EYT için ilaç olacak yöntemler masaya geliyor! Yaş bekleme devri tarihe karışacak! İlk aşamada en az...

Emeklilikte yaşa takılanlar konusu son dönemlerin en çok gündeme gelen konularından birisi oldu. Bu ay içerisinde 3600 ek göstergenin Meclis gündeme geleceğinin konuşulmasıyla birlikte yaşa takılanlar son durum hakkında bilgi almak üzere araştırmalara başladı. 5-6 maddenin EYT'nin çözümü için öne çıktığı görülürken son dakika gelişmeleri merakla takip ediliyor. Çalışmanın bu yıl ya da gelecek sene içerisinde tamamlanıp çözüme kavuşturulması yaşa takılanların beklentileri arasında yer almaktadır.

EYT için ilaç olacak yöntemler masaya geliyor! Yaş bekleme devri tarihe karışacak! İlk aşamada en az...

Yaş bekleme devri tarihe karışacak. EYT için ilaç olacak yöntemler masaya geliyor. İlk aşamada en az 900 bin kişinin emekli olacağı konuşuluyor. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Geçen yılın son günleriyle birlikte EYT'liler konu hakkında yapılan açıklamaları mercek altına aldı. Konunun 5-6 adımda çözüme kavuşturulması beklenirken gözler yapılan son açıklamalara çevrildi.

BU FORMÜLLER MASAYA GELDİ

Masada bazı formüllerin olduğu bu formüller üzerinde çalışmaların yoğunlaştırılması öngörülüyor. Masada beş formülün olduğuna dair bilgiler kamuoyuyla paylaşıldı. Bu formülleri 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olanlar için hesapladığımızda oluşacak durumları değerlendirmek mümkün olabilir.

3.600 GÜNÜ DOLANLARA KISMI EMEKLİLİK Mİ GELİYOR?

Kısmi emeklilikle 3.600 günü tamamlayan kadınların 50, erkeklerin de 55 yaşında emekliye ayrılması öngörülüyor. Süre tamamlanmasında ise kadınlarda 7.200, erkeklerde de 9.000 gün sigortalılık gününü tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli olması anlamına geliyor. EYT'lilerin yaş ortalaması 48-49 bandında bulunuyor.

EYT'liler, 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış yıl ve prim şartını tamamlamış sadece yaşı bekleyen sigortalılar olara tanımlanıyor. Burada farklı kurumlarda çalışanlar, primi eksik olanlar, staj sigortası olanlar gibi çeşitli yapıda sigortalı vatandaşlar da var.

ÇALIŞMALAR TEMMUZ SONRASINDA HIZ KAZANACAK

EYT konusunda öncelikli olarak kapsamın belirlenmesi ve bu farklı yapıdaki sigortalıların bu kapsam içerisinde olup olmadığının netleşmesi gerekiyor. Birçok formül masaya geldi. Bununla beraber EYT çalışmasının 2022 yılı içerisinde bitirilmesi beklenirken, özellikle Temmuz ayı sonrası bu çalışmaların hız kazanması bekleniyor.

7 milyon için yeşil ışık yakıldı! 1063 ile 1786 TL arası zam yapılabilir! Asgari ücret 2023'te en az...

Noktası noktasına hesaplandı! Emekliye en az %32 zam geliyor! Taban maaş işte böyle yükselecek!

  • emeklilikte yaşa takılanlar
  • emekli
Tüm Güneş haberleri için tıklayın