2 doz aşılıya 'HES' risksiz

İki doz aşılı, temas olsa da riskli değil. En az iki doz aşılı veya son 6 ay içerisinde korona geçiren kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek. Temasın 5'inci gününde PCR yaptırmak zorunlu olacak. Eğer test yapılmazsa da HES kodu ‘riskli' görünecek.

2 doz aşılıya 'HES' risksiz

Sağlık Bakanlığı 'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon' rehberini güncelledi. Buna göre, en az iki doz aşısını yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişiler, pozitif biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek ancak Vaka Takip Modülü'ne temaslı olarak kaydedilecek. Bu kişiler maske kullanımı, sosyal mesafe, hijyen gibi koruyucu önlemlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük yaşamına devam edebilecek. Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

NEGATİFSE KAYDA GİRMEYECEK

Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak. PCR testinin pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı rehberine göre tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon koşullarında takip edilecek. Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14'üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişilerle bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi Kovid-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

18 YAŞ ÜSTÜNDE ÇİFT DOZ AŞI ORANI %50'Yİ GEÇTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18 yaş ve üstü nüfusun yüzde 50'sinden fazlasının en az 2 doz aşı olduğunu duyurdu. Bakan Koca açıklamasında, "İki doz ve tam doz aşı oranı arttıkça salgına karşı başarımız artacak" dedi.

14 GÜN İZOLASYON

Dünya Sağlık Örgütünce 'endişe verici varyant' olarak tanımlanan Beta, Gama ve Delta ile Sağlık Bakanlığınca 'tehdit edici varyant' olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak. İzolasyon, test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın