Erzincan'ın meşhur kesme kadayıf tatlısı tescillendi! İşte tatlının püf noktası

Erzincan'ın meşhur kesme kadayıf tatlısı tescillendi. Kadayıfla yapılan yöresel tatlı, görünümüyle de iştah kabartıyor. Peki, kesme kadayıf tatlısı nasıl yapılır? İşte işin ustasından tescilli tatlının püf noktaları...

AA

Erzincan'ın yöresel tatlılarından kesme kadayıf tatlısı tescillendi. Hem lezzetiyle hem de görünümüyle sofralara misafir olan kesme kadayıf tatlısı evde bulunan malzemelerle yapılıyor. Tescilli tatlının püf noktası ise kadayıfında gizli.

AA'da yer alan habere göre coğrafi işaret belgesi başvurusu yapılan Erzincan kesme kadayıfı, Türk Patent ve Marka Kurumunca (TÜRKPATENT) tescillendi.

Kentte 2006 yılından itibaren kesme kadayıf, yufka ve benzeri ürünlerin imalatı yapan bir firmanın sahibi Fatma Ballı uzun zamandır Erzincan kesme kadayıfı imalatı yaptıklarını söyledi. Ballı, kentte yemek çeşidinin çok, tatlı çeşidinin az olduğunu, kesme kadayıfın da zahmetle yapıldığını belirtti.

Fatma Ballı, Erzincan kesme kadayıfın tescillenmesinin şehrin tanıtımına katkı sunacağını ifade etti. Kesme kadayıfın ilde yaklaşık 90 yıldır bilinen lezzet olduğuna işaret eden Ballı, "Tarihi 1930'lu yıllara dayalı bir tatlı.

Ürünümüzün tescillenmesi şehrimiz için çok güzel oldu. Erzincan Valiliği ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü uzun zamandır coğrafi işaret almak için uğraşıyordu, çok mutluyuz. Şehrimize hayırlı olsun." dedi.

KESME KADAYIF TATLISI NASIL YAPILIR?

Kesme kadayıf tatlısı tarifini anlatan Ballı, bir tepsi Erzincan kesme kadayıf için 5 su bardağı un, 2 su bardağı süt, 1 su bardağı sıvı yağ, 2 çorba kaşığı yoğurt, yarım yemek kaşığı alıç sirkesi, 3 yumurta, bir kabartma tozu gerektiğini, bu malzemenin karışımıyla yapılan hamurun yaklaşık bir saat dinlendirildiğini aktardı.

Hamurun ince ve elle kesilmesinin marifet olduğunu anlatan Ballı, kesilen kadayıf hamurunun tepsiye eşit olarak yayılmasının ardından üzerine yaklaşık 350 gram ceviz ve 500 gram tereyağı döküldüğünü belirtti.

Ballı bu işlemler sonrası 150 derecede fırında bir saat pişirilen kesme kadayıf tatlısının üzerine ılık şerbet dökülerek tüketildiğini sözlerine ekledi.

  • kesme kadayıf tatlısı tarifi
  • kesme kadayıf tatlısı tescillendi
  • Erzincanın meşhur tatlısı
  • kesme kadayıf tatlısı
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın