Şanlıurfa yemeklerinin püf noktası fırın lezzeti

Kebabından lahmacununa pilavından dolmasına kadar meşhur olan Şanlıurfa yemekleri Ramazan'da da sofraları süslüyor. Peki, bu yemeklerin püf noktası nedir? Urfa'daki ustalar Şanlıurfa yemeklerinin sırrının pişirilmesi olduğunu belirtiyor.

Şanlıurfa yemeklerinin püf noktası fırın lezzeti

AA

Yemek kültürü denilince akla ilk gelen illerden biri olan Şanlıurfa'da tepsi yemeklerinden dolmaya, lahmacundan sulu ev yemeklerine kadar birçok lezzet, mahallelerdeki taş fırınlarda pişirilerek sofralardaki yerini alıyor. Peki, bu yemekleri bu kadar lezzetli kılan püf nokta nedir?

AA'da yer alan habere göre Ramazan'da Şanlıurfa'da fırınlara ilgi arttı. Damak tadına önem verenlerin hem gözüne hem de midesine hitap eden Şanlıurfa'da etli, bol salçalı, acılı ve baharatlı yemekler mutfak kültürünün temelini oluşturuyor.

Yemekleri ve zengin mutfağıyla ramazan ayının kendine has özellikleriyle yaşandığı kentte, iftar saatinin yaklaşmasıyla, kebaptan lahmacuna, pilav, nohut, kuru fasulye gibi ev yemeklerinden kek, dolma ve güvece kadar birçok lezzet, yeni tip koronavirüs önlemleri altında taş fırınlarda, odun ateşinde fırıncılar tarafından özenle pişiriliyor.

Daha sonra yöreye özgü tırnaklı ve lavaş ekmekle fırından alınan yemekler, iftar sofralarını süslüyor.

Sahurda dahi iş yoğunluğunun oluştuğu taş fırınlarda pişen birbirinden lezzetli yemekler damakları tatlandırırken, fırıncılar da ramazan ayında daha fazla mesai harcıyor.

"RAMAZANDA PİŞİRDİĞİMİZ YEMEKLERİN SAYISI ÇOK ARTIYOR"

Fırın işleten Ali Doğan, ramazan ayında iş yoğunluklarının arttığını söyledi. Yemek kültürünün çok çeşitli olmasından dolayı fırınların tercih edildiğini belirten Doğan, şunları söyledi:

"Özellikle ramazan ayında fırında pişirdiğimiz yemeklerin sayısı çok artar. Yemek tepsilerinin yanında lahmacun, çömlek, pide gibi çok sayıda yemeği fırında pişiriyoruz. Yoğunluğu azaltmak için vatandaşlardan yemeklerini erken getirmelerini söylüyoruz. Buna rağmen yoğunluktan biz hem çok yoruluyoruz hem de orucumuzu fırında açmak zorunda kalıyoruz."

YEMEKLERİN PÜF NOKTASI FIRINDA PİŞMESİ

Yoğunluğa rağmen yemekleri en lezzetli şekilde pişirmeye gayret gösterdiklerini anlatan Fırıncı Mahmut Şimşek, "İşimizin zorluğuna rağmen vatandaşlarımıza en güzel hizmeti vermeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımız taş fırınlarda pişen yemeklerin ayrı bir lezzet kazandığını belirterek yemeklerini taş fırınlarımızda pişiriyorlar. Özellikle tepsi kebabı, patates, soğan, domates, patlıcan yemekleri odun ateşinde lezzetleniyor. Biz de bu yemekleri güzelce pişirerek iftar sofralarına eşsiz tatlar kazandırdığımız için mutluyuz." diye konuştu.

  • Şanlıurfa yemekleri
  • Ramazanda şanlıurfa
  • Şanlıurfa yemeklerinin püf noktası
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın