Hamilelikte Kovid-19 aşısı yaptırılır mı?

Hamilelikte Kovid-19 aşısı son günlerin merak edilen konuları arasında yer alıyor. Aşı anneye ve bebeğe zarar verir mi? Çocuk düşünenler aşı yaptırmalı mı? gibi birçok sorunun yanıtını Prof. Dr. Yaprak Üstün'e sorduk. Hamileler için BioNTech aşısını öneren Üstün, hamilelikte Kovid-19 aşısıyla ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Hamilelikte Kovid-19 aşısı yaptırılır mı"

AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Merve Kantarcı Çulha

Hamilelikte Kovid-19 aşısıyla ilgili hâlâ birçok kişinin kafası karışık. Araştırmalara göre özellikle gebeliğin son 3 ayında Kovid-19 nedeniyle hastaneye başvuranların sayısı yüksek. Peki, hamileler Kovid-19 aşısını ne zaman yaptırmalı? Hamileler hangi aşıyı tercih etmeli?

Aksam.com.tr'den Merve Kantarcı Çulha'nın sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Yaprak Üstün, hamilelikte Kovid-19 aşı konusuyla ilgili bilinmeyenleri anlattı.

Hamilelikte aşı konusunda araştırmalar ne diyor?

Gebe ve emziren kadınlarda aşının etkisiyle ilgili spesifik çalışmalar çok kısıtlıdır. İngiltere gebelere aşı uygulanması gerekliliğini vurgulamaktadır. Amerika gebelere ve emziren kadınlara Kovid-19 aşısı önermektedir. Aşıyı gebelikte yaptırıp yaptırmamak gebelerin özgür seçimi olmalıdır. İki alternatif mevcuttur. Ya Kovid-19 aşısı yaptıracaksınız ya da daha fazla bilgi için beklemeye devam edeceksiniz.

Kovid-19 aşısı anne ve bebeğe zarar verir mi?

Araştırmalar gebelerin özellikle gebeliğin son 3 ayında Kovid-19 nedeniyle hastaneye başvuru ve ağır hastalık oranının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yine erken doğum ve ölü doğum oranları Kovid-19 geçiren gebelerde 2 kat artmaktadır. Aşı Kovid-19 enfeksiyonunu önlemede etkilidir. Aşıdan ötürü Kovid-19 olamazsınız. Çünkü Kovid-19 aşıları canlı koronavirüs içermez. Kovid-19 aşıları, gebelere veya gelişmekte olan bir bebeğe zararlı olduğu bilinen maddeler içermez.

Kovid-19 aşısı hangi gebe gruplarına sunulmalıdır?

Şiddetli Kovid-19 hastalık riski daha yüksek olan yüksek riskli tıbbi durumları olanlar (hipertansiyon, astım, kalp hastalığı, diyabet...)

Gebe olan sağlık veya sosyal bakım çalışanları

Gebelik diyabeti tanısı konan gebeler

Vücut kütle indeksi 40'ın üzerinde olan gebeler

Hamileler hangi aşıyı tercih etmelidir?

Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen güvenlik izleme verilerinin çoğu BioNTech ile ilgili olduğundan, gebeler aşı yaptıracaksa BioNTech tercih edilmelidir.

Hamilelikte aşı hangi dönemde yapılmalıdır?

Kovid-19'un gebeliğin son döneminde daha ciddi komplikasyonları bulunmaktadır. Bu nedenle bazı gebeler aşılarını 12. gebelik haftası sonrasına ertelemeyi seçebilir. Kadınların aşılanma öncesi gebelik testi yaptırması gerekli değildir.

  • Hamilelikte Kovid-19 aşısı
  • Çocuk düşünenler aşı yaptırmalı mı
  • hamilelikte aşı
  • hamilelikte BioNTech
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın