Atina yönetimi haddini aştı: Vahşeti milli marş yapan bize laf etmiş!

Milli marşında “Okyanusa dökülsün her Türk tohumu” ifadeleri bulunan Yunanistan'ın Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Türkiye'yi Pontus Rumları'na sistematik soykırım uygulamakla suçlayınca Ankara'nın tepkisi sert oldu.

Atina yönetimi haddini aştı: Vahşeti milli marş yapan bize laf etmiş!

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Atina'nın Elliniko-Agrirupoli semtinde inşa edilmesi planlanan "Sürmene Dünya Pontus Helenizmi Sarayı"nın tanıtım töreni sırasında yaptığı konuşmada tarihi çarptan ifadeler kullandı. Anadolu'daki Pontus Rumları'nın Osmanlı zamanında zorla evlerinden atıldığı, bu süreçte sistematik soykırıma uğradıkları ve din değiştirmeye zorlandıkları yalanlarını sıralayan Sakelaropulu'ya Dışişleri'nin cevabı ise sert oldu. Dışişleri Bakanlığı, Anadolu'yu işgale kalkışanın Yunanistan olduğunu belirterek, "Yunanistan'a, Lozan Barış Antlaşması uyarınca, savaş hukukuna aykırı eylemlerinden doğan zararları tazmin etme yükümlülüğü getirildiğini hatırlatırız. Mesnetsiz ifadeler esefle karşılanmıştır. Bu iddialar, Batı Anadolu bölgemizdeki masum sivil halka karşı barbarca insanlık suçları işlendiği gerçeğini değiştirmemektedir. Komşumuz Yunanistan'ı bir kez daha aklıselime davet ediyoruz" denildi.

NEFRET TOHUMU EKEN DİZELER

1821 yılında Osmanlı Devleti'ne karşı başlatılan Yunan ayaklanmasından ilham alınarak yazılan Yunan milli marşında Türk düşmanlığı sürekli tekrarlanıyor:

"Derin okyanus, işte böyle

uğuldasın isterdim

Ve dalgasında boğulsun,

her Türk tohumu

Neden muharebe yavaşladı bir an?

Neden azaldı dökülen kan?

Pis kanları nehir olmuş

Ovada akmakta

Ve her yerde ölüyorlardı

Bu terk edilmiş sefil artıklar."

ABD ZIRHLILARINI EGE'DE KULLANACAK

Newpost portalında yer alan haberde, Yunanistan'ın ABD'den temin ettiği toplam 1200 adet M-1117 "Guardian" tipi zırhlı aracın ilk sevkıyatındaki 44 aracın Ege ve Meriç'teki sınırların korunması için kullanılacağı belirtildi. Yunan Kara Kuvvetleri'nde eğitime başlandığı, bir sonraki sevkıyatın nisanda yapılacağı kaydedildi.

Tüm Siyaset haberleri için tıklayın