3. doz BioNTech başladı

BioNTech'te 3. doz zamanı. İkinci dozun üzerinden 6 ay geçenlere 3. doz yapılmaya başlandı. Öncelik, 60 yaş üstüne, kronik hastalara ve riskli mesleklere verilecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün 2 doz mRNA aşısının üzerinden 6 ay geçenlere risk gruplarına göre hatırlatma dozu uygulanacağını açıkladı. Bu gruplar; 60 yaş üzerindeki vatandaşlar, 18-60 yaş arasında olup kronik hastalıkları olanlar, başta sağlık çalışanları olmak üzere yüksek riskli mesleklerde çalışanlar olarak belirlendi. Birçok kentte, üçüncü doz hakkı tanınan vatandaşlar hastanelere koştu. Ankara Şehir Hastanesi'ne giden Mahir Gürsoy (74), "Böyle bir imkan varken mutlaka bundan faydalanın" dedi. Kronik rahatsızlığı bulunan Ceren Eda Can da, beklediği üçüncü dozun kendisi için tanımlanmasıyla hatırlatma aşısını yaptırdığını söyledi.

HATIRLATMA DOZUYLA KOVİD'İ YENERİZ

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nurettin Yiyit, 18 yaş üstü vatandaşların neredeyse %90'ının ilk doz aşısını yaptırdığını, ikinci doz aşılanmanın da %80'e doğru yaklaştığını belirterek şunları söyledi: "3. dozları vakti geldiğinde iyi bir şekilde uygulayabilirsek Kovid'in hayatımızdaki yerini küçülteceğiz, hatta yok edeceğiz gibi duruyor. Bu trend bozulmazsa onu mevsimsel bir hastalığa doğru itebilecek gibi gözüküyoruz. Delta varyantı ile yoğun bakıma girenler maalesef çok şanssızlar. Bu dalgada aşısız yol yürümek büyük cesaret işi. O yüzden böyle bir riske girilmemesi lazım. Aşılarımızı tamamlamalıyız. Hatırlatma dozunun vakti gelen, mRNA aşısının üzerinden 6 ay geçenler için de artık hatırlatma zamanı. Bunu ihmal etmeyelim."

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın