TURKOVAC'ta seri üretim ekim ayında

100 milyon dozu geçtik! TURKOVAC acil kullanım evresinde. Sağlık Bakanı Koca, ‘simge gün' diyerek 100 milyonuncu dozun vurulduğunu açıkladı, yerli aşı TURKOVAC'ın acil kullanım onayı sürecine girdiğini belirtti.

TURKOVAC'ta seri üretim ekim ayında

Türkİye'nin koronavirüs ile mücadelesi, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen aşılama çalışmalarıyla aralıksız olarak devam ediyor. 14 Ocak'ta başlayan aşılama çalışmalarında uygulanan doz miktarı dün itibarıyla 100 milyonu geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'simge gün' dolayısıyla yaptığı açıklamada verileri paylaştı, aşı yaptırmayanlara çağrıda bulundu: "100 milyonuncu doz aşı Kocaeli Gebze'de bir hastanemizde yapıldı. 36 yaşındaki yurttaşımıza, aşıyı uygulayan hemşire arkadaşımıza, aşıyı uygulayan doktorumuza teşekkür ediyorum. 100 milyon doz ortak ve büyük bir başarının adıdır."

6 MİLYON KİŞİ 3. DOZU OLMADI

"18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranı %82, ikinci doz aşı oranı %63.8, 6 milyon 32 bin kişi ise tam doz aşılı. İlk doz aşısını olup ikinci dozu henüz yaptırmayan 11.3 milyon, hatırlatma dozunu yaptırmamış 6 milyon kişi bulunuyor. Hastanede aktif vakaların %90'a yakın bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişiler. Virüsün yeni varyantları daha hızla yayılıyor, sonuçları ciddi riskler doğuruyor. Bilim Kurulumuzun hatırlatma dozunu gündeme alması olası risklerin önüne geçmiştir. Mu varyantı ülkemizde 2 kişide tespit edildi. Bu vakalar İstanbul'da ve aşısız. Tedavileri sürüyor."

EKİMDE SERİ KULLANIM

"Yerli aşımız TURKOVAC acil kullanım onayı aşamasına geldi. Aşımız bugün (dün) ikinci tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde ekim ayında seri üretime geçeceğiz."

OKULLARA TARAMA

Bakan Koca, yüz yüze eğitimde ciddi bir vakaya rastlanılmadığını belirtirken pazartesi itibarıyla bazı okullarda tarama yapılacağını belirtti. Koca, "Öğretmenlerden 2 doz aşısını yaptıranların oranı %77'yi, tek doz ise %90'ı geçti" dedi.

SALGINLA MÜCADELEYE AŞIYLA GÜÇ KATIN

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, tüm vatandaşları, aşılarını yaptırarak, salgınla mücadeleye güç katmaya davet etti. Erdoğan, Twitter'dan yaptığı açıklamada, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bugün hamdolsun 100 milyon doz aşı sayısına ulaştık. Yerli aşımız TURKOVAC'ın da yaygın kullanımıyla inşallah bu musibeti bir an evvel ülkemizin başından defedeceğiz. Tüm vatandaşlarımı aşılarını yaptırarak Kovid-19'la mücadelemize güç katmaya davet ediyorum."

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın