Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Vaka sayıları kritik sınırın çok üzerinde

Bakan Koca, “20 binin çok üzerinde seyreden günlük vaka sayıları bayram tatilindeki bulaşmaların artarak devam ettiğini gösteriyor” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Vaka sayıları kritik sınırın çok üzerinde

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama sürecinin toplum bağışıklığını sağlayacak oranda olmasının önemine dikkat çekti. Koca açıklamasında şunları kaydetti: "Vaka sayıları kritik sınır kabul ettiğimiz 20 binin çok üzerindedir. Mevcut durum bayram tatilindeki bulaşmaların artarak devam ettiğini ortaya koymaktadır. Salgın hayatın inkar edilemez bir gerçeğidir. Riske karşı gerekli tedbirleri almak, korktuğu halde hastalık yokmuş gibi davranmaktan daha kolaydır."

KALABALIKLAR YİNE RİSK

"Zor kazandığımız iyi alışkanlıklarımıza geri dönmeliyiz. Unutmayın; kalabalıklar yine riskli, maske yine gereklidir. Aşı olmayı erteleyenlerimiz var, aşı olmamakla bugün risk alsalar da bilim insanları onlara ikna edici açıklamalar sundukça düşünceleri değişecektir. Sağlık kararsızlığa, karşıtlığa elverişli bir konu değildir. Bilim dünyasının tamamına yakını ise yanlışta birleşemez."

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın