2 yaş sendromunda bu hatayı yapmayın! Çocuğu daha da hırçın yapıyor

2 yaş sendromunda birçok anne baba uzun ağlamalardan ve inattan şikâyetçi. 2 yaş sendromunda ebeveynlerin rahatlığı da sorun aşırı baskıcılığı ve agresifliği de sorun. Peki, çocuklarda 2 yaş sendromu için ne yapmak, nasıl davranmak gerekiyor?

2 yaş sendromunda bu hatayı yapmayın! Çocuğu daha da hırçın yapıyor

Çocuklarda 2 yaş sendromu ebeveynleri delirten bir dönem. 2 yaş sendromunu atlatmanın kolay yolları var.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Yiğit, 2 yaş civarındaki çocukların her şeye sinirlenip karşı çıkmalarının altında çeşitli nedenler yattığını söyledi. Bu nedenlerin başında öncelikle çocuğun "henüz konuşamamasının ve kendini ifade edememesinin" geldiğini belirten Uzm. Dr. Yiğit, "2 yaş sendromunu" daha kolay atlatabilmeleri için anne babalara önerilerde bulundu. İşte Meltem Yiğit'in 2 yaş sendromu için ebeveynlere önerileri...

2 YAŞ SENDROMU BELİRTİLERİ

2 yaş civarı çocukların agresifleştiği, söz dinlemediği, birçok şeye hayır dediği, çevresi ile güç savaşına girdiği dönemi tanımladığımız durumdur.

Çocuklarda ani öfke nöbetleri, çabuk sinirlenme, aşırı hareketlilik, birçok şeyi tek başına yapmaya çalışma, istediği şeyi bile hayır diyerek elde etmeye çalışma, otorite kurma bu dönemde sık karşılaşılan davranış şekilleridir. Bu davranışlar en erken 1,5 yaş civarında başlar ve 2-2.5 yaş civarında pik yapar.

Doğru davranış modeli ile 2 yaş sendromu genellikle 3 yaş civarında özellikle de konuşma ve kendini ifade etme başladığı zaman bitecektir.

2 YAŞ SENDROMUNA 5 ÖNERİ

1. Çocuğun bir ayna olduğunu düşünürsek çocuğunuz agresifleştiğinde, tepkisini olması gerektiğinden yoğun bir şekilde gösterdiğinde aynı davranış kalıbı ile tepki vermeyin, yani çocuğunuza bağırmayın, cezalandırmayın. Aksi halde çocuğunuz yapması gereken davranışın bu olduğunu düşünecektir.

2. Sakin kalmaya çalışın ve çocuğunuzun sakinleşmesini bekleyin. Onu anlamaya çalışın. Dikkatini dağıtmak için o ortamdan uzaklaştırabilir, sevdiği bir oyuncakla oynamayı veya kitap okumayı teklif edebilirsiniz.

3. Çocuğunuzun evdeki tüm egemenliği eline almasına izin vermeyin, çocuğunuzun arkadaşı olmakla birlikte sizin onun annesi ya da babası olduğunu hissettirin.

4.Tüm tepkileri ve isteklerini ağlamasın diye yerine getirmek yerine doğru olanı çocuğunuz sakinleştiğinde anlatın. Çünkü her isteği sorgusuz yerine getirilen çocukta bu semptomlar devam edecektir.

5. Aşırı tepki gösteren, bir nevi küçük bir sinir krizi geçiren çocuğu sakinleştirecek en güzel ilaç ona sarılmak, sevginizi göstermektir. Çocuğunuzun aşırı tepkili olduğu esnada çocuğunuza sarılın, öpün, onu sevdiğinizi ve onu anladığınızı söyleyin. Çocuğunuzun enerjisini boşaltmasına izin verin. Oyun parkı ve çocuk oyun grupları da iyi bir çözüm olabilir."

Yumruklu kişilik testi! Yumruk çeşidine göre nasıl bir insansın?

İbn-i Sina yıllar önce yazmış! Hacamat yerlerine dikkat

Bayram temizliğinde mükemmel 4'lüyü mutlaka kullanın! Evi pırıl pırıl yapıyor

  • 2 yaş sendromu
  • 2 yaş
  • ebeveyn
  • 2 yaş sendromu nasıl geçer
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın