Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Vakaların yüzde 40'ı 23 yaş altı

Sağlık Bakanı Koca, aktif vakaların yüzde 40'ının, 23 yaş altında olduğunu açıkladı, “Özellikle üniversite öğrencilerimizi acilen aşı olmaya davet ediyorum” dedi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda hareketliliğin başlamasıyla vakaların yaş ortalamasının düştüğüne vurgu yaptı. Koca şunları söyledi: Aktif vakaların %40'ını, 23 yaş altı oluşturuyor. Üniversiteli kardeşlerimizi, eğitimlerini kesintisiz sürdürebilmek için hızla ve topluca aşı olmaya davet ediyorum. Aşı olmamış ya da aşısı tamamlanmamış nüfusta vaka artışı görüyoruz, aşıların etkinliği ve hastaneye yatışları azalttığı tartışmasız bir gerçek. Yerli aşımız TURKOVAC'ın ortaya çıkmasında 'ben de varım' diyenleri gönüllü olmaya davet ediyorum. Yerli aşımızı ürettiğimizde aşıya ihtiyaç duyan değil, ihtiyaç sahiplerine aşı ulaştıracak bir ülke olacağız." Koca, bağışıklık sağlanabilirse ek tedbirlere gerek kalmayacağını da vurguladı.

3. DOZ İÇİN TURKOVAC ÇAĞRISI

TURKOVAC 3. doz uygulamasına katılmak isteyenler, daha önce Kovid-19 geçirmemiş ve iki doz aşısını yaptırmış 18-59 yaş kişiler arasından seçilecek. 3. dozunu TURKOVAC ile olmak isteyenler "enabiz.gov.tr" sitesinden "Aşı Çalışması İçin Gönüllü Ol" butonuna tıklayacak. 41 merkezde uygulanan TURKOVAC'ın seri üretime geçmesi için 3 bin kişinin hatırlatma dozu vurdurması gerekiyor.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın