18 yaş üstüne 3. doz aşı

18 yaş üstüne 3. doz aşı bugün başlıyor. Sağlık Bakanı Koca, “18 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımız bugünden itibaren hatırlatma dozu aşılarını yaptırabilecekler.' dedi

Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayılarındaki artış ve can kayıplarına dikkat çekti. Koca şunları söyledi:

60 YAŞ ÜSTÜ İÇİN RİSK: "Son 1 ay içindeki vakaların %15'i 60 yaş üzeri vatandaşlarımızdan oluşuyor. Ancak, vefatların %84,8'i de bu yaş grubundan."

3. DOZ AŞI: "Yarından (bugün) itibaren mRNA aşısı olmuş ve üzerinden 6 ay zaman geçmiş 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız hatırlatma dozunu istedikleri aşı türünden olabileceklerdir."

TURKOVAC ÇAĞRISI: "Yerli aşımız Turkovac'ı kullanıma alabilmek için 2 bin gönüllüye ulaşıldı halen bin gönüllüye ihtiyacımız var."

8-16 YAŞTA VAKA DÜŞTÜ: "Okul çağındaki 8-16 yaş grubundaki çocuklarda vakalar %10 düşüş gösterdi."

SAĞLIK YÜKÜ: "Hastanelerimizde servis ve yoğun bakım yatak doluluk oranları kontrollü seviyede."

'NÖBETLER YIPRATMASIN' MEKTUBU

Bakan Fahrettin Koca, asistan nöbetleriyle ilgili başhekimlere gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verdi: "Uzun ve yıpratıcı olan çalışma sürelerini azaltmakta, nöbet düzenlemelerini yasal mevzuatımıza uygun ve insani koşullara kavuşturmakta tam bir irade ortaya koymalıyız."

Tüm Sağlık haberleri için tıklayın