Dokunan virüs kapıyor... Kovid balonu!

Pandeminin ilanından iki buçuk yıl sonra ilk koronavirüs vakasını duyuran Kuzey Kore, virüsün kaynağının Güney Kore sınırına düşen ‘cisimler' olduğunu ileri sürdü.

Dokunan virüs kapıyor... Kovid balonu!

Kım Jong-un başkanlığında yönetilen Kuzey Kore dünyanın en dışa kapalı ve 'gizemli' ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülke pandeminin ortaya çıkmasından neredeyse 2.5 yıl sonra ilk koronavirüs vakasını açıkladı. Bir süredir virüsle mücadele veren ülkeden dünyanın gündemine oturan bir açıklama geldi. İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, ülkedeki salgınının kaynağı düşman kardeş Güney Kore. Salgının, halkın Güney Kore sınırına yakın bölgeye düşen 'yabancı cisimlere' dokunmasıyla başladığı öne sürüldü. Haberde, nisan ayında bu cisimlere dokunan kişilerde semptomlara rastlandığı ve yapılan testlerin sonucunun pozitif olduğu bilgisine yer verdi. Güney Kore'deki aktivistler yıllardır Kuzey Kore'ye propaganda balonları gönderiyor.

VAKA 5 MİLYONA ULAŞTI

Bugün 4 bin 570 yeni vakanın görüldüğü ülkede toplam vaka sayısı 5 milyona doğru hızlı adımlarla ilerliyor. Kuzey Kore, hem Çin yapımı Sinovac aşısı hem de AstraZeneca aşıları için kendisine yapılan teklifleri reddederek nüfusuna bir Kovid-19 aşı programı uygulamamıştı.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın