Dünyaca ünlü ABD'li profesör Malatya'da şifa dağıtacak

Karaciğer naklinde dünyanın sayılı merkezlerinden olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, 55 yıldır karaciğer kanseri üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Brian I. Carr'ı bünyesine dahil etti.

Dünyaca ünlü ABD'li profesör Malatya'da şifa dağıtacak

Karaciğer naklinde Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sırada bulunan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, karaciğer kanseri üzerine yıllardır araştırmaları bulunan ABD'li profesör Brian I. Carr ile kadrosunu güçlendirdi. İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü'nde görev yapan 78 yaşındaki ABD'li Prof. Dr. Brian I. Carr, 55 yıldır karaciğer kanseri üzerinde çalışmalar yaptığını ve ABD başta olmak üzere çeşitli ülkelere bu alanda önemli görevlerde bulunduğunu söyledi. Emekliye ayrılmayı istemediğini anlatan Carr, Türkiye'de önce İzmir'e ardından da Avrupa'da en fazla karaciğer nakli gerçekleştirilen ve dünyada bu alanda önemli konumda bulunan Malatya'daki İnönü Üniversitesi'ne geldiğini ifade etti.

'UZMANLAR YETİŞTİRECEĞİM'

Malatya'yı tercih etmesindeki en büyük etmenin karaciğer hastasındaki başvuru ve tedavi oranının yüksekliği olduğunu dile getiren Carr, "Avrupa ve ABD'liler 'Türkiye' denildiği zaman güneş, sahil ve çok güzel camileri düşünüyorlar ama Türkiye'nin yeni gerçeği bundan çok daha fazla. Tıp, kanser ve araştırma alanlarında Türkiye mükemmel bir merkez. Araştırmalar yapıp çalışmalar üreteceğiz. Burada birçok uzman yetiştirmeyi arzuluyorum" diye konuştu.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın