Koronavirüse karşı makyaj ürünleri nasıl temizlenmeli?

Koronavirüse karşı makyaj ürünleri nasıl temizlenmeli?
30 Mart 2020 Pazartesi 17:29 | Son Güncelleme:

Kovid-19 virüsü ağız, burun ve göz yoluyla vücuda bulaşıyor. Özellikle makyaj yapanlar koronavirüsün makyaj malzemelerini nasıl etkilediğini merak ediyor. Peki, bu dönemde makyaj malzemeleri nasıl temizlenmelidir? İşte detaylar…

Makyaj malzemeleri temizliği merak ediliyor. Kadınlarda güzelliğin ve bakımın vazgeçilmezi makyaj ürünleri, koronavirüs günlerinde hijyen konusunda dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında geliyor. Çünkü makyaj ürünlerinin temizliği bulaşıcı virüsü taşıması açısından büyük bir öneme sahip. Makyaj konusunda uyarıda bulunan Türk Oftalmoloji Derneği (TOD), yaptığı açıklamada Kovid-19 salgınında gözlerin en önemli bulaşma yerlerinden biri olmasının, göz hijyenini daha da öne çıkardığı kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Oftalmoloji Derneği Oküloplastik Cerrahi Birim Başkanı Prof. Dr. Ferda Çiftçi, özellikle kadınların yaptığı yüz makyajlarında, hijyenin her zamankinden daha fazla önem taşıdığını söyledi.

Araştırmaların, koronavirüste gözden bulaşmanın oldukça yaygın olduğunu ortaya koyduğuna işaret eden Çiftçi, "Bu nedenle elimizle göz ve yüz temasımızı en aza indirmeliyiz. Özellikle kadınlarımızın göz çevresine yaptığı makyajlar, bu dönemde risk oluşturabilir." uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Çiftçi, mutlaka makyaj yapılması gerektiği hallerde ise dikkat edilmesi gereken maddeleri şöyle sıraladı:

Makyaj malzemelerinizi kimseyle paylaşmayın.

Ortak kullanım her zaman risklidir.

Makyajınızı steril şartlarda yapın, öncesinde mutlaka ellerinizi yıkayın.

Eski veya uzun süre bekletilmiş makyaj malzemelerini kullanmayın.

Bakteriyel risklere neden olabilir. Kirpiklerinize bu dönemde sıvı makyaj malzemeleri sürmeyin.

Göz kalemi, kaş kalemi, far gibi göz ve göz çevresine yönelik makyaj malzemelerini çok çok dikkatli kullanın.

Mümkünse göz ve göz çevresi makyajından bir süre uzak durun. Bu dönemde yapay kirpik kullanmayın.

Makyaj malzemelerinin kesinlikle gözle, göz mukozası ile temas etmemesine çok dikkat edin. Makyajı temizlerken de gözle temastan sakının.

Kontakt lens kullanıcısıysanız, önce lensi yerleştirin sonra makyaj yapın. Çıkarırken de önce makyajınızı temizleyin sonra kontakt lensi çıkarın. Yerleştirirken de çıkarırken de lense dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın.

Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın