Birçok anne aynı hatayı yapıyor! Güneş kremi seçerken dikkat

Birçok kişi yazın tadını çıkarmak için tatil beldelerine akın ediyor. Uzmanlar ise Güneş'in dik açıyla düştüğü saatlerde dışarı çıkmama konusunda uyarılarda bulunuyor. Yetişkinlerin ve çocukların güneş kremini sürmeden dışarı çıkmaları cilt kanserine davetiye çıkarıyor. Peki, güneş kremi ne zaman kullanılmalı? Güneş kremi kullanmanın detaylarına gelin birlikte göz atalım.

Güneşli havalar yazla birlikte geldi. Uzmanlar ise güneş kremi kullanmanın ve özellikle çocuklar için üretilen güneş kremlerinin çocuklara uygulanmasının önemini vurguluyor. Yapılan araştırmalara göre çocukluk çağında yoğun güneş maruziyeti cilt kanserine yakalanma riskini 2 kattan fazla arttırıyor. Sizler için güneş kremi kullanımının inceliklerini içeren doğru güneş kremi kullanımı detaylarını hazırladık.

DHA'da yer alan habere göre, güneş kremlerini sadece yaz aylarında değil her mevsim kullanmak gerekiyor. Özellikle çocukluk çağında ciltler güneş kremiyle korunmalıdır.

"GÜNEŞ KREMLERİ DERMATOLOJİK DANIŞMANLIKLA ALINMALI"

Güneş kremlerinin dört mevsim kullanılması gerektiğine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Atsü, "Çünkü güneş cilt kanserleri ve cilt yaşlanmasında birinci derecede risk faktörü. Ancak bu zararları kontrol altına alınabilecek bir faktör. Bu nedenle yaz aylarında güneşli zamanlarda önemi çok daha artmakla birlikte 4 mevsim uygulamamızda fayda var. Onaysız, içeriği cilt tipine uygun olmayan, alerji testlerinden geçirilmemiş ürünlerle, tahriş, alerji, leke oluşumu ve kalıcı cilt rahatsızlıklarına kadar pek çok olumsuz olayla karşılaşılabilir. O nedenle önerimiz bu ürünlerin öncelikle dermatolojik danışmanlıkla alınması." şeklinde belirtti.

"İNTERNETTEN DEĞİL ECZANEDEN ALIN"

Öncelikle dermokozmetik adı verilen eczane kökenli ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini anlatan Atsü, "Ürünün eczaneden temin edilmesini öneriyorum. Pandemi koşulları gereği sanal alışveriş yaygınlaştı ama direkt olarak cildimize uygulayacağımız bu ürünlerin internet üzerinden alınmasındansa, dermatolojik danışmanlık sonrası eczaneden alınmasının daha sağlıklı olacağını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

"GÜNEŞE ÇIKMADAN YARIM SAAT ÖNCE UYGULAYIN"

Bu ürünlerin güneş temasından yarım saat önce uygulanması gerektiğini belirten Atsü son olarak şu uyarılarda bulundu:

"Güneşin yoğun olduğu mevsimler ve sahil tatilleri daha da önemli. Yüz için söyleyecek olursak 1/3 ( üçte bir ) çay kaşığı miktarında uygulanmalı. Sahil tatillerinde bu ürünleri ovalayarak deriye yedirmek yerine, koruyucu ince bir tabaka oluşturacak şekilde uygulayın. En geç 3-4 saatte bir yenilensin. Sabah sürdükten sonra bütün gün o ürünün koruyacağını düşünmeyin. Bunun yanı sıra kar tatillerinde de ürünlerin aynı önemle kullanılması gerekiyor."

  • güneş kremi
  • çocuk güneş kremi
  • çocuklarda güneş kremi
  • yaz mevsimi
  • güneşlenmek
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın