifa ediyor."

SAHİCİLİĞİN KALESİ: "Her şeyin küreselleştiği, dijitalleştiği, teknolojik mecralara evrildiği bir dönemde insanın sosyal çevresiyle hala merkezde tutan sahiciliğin son kalesi, hakikat anlayışıyla çalışan basın olacaktır. Sosyal medya gibi sinsiliğin çıkarcılıkla karıştığı mecraları zapturapt altına alacak olan da yine sizin gayretinizdir."

UNUTMAYACAĞIZ: Basının önemli bir kısmının sergilediği onurlu yaklaşım tarihimize şanla, şerefle kaydedilmiştir. Aynı şekilde, 27 Mayıs, Yassıada yargılamaları, muhtıralar,12 Eylül, 28 Şubat gibi dönemlerde darbecinin yanında saf tutanlar da milli hafızamızın kara kaplı defterine mimlenerek işlenmiştir. Milletimiz darbecilere ve onların yaptığı insanlık dışı işlere kılıf bulmaya çalışanları unutmadı, unutmayacak.

TEK PARTİ FAŞİZMİ: "Topraklarımıza sahip olamayanlar, ruhumuzu işgal etmek için nice yollara başvurdular. Tek parti faşizmi, darbeler, vesayet ve krizler, bu zorlu mücadelenin farklı dönemlerdeki tezahürleridir."

EN ÖNEMLİ DURAĞIN EŞİĞİNDEYİZ

"Göçten iklim değişikliğine, terörden salgın krizine kadar dünyanın ve insanın tamamını ilgilendiren her yeni sınamada kendilerini gelişmiş olarak nitelendirenlerin aslında ne kadar zayıf oldukları anlaşıldı. Türkiye olarak bu sınamalar karşısında verdiğimiz başarılı imtihanla hesaplar sürekli yeniden yapılmaya başlandı. Bugün, büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası yolundaki en önemli durağımız 2023'ün eşiğindeyiz."

ESKİ TÜRKİYE'Yİ HORTLATAMAZLAR

"Ülkemizi, küresel sistemin yeniden yapılanmasının dışına itmek için kıvrananların son umudu 2023'te eski Türkiye'yi yeniden hortlatmaktır, başaramayacaklar. 2023 Türkiye ve Türk milletinin yeniden şahlanışının sembolüdür. 2071 Anadolu'nun ebedi vatanımız olduğunu bir kez daha ilan ettiğimiz yıl olacaktır. 2053 sahip olduğumuz tarihe sıkı sıkı sahip çıkmamızın göstergesidir."

YAŞAYARAK KABULLENDİLER

"Bizi yeniden yapılanan küresel düzenden dışlamak için var güçleriyle çalışıyorlar. Ama bu defa farklı bir Türkiye ile karşı karşıyalar. Artık sosyal dinamiklerini diledikleri gibi yönlendirebilecekleri bir Türkiye olmadığını gördüler. Bölgesinde hem sahadaki varlığıyla, hem masadaki gücüyle söz sahibi bir Türkiye olduğunu yaşayarak kabullendiler."

TUZAKLARI BOZDUK

"Ekonomisi birkaç milyar dolarlık spekülasyonlarla yerle yeksan olan, siyaseti birkaç ihtiraslı aktörle kaosa sürüklenebilen, sanayisi dışa bağımlı bir Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar hâlâ mevcut. Son 7-8 yıldır buldukları her fırsata sarıldılar. Ama milletimizin yardımıyla bu tuzakların tamamını bozduk."

ASIL BÜYÜK SIÇRAMAYI YAPACAĞIMIZ DÖNEMDEYİZ

GİRİFT MESELELER: "Dünyanın terör, göç, iklim değişikliği, kıtlık, yeni nesil teknolojiler gibi çok girift meselelerle uğraştığı dönemde hiç kimsenin bizi yeniden kendi iç çekişmelerimize gömmesine izin veremeyiz. Geçtiğimiz 19 yılda 81 vilayetimizin tamamını eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye, enerjiden spora her alanda gerçekten çok iyi bir altyapıya kavuşturduk. Sahip olduğumuz altyapı üzerinden ihtiyacımız olan asıl büyük sıçramayı yapabileceğimiz bir döneme girdik."

RIZA GÖSTERMEYİZ: "Bu imkanı en iyi şekilde değerlendirebilmek için istikrar ve güven ikliminden taviz vermememiz gerekiyor. Mersin'de cuma günü yine gençlerimizle beraber olacağız. Milletimiz için hiçbir hayalleri, devletimiz için hiçbir programları olmayanların kendi ideolojik saplantıları uğruna bu güzel tabloyu tersine çevirmesine rıza gösteremeyiz."

NÜKLEER SANTRAL: "İnşallah cuma günü nükleer santralimizi yerinde gidip ziyaret edeceğiz, geldiği safhayı göreceğiz ve 2023'e inşallah nükleer santralin ülkemize kazandırıldığını da göreceğiz."

ERDOĞAN BAKÜ'NÜN KURTULUŞUNU KUTLADI

Başkan Erdoğan, sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, "Dost ve kardeş Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün işgalden kurtuluş yıldönümünü en içten dileklerimle tebrik ediyor, Kafkas İslam Ordusu Komutanı Nuri Killigil Paşa'yı ve kahraman askerlerini rahmetle anıyorum. Tüm Azerbaycan halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum" ifadelerine yer verdi.

AKŞAM GAZETESİ ANKARA TEMSİLCİSİ EMİN PAZARCI'YA MEDYA ÖDÜLÜ

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı, ödülünü Erdoğan'ın elinden aldı.

KEKEÇ VE ESAYAN'I ANDI

Başkan Erdoğan, medya özel ödülleri kapsamında Ahmet Kekeç, Ferhat Koç, İbrahim Toru, Markar Esayan gibi son yıllarda hayatını kaybeden isimlerin yaşatılıyor oluşunun önemli bir vefa ve kadirşinaslık örneği olduğunu vurguladı. Erdoğan, vefat eden basın mensuplarını rahmetle andı.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın