Zincir marketlerde hangi ürünler satılmayacak? Zincir marketler ekmek ve sigara satamayacak mı?

Zincir marketler ekmek ve sigara satışına dair detaylar araştırılıyor. Küçük ve orta ölçekli esnafın kalkınabilmesi adına zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının durdurulmasını içeren paket TBMM'ye gönderiliyor. Peki, Zincir marketler ekmek ve sigara satamayacak mı? Zincir marketlerde hangi ürünler satılmayacak?

Zincir marketlerde hangi ürünler satılmayacak" Zincir marketler ekmek ve sigara satamayacak mı"

Küçük esnaf temsilcileri, zincir marketlerle mücadele edemediklerine dikkat çekerek, bazı ürünlerin satışının sınırlandırılmasını talep etti. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ise konuya yönelik talepleri değerlendirdi. Peki, Zincir marketler ekmek ve sigara satamayacak mı? Zincir marketlerde hangi ürünler satılmayacak?

ZİNCİR MARKETLERDE HANGİ ÜRÜNLER SATILMAYACAK?

Hürriyet'ye yer alan habere göre, Özellikle küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi, bakkal ve bayilerin daralan satışlarına çözüm bulunması için zincir marketlerin satışını yapabileceği ürünlere sınırlama getirilmesi konusu hızlandı. Sadece bu başlıkları içeren bir teklifin önümüzdeki günlerde TBMM'ye verileceği belirtiliyor.

AK Parti kurmaylarının verdiği bilgiye göre, yapılan toplantılarda, zincir marketlerin nüfus kriterine göre açılmasına olanak sağlanması, satacağı ürünlere sınırlama getirilmesi, bazı ürünlerin de büyüklük hesabına göre satışına kural konulması konuları ele alındı. Daha önceki taslaklarda bulunan bu hükümlerin Meclis'ten hızla geçirilmesi için ayrı bir pakete dönüştürülmesine karar verildi. Yapılan düzenlemenin çerçevesinin oluşturulması için çalışmaların sürdüğünü belirten parti kurmayları, şunları söyledi:

Zincir marketlere gelecek ürün sınırlaması için şu bilgiler verildi:

"Ekmek yasak kapsamında olmayabilir. Çünkü gıda ürünü. Ancak, cep telefonu, beyaz eşya, sigara; özellikle bunlar her yerde satılamayacak. 5 bin metrekare kapalı alanı olanların satılabileceği ürünlerin listesi yeniden belirlenecek. 100 metrekare yerde buzdolabı satılıyor, bunlara izin verilmeyecek. Çok uzun olmayan bir yasa düzenlemesi bu dönem yapılacak. Zincir marketlerin en büyüğü 400 metrekaredir. Buralarda kesinlikle ürün sınırlamaları olacak. Özellikle beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili satılamayacak. Kırtasiye, nalburiye ve hırdavat satılamayacak. Züccaciye gibi ürünlerin satışı için de metrekare sınırı olacak."

  • Zincir marketler
  • ekmek
  • sigara
  • elektronik eşya
  • hangi ürünleri satamayacak
Tüm Güneş haberleri için tıklayın