Faz-2 çalışmaları gönüllülerde başladı! 3. dozda yerli VLP uygulayacağız

Kovid-19'a karşı VLP temelli yerli aşının Faz-2 çalışmaları başladı. Aşıyı geliştiren Prof. Dr. İhsan Gürsel, İngiliz varyantına göre tasarlandığını, sonbaharda üretime geçilebileceğini söyledi. Gürel, “Hatırlatma dozunda etkin olacak” dedi.

Faz-2 çalışmaları gönüllülerde başladı! 3. dozda yerli VLP uygulayacağız

DHA

TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında, Prof. Dr. Mayda Gürsel ile eşi Prof. Dr. İhsan Gürsel tarafından geliştirilen VLP aşının Faz-1 aşaması tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da gönüllü olduğu Faz-1'de aşının güvenli olduğu belirlendi. Faz-3 çalışması süren Turkovac'tan sonra insan deneylerine geçilen diğer aşı olan VLP'de Faz-2 aşaması dün başladı. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, Faz-2'nin toplam 330 gönüllü üzerinde yürütüleceğini söyledi.

'VİRÜSÜ TAKLİT EDİYOR'

Mandal, Faz-2 için İzmir, Burdur, Aydın, Ankara'dan gelen gönüllülerle görüştüğünü kaydederek, "Ülkemizde yerli ve milli aşının geliştirilmesi için inanmışlar. Kendilerinin aşı hakkı varken yerli aşıya gönüllü olmuşlar. VLP, virüsü taklit eden bir aşı. Diğerleriyle karşılaştırıldığında aşının özelliği, sadece spike bölgesine değil dört protein bölgesine yönelik olarak geliştirilen bir aşı olması. Bilimsel bir bakışla, tasarımsal olarak dört bölgeye hitap ettiği için çok daha etkin olmasını bekliyoruz" dedi. Prof. Dr. İhsan Gürsel ise, aşı ile ilgili şunları söyledi:

'HATIRLATMA DOZUNDA ETKİN'

"Aşımızın herhangi bir enfeksiyona yol açma imkanı yok. Hatırlatma dozlarında etkin olacağını düşünüyoruz. Tek doz aşının antikor pozitif insanlara çok etkili bir yanıt kazandırdığını da görmüş durumdayız" dedi.

SONBAHARDA ÜRETİMDE

Prof. Dr. Fevzi Altuntaş da, "Temmuz ayı içinde Faz-2 aşamasını bitirmeyi planlıyoruz. Sonbaharda Faz-3 çalışmasında mesafe katedilmiş ve üretim aşamasına gelmiş olur" dedi.

İNGİLİZ MUTANTINA GÖRE TASARLANDI

Prof. Dr. İhsan Gürsel, aşının üzerinde bulunan taç proteininin hem Vuhan hem İngiliz varyantlarına göre tasarlandığını söyleyerek, "İngiliz varyantıyla Faz-2'ye girmemizin en büyük gerekçesi; var olan aşılar Vuhan suşuna göre hazırlandı. Bunların delta gibi Afrika, Brezilya gibi suşlara karşı olan koruyuculukları daha sınırlı. Bu nedenle İngiliz varyantı ile yapılan VLP'nin kapsayıcılığının ne olacağını bu faz çalışmasında öğreneceğiz" dedi.

  • kovid19
  • yerli aşı
  • varyant
Tüm Sağlık haberleri için tıklayın