Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

Aşılı vakalardaki virüs daha az bulaşıcı. Hollanda'da yapılan bir araştırmada Kovid-19'a yakalanan aşılı kişilerde boğaz ve burunlarında yüksek miktarda virüs bulunmasına rağmen bu virüslerin hepsinin bulaşıcı olmadığı tespit edildi.

Aşılılarda virüs daha az bulaşıyor

Aşı karşıtlarının "Aşı olanlar da olmayanlar gibi Kovid-19'u yayıyor" argümanı Hollanda'da yapılan yeni bir araştırmayla çürütüldü. Araştırmada aşılanan 24 bin 706 sağlık çalışanı arasından hafif ya da belirtisiz Kovid geçiren çoğu Delta varyantı 161 kişi incelendi. Hastaların boğaz ve burun sürüntü numunelerinde virüs seviyelerinin orijinal Kovid geçiren aşısız sağlık çalışanlarınınki kadar yüksek olduğu görüldü."

KENDİNİ ÇOĞALTAMIYOR

"Ancak araştırmacılar, test tüpü deneylerinde aşılanmış hastalardan alınan virüsün, aşılanmamış hastalardaki virüse göre kendini çoğaltmada daha az etkili olduğunu gördü. Yapılan değerlendirmede hala bulaştırıcı olmakla birlikte aşılı kişilerin Kovid'e yakalanması durumunda virüs yayılımının azaldığı sonucuna varıldı. Britanya'da da yapılan bir araştırmada Delta varyantında tam aşılı kişilerin aşısızlar kadar virüs taşıyabildiği ortaya çıkmıştı.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın