Oyunlar çocukların duygularını ortaya çıkarıyor

Çocukların duygularının oyunlarla ortaya çıktığını söyleyen Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Celal Gülşen, zekâya hitap eden ve dijital yalnızlıktan uzak olan geleneksel oyunları önerdi. Oyunların çocuklara etkisi haberimizde...

Oyunlar çocukların duygularını ortaya çıkarıyor

Oyun çocuklar için kendini ifade etme biçimidir. Hatta oyunlarla çocuğu analiz etmek birçok davranışın sebebini de açıklıyor. Bir çocuğun sevgiden sonra gelen en önemli ruhsal ihtiyacının 'oyun' olduğunu söyleyen Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Celal Gülşen, çocukların oyunla duygularını daha iyi anlatabildiğini belirtti.

Oyunla kalıcı öğrenmenin de sağlandığını ifade eden Gülşen, sağlıklı gelişim için zekâya hitap eden ve dijital yalnızlıktan uzak olan geleneksel oyunların tercih edilmesi için anne babalara tavsiyelerini aktardı.

Çocukların yaşadıklarını, sevinçlerini, isteklerini, korkularını, duygularını oyunla dışa vurduğunu söyleyen Dr. Gülşen, şu bilgileri verdi:

"Oyun sırasında üstlendiği rollerle dünyayı algılamaya çalışır, oyunda üstlendiği rolle özdeşim kurar ve böylece kişiliği oluşmaya ve gelişmeye başlar. Oyun, çocuğun eğlenirken deneme yoluyla düşünme biçimidir. Oynarken edindiği bilgiler daha kalıcı ve etkilidir. Çocuk deneyimlerini oyun yoluyla kazanır ve hayatı için gerekli olan bilgi, beceri ve deneyimleri oyun içinde çoğu zaman farkına varmadan kendiliğinden öğrenir. Bu nedenle çocukların eğitiminde 'oyun' olmazsa olmazlardan biridir."
  • oyun
  • çocuklarda oyun
  • Çocuk Gelişimi Uzmanı Dr. Celal Gülşen
  • çocukların duyguları
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın