Kovid ilacı yerli üretime geçiyor

Sağlık Bakanı Koca, Kovid tedavisinde kullanılacak Molnupiravir ilacının Türkiye'de üretileceğini açıkladı, ‘kapanma' iddialarını bir kez daha reddetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid tedavisinde kullanılacak Molnupiravir'ın etkili olduğunu gösteren çok sayıda çalışma bulunduğunun altını çizerek yerli üretim için lisans başvurusu yaptıklarını belirtti. Koca, "Bu dönemde rekabetle, en düşük fiyata mal ederek vatandaşımızı en erken dönemde Molnupiravir ile buluşturmayı hedefliyoruz" dedi. Eczanelerde yaşanan ilaç sıkıntısı iddialarıyla ilgili konuşan Koca, geçen yıl grip vakasının görülmediğini ve bu nedenle az ilaç üretildiğini belirtti, bazı grip ilaçlarında tedarik sıkıntısı olduğunu bunu da takip ettiklerini söyledi.

KORUYUCULUK SÜRESİ VAR

Yeni dönemde Kovid salgınını kapatmalarla yönetmeyi düşünmediklerini belirten yeni dönemde kişisel tedbirleri ve aşıyı önemsediklerini belirtti. Koca şöyle devam etti: Yer yer yanlış bir algıyla 'bir tane, iki tane aşı niye korumuyor' deniyor. Aşının bir koruyuculuk süresi var. 6 ay, 8 ay, 12 ay olabiliyor. Eksik aşısı olanlar yaptırmalı çünkü 60 yaş üzerinde vaka oranı yüzde 17.1 ama vefat oranı yüzde 85.7."

İngiltere Molnupiravir'e kullanım onayı veren ilk ülke. Hap virüsün çoğalmasını engelleyerek, vücuttaki Kovid seviyelerini düşük tutuyor. İlaç günde iki kere içiliyor.

HÜKÜMLÜLERİN KOVİD İZNİ UZADI

TBMM'de grubu bulanan partilerin ortak önergesiyle açık cezaevindeki hükümlülerin 'Kovid-19 izni' 31 Mayıs 2022'ye kadar uzatıldı. Karar açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüleri kapsıyor.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın