Normalleşmede kültür sanatta son durum! 'Sinemalar ‘açılmıyor' değil ‘açılamıyor'

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği Genel Sekreteri Fevzi Genç, “Türkiye genelinde yaklaşık 2 bin 400 salondan 15-20 küçük sinema açılacak” dedi.

Normalleşmede kültür sanatta son durum! 'Sinemalar ‘açılmıyor' değil ‘açılamıyor'

Kontrollü normalleşmeyle birlikte 1 Temmuz itibarıyla Türkiye’deki yaklaşık 2 bin 400 sinema salonuyla tiyatro salonlarının çok azı kapılarını sanatseverlere açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayımladığı genelge kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun aldığı önlemlere uymak koşuluyla, tiyatro ve sinema salonları, eski çalışma düzenlerine aşamalı olarak geçebilecek.

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, Türkiye’deki sinema salonlarının yüzde 95’inin çatıları altında olduğunu, ticari kararlarını kendilerinin verdiğini söyledi.

7 AĞUSTOS’A KADAR

Genç, “Sinema salonlarının çoğu açılmıyor. Yaklaşık 2 bin 400 salondan 15-20 küçük sinema açılacak. Aslında ‘açılmıyor’ değil, sinema salonları ‘açılamıyor’. 7 Ağustos haftasında yüzde 35-40 kadarının hizmet vereceğini öngörüyoruz” dedi.

ÖZEL TİYATROLAR KAPALI 

Başkentte bulunan yaklaşık 30 özel tiyatronun birçoğu da eylül-ekim dönemi için hazırlıklarını yapmak ve gelir sıkıntılarının aşılamaması sebebiyle açılmama kararı aldı. 

BAYİ TOPLANTISI BUGÜN VİZYONDA

Senaryosunu İbrahim Büyükak’ın yazdığı, yapımcılığını BKM’nin üstlendiği ‘Bayi Toplantısı’ filmi, pandemi nedeniyle erken sona eren vizyon yolculuğuna bugünden itibaren devam edecek. İbrahim Büyükak, Doğu Demirkol, Onur Buldu ve Büşra Pekin’in oynadığı film, bayi toplantısına katılmak için İstanbul’a gelen üç küçük esnafın eğlenceli öyküsünü anlatıyor. 

NERGİS ÇİÇEĞİNİN KOKUSU DÜNYAYA YAYILACAK 

Nergis Öztürk ve Yunus Emre Yıldırımer’in oynadığı ‘Nergis Çiçeği’ filminden ilk kareler ortaya çıktı. Sağır ve dilsiz babaannesiyle yaşayan 5 yaşındaki kızla, İstanbul’da felsefe profesörlüğü yapan İlhan Hanım’ın hikâyesini ele alan film, festivallerde yarışacak. 

KOLOMBİYA’DAN ÜÇ ÖDÜL 

Yağmur Ün, Almila Ada ve Perihan Savaş’ın rol aldığı ‘The Strange Story of a Shining Pearl’ filmi Kolombiya’dan 3 ödülle döndü. Queen Palm International Film Festival’inde ‘En İyi Sinematografi’, ‘En İyi Kısa Film’ ve ‘En İyi Müzik’ dallarında ödül kazanan yapımla ilgili olarak Yağmur Ün, “Yurtdışında ilgi görmesi çok mutlu etti” dedi. 

Tüm Kültür Sanat haberleri için tıklayın