Elektrikli Türk minibüsü Jest, Avrupa'yı fethediyor

Elektrikli Türk minibüsü Jest, Avrupa'yı fethediyor
Son Güncelleme:

Yerli üreticimiz Karsan, elektrikli Jest minibüslerini Avrupa pazarına gönderiyor. Fransa, Almanya, Romanya, Portekiz ve Slovakya’ya teslim edilen modeller çalışmaya başladı. 

Sümer DEMİRCİLER

Karsan, Jest Electric’te ihracat başladı. Alman BMW i teknolojisiyle 210 km’ye kadar menzile ulaşabilen Jest Electric, Avrupa’nın ulaşım çözümlerindeki yerini aldı. Yerli üreticimiz Karsan, Bursa’da ürettiği elektrikli Jest’leri  ilk olarak Fransa, Almanya, Romanya, Portekiz ve Slovakya’ya teslim etti, araçlar yola çıkarak hizmet vermeye başladı. Karsan CEO’su Okan Baş, “Litvanya’da açılan elektrikli araç ihalesini de kazanarak toplam sipariş adedimizi 35’e çıkardık. Bu siparişlerin 20 adedini teslim ettik. Türkiye’den, Avrupa ülkelerine ‘elektrikli’ ihraç etmek bizleri gururlandırıyor” açıklaması yaptı.

SİPARİŞLER HIZLA ARTIYOR 

Karsan’ın BMW ile elektrik motorlu araçlar için gerçekleştirdiği tedarik anlaşmasının ilk ürünü olan Karsan Jest Electric’e birçok Avrupa ülkesi ilgi gösteriyor. Karsan, başta Fransa olmak üzere Portekiz, Romanya, Litvanya, Slovakya, Yunanistan, İtalya ve Almanya gibi birçok ülkeden bugüne kadar toplam 35 adet Jest Electric siparişi aldı. 

MENZİLİ 210 KM’YE ÇIKIYOR 

Jest Electric’te BMW üretimi elektrikli motor, 170 beygir güç ve 290 Nm tork üretiyor. BMW tarafından geliştirilen 44 ve 88 kW-saat’lik bataryalarla tercih edilebilen Jest Electric, 210 km’ye kadar menzil sunarken, geleneksel alternatif akımlı şarj üniteleriyle 8, hızlı şarj istasyonlarındaysa 1 saatte şarj ediliyor. 

İHALEYE HAZIRLANIYOR 

Jest Electric’e olan ilginin giderek arttığını belirten Karsan CEO’su Okan Baş, “Özgün boyutları ve pil teknolojisiyle rakiplerinden ayrılan Jest Electric, Avrupalıları taşımaya başladı. Son olarak Yunanistan yolların ada çıktık. Yakın zamanda, Litvanya’da açılan elektrikli araç ihalesini de kazanarak toplam sipariş adedimizi 35’e kadar çıkardık. Yeni siparişler gelmeye devam ediyor, yeni ihaleler için hazırlanıyoruz. Türkiye’den Avrupa ülkelerine ‘elektrikli’ ihraç etmek ise bizleri ayrıca gururlandırıyor” değerlendirmesinde bulundu.  

Tüm Otomobil haberleri için tıklayın