Hamilelikte Kovid-19 aşısıyla ilgili bilinmeyenler

Hamilelikte Kovid-19 aşısı çok tartışılan konular arasında. Peki, hamileyken aşı olmak mı, hamilelikten önce aşı olmak mı doğru? Prof. Dr. Selman Laçin, hamilelikte Kovid-19 aşısı için kafası karışık olanları şöyle uyardı: 'Yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki gebelikte Kovid-19 hastalığı geçirilirse daha şiddetli seyredebilmekte ve yoğun bakıma gereksinim daha fazla olabilmektedir.'

Hamilelikte Kovid-19 aşısıyla ilgili bilinmeyenler

AA

"Hamileyken aşı olmak mı, hamilelikten önce aşı olmak mı daha doğru?" sorusunun cevabı çocuk sahibi olmayı düşünen ebeveynler tarafından araştırılıyor. Peki, hamilelikte Kovid-19 aşısıyla ilgili doğru olan ne?

AA'ya açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Selman Laçin, anne adaylarını şöyle uyardı:

"Yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki gebelikte Kovid-19 hastalığı geçirilirse daha şiddetli seyredebilmekte ve yoğun bakıma gereksinim daha fazla olabilmektedir. Erken doğum ve ölü doğum oranları da normalden daha fazla görülmektedir. Oysa gebelikte yapılan aşıların ise belirgin bir soruna yol açmadığı, hastalıktan ve ağır formundan büyük ölçüde koruduğu bilinmektedir."

SON 3 AYA DİKKAT

Ülkemizde bugüne kadar 55 binden fazla insanın yaşamını yitirdiğini belirten Laçin, şu şekilde konuştu:

"Yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki gebelikte Kovid-19 hastalığı geçirilirse daha şiddetli seyredebilmekte ve yoğun bakıma gereksinim daha fazla olabilmektedir. Bu risk özellikle gebeliğin son üç ayında daha belirgindir. Erken doğum ve ölü doğum oranları da normalden daha fazla görülmektedir."

AŞI ERKEKLERİN ÇOCUK SAHİBİ OLMA ŞANSINI ARTIRIYOR

Gebelikte yapılan aşıların ise belirgin bir soruna yol açmadığını hastalıktan ve ağır formundan büyük ölçüde koruduğunu belirten Laçin, hamilelikte Kovid-19 aşısıyla ilgili şunları söyledi:

"Yine Kovid-19 geçiren erkeklerin iyileşme sonrasında sperm problemleri yaşadıkları da tespit edilmiştir. Dolayısıyla hem doğal gebelik için hem de aşılama ve tüp bebek tedavileri uygulanacaksa bunların şansını azaltacağı açısından Kovid-19 geçirilmesi risk oluşturmaktadır. Buna karşılık aşının erkeklerde kısırlık yaptığı söylentisi ise bilimsel araştırmalarla hiçbir şekilde desteklenmemiştir."

"TÜP BEBEK TEDAVİSİNDEN ÖNCE AŞILARIN TAMAMLANMASI UYGUN OLACAKTIR"

Prof. Dr. Selman Laçin, tüm bunlar değerlendirildiğinde çocuk sahibi olmayı planlayan veya bu amaçla tüp bebek tedavilerinden yararlanmak isteyen çiftlerin tedavilerine başlamadan önce aşılarını tamamlamalarının uygun olacağını vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Son aşıdan hemen sonra tedaviye başlanmasında da hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Sosyal mesafemizi koruyarak, maske ve hijyen kurallarına uyarak günlük yaşantımızı sürdürmemizin yanında aşı olmaktan da kesinlikle kaçınmamalı ve etrafımızdaki insanları da bu konuda bilinçlendirmeye çalışmalı ve aşı olmaları için teşvik etmeliyiz."
  • hamilelikte Kovid-19 aşısı
  • hamilelikte aşı
  • hamilelikten önce aşı
  • hamileyken aşı
  • hamilelik
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın