Leyla Hanım filminin galası gerçekleşti

Türkiye'nin seçilmiş ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan'ın hikayesini anlatan Leyla Hanım filminin galası gerçekleştirildi.

Leyla Hanım filminin galası gerçekleşti

IHA

Türkiye'nin tek dereceli seçim sistemiyle göreve gelen ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan'ın hayatını konu alan 'Leyla Hanım' belgesel filminin galası Kocaeli'de gerçekleştirildi.

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; doğrudan halkın oylarıyla seçilen ilk kadın belediye başkanı olarak tarihe adını yazdıran Leyla Atakan, elim bir trafik kazasında hayatını kaybetti. İzmit Belediyesi'nin öncülüğünde hazırlanan ve Leyla Atakan'ın hayatını konu alan 'Leyla Hanım' belgesel filminin galası gerçekleştirildi. Leyla Atakan'ı ünlü oyuncu Özge Borak oynadı. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca; Beyti Engin, Serhan Arslan, Bekir Aksoy, Devrim Nas, Anıl Taşezen, Barış Kıralioğlu, Belma Canciğer, Aylin Aras ve Ferman Akgül de yer aldı.

Leyla Atakan'ın ölüm yıl dönümünde Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen galaya oyuncular tam kadro katıldı. Galaya ayrıca TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de katıldı.

"Hatırası daha çok yaşatılsın, tarihe iz bırakılsın ve bir eserle taçlandırılsın istedik"

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Hatırası daha çok yaşatılsın, tarihe iz bırakılsın ve bir eserle taçlandırılsın istedik. Leyla Atakan filmi sadece Leyla Hanım'a değil, gelmiş geçmiş bütün belediye başkanlarımıza saygı ve vefamızın göstergesi. Erol Köse'den Sefa Sirmen'e, Hikmet Erkenkaya'dan Metin Alan'a kadar bu kente eli değmiş, bu kente alın teriyle hizmet etmiş bütün belediye başkanlarımıza vefamızı gösteriyoruz. Sanatla iyileşir kentler, sanatla büyür ve gelişir kentler. Sanatla geçmişi geleceğe taşırız. Bu sebeple filmi yaptırmak istedik" diye konuştu.

"İzlemekten büyük bir keyif duyacağım"

Tüm oyuncu kadrosunu özverili çalışmaları dolayısıyla kutlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, "Bir kadın siyasetçi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinin tek kadın başkanvekili olarak bize ilham kaynağı olan Leyla Hanım'ın belgeselini izlemekten büyük bir keyif duyacağım" şeklinde konuştu.

"Burada olmaktan hem mutluyum hem de gururluyum"

Filmde Leyla Atakan'ı canlandıran Özge Borak ise, "Çok heyecanlıyız, bir an evvel seyretmek istiyoruz. Herkesin izledikten sonra nasıl hissedeceğini çok merak ediyorum. Bugün burada olmaktan hem mutluyum hem de gururluyum" ifadelerini kullandı.

"En hızlı kabul ettiğim projelerden biri"

Herkesin beğenerek izleyeceği bir proje olduğunu söyleyen oyuncu Bekir Aksoy, "Herhalde en hızlı kabul ettiğim projelerden biri oldu. Çok heyecanlıyız, pandemiden sonra ufak tefek sorun yaşandı. Fatma Hanım'ın davetiyle gururla buraya geldik. Keyifli bir proje olduğuna inanıyorum" dedi.

  • leyla hanım
  • leyla atakan
  • leyla hanım film
Tüm Sinema haberleri için tıklayın