Sağlık Bakanlığından Favipiravir iddialarına yanıt: Kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır

Sağlık Bakanlığı, son kullanma tarihi geçmiş Favipiravir ilacının hastalara verildiği yönündeki iddiaları yanıtladı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan yapılan açıklamada, 'Son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yolundaki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.' denildi.

Sosyal medyada "son kullanma tarihi geçen Favipiravir ilacının hastalara verildiği" yönündeki iddialara Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan açıklama yapıldı. Söz konusu iddiaları yalanlayan kurum, şu ifadeleri kaydetti:

"Sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Covid-19 tedavisinde kullanılan "favipiravir" etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiği ileri sürülmüştür.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan COVID-19 Rehberi'nde yer alan "favipiravir" etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.

Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yolundaki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Bilgilerinize saygıyla duyurulur."

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın