Fatma Girik yaşamını yitirdi... Güçlü bir kadın, yüzlerce film, onlarca ödül

Türk sinemasının usta oyuncularından Fatma Girik, 79 yaşında yaşamını yitirdi. 2015'ta hayat arkadaşı yönetmen Memduh Ün'ü kaybeden Girik, geçtiğimiz ay yeni yaşını kutlamıştı. 1957'de sinema kariyerine başlayan ünlü oyuncu 180'in üzerinde filmde rol aldı.

Fatma Girik yaşamını yitirdi... Güçlü bir kadın, yüzlerce film, onlarca ödül

aksam.com.tr

Yeşilçam'ın sevilen oyuncusu Fatma Girik, 79 yaşında hayatını kaybetti. Türk sinemasının en önemli kadın starlarından biri olan Girik, 1957 yılında başladığı sinema kariyerinde 200'e yakın filmde rol almış, güçlü kadın rolleriyle hafızalara kazınmıştı.

Fatma Girik, ilk büyük çıkışını 1960 yılında, 2015 yılında kaybettiği eşi Memduh Ün tarafından yönetilen "Ölüm Peşimizde" filmi ile yaptı ve Yeşilçam'ın altın yılları olan 1960'larda kariyerinin en verimli dönemini yaşadı.

1965 yılında "Keşanlı Ali Destanı", 1967 yılında "Sürtüğün Kızı" filmleriyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini aldı. Ardından, 1969 yılında "Ezo Gelin", 1970 yılında "Büyük Yemin" ve "Boş Beşik", 1971 yılında "Acı" filmlerindeki rolleri ile Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Fatma Girik, 1978 yılında Kemal Sunal'la birlikte Can Film yapım şirketini kurup yapımcılık yapmaya başladı. 1989-1994 yılları arasında belediye başkanlığı yaptı ve aynı dönemde "Söz Fato'da" adlı televizyon programını hazırladı. 1990 yılında rol aldığı "Gün Ortasında Karanlık" filminden sonra, 2005 yılında misafir oyuncu olarak yer aldığı "Sinema Bir Mucizedir"e kadar oyunculuğa ara verdi. Son olarak 2012 yılında "Babalar ve Evlatlar" adlı televizyon dizisinde rol aldı.

12 Aralık'ta doğum gününü kutlayan usta oyuncunun filmografisinde unutulmayacak filmler yer aldı. Kambur, Gün Ortasında Karanlık, Yılanların Öcü, Yaşam Kavgası, Kaçak, Gülsüm Ana, Japon İşi gibi filmler Fatma Girik'in sinemamıza kazandırdığı filmlerden öne çıkanları arasında...

Tüm Sinema haberleri için tıklayın